| ZardRock a întrebat:

Toate Sfintile Scripturi, nu conteaza religia, sunt la fel? Ma refer la cuvinte, capitole, versete, noul testament, vechiul testament, etc. Stiu si eu faptul ca la evrei este schimbat doar noul testament/

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

La evrei nu e schimbat Noul Testament, ei necrezând (înafară de evreii creștini mesianici )că Iisus Hristos depre care e scris Noul Testament e Mesia cel prezis de Vechiul Testament, ei nu acceptă că Noul Testament de loc.Sunt diverse traduceri dar textul e aproape la fel la majoritatea religiilor creștine.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da. Biblia conține 66 de cărți și o găsești oriunde in lume, indiferent de religie.

| xerxes1 a răspuns:

Este destul de complicat.
Daca studiezi putin istoria textelor religioase iti vine sa o iei la fuga.Sunt orice, numai sfinte nu.
Nu mai exista nimic original.Doar copii dupa copii fara ca doua sa fie identice.
De exemplu faza cu Iisus cu adultera este un fals.
S-a descoperit de mult ca este o adaugare facuta prin anul 400, dar este lasata asa pentru ca este prea frumoasa.
O minciuna frumoasa.
Cauta despre pericope adulterae