| Valeria_Pavel_1964 a întrebat:

Toate vestile rele despre dezastrele naturale care circula in zilele noastre ar trebui sa ne intristeze sau sa ne bucure?
TV-ul este o sursa de informare sau de dezinformare pentru crestini?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pe nimeni nu bucura stirile negative, dar Biblia spune clar ca inainte de sfarsit va fi din ce in ce mai rau.Matei24:3-14,2Timotei3:1-5

| NickRudolf a răspuns:

Adevaratul scop al TV-ului e sa manipuleze omul iar stirile cu atat mai rau. De ce crezi oare ca spun numai stiri negative si din an in paste mai baga pe acolo o campanie? Doar D-zeu stie cand va veni sfarsitul lumii. Nu trebuie sa ne bagam in buncare ca daca vrea D-zeu ne poate lua viata pe loc ideea e sa fim pregatiti sufleteste pentru acel moment si sa avem cat mai curat sufletul si cat mai,, usor,,.

| darrio2007 a răspuns:

Informare.In mod sigur.Dar pentru a face rating le mai infloresc si ei.

| Zenit313 a răspuns:

Dezastre naturale au fost, sunt si vor fii atata timp cat o sa existe aceasta planeta, acesta este cursul natural!

Dar de ce numai pentru crestini?!
De cand sunt crestinii asa de speciali si importanti?!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Desigur că ştiri despre un dezastru natural sau despre un act terorist întristează. Dar în acelaşi timp astfel de evenimente demonstreză că profeţiile făcute de Isus cu privire la zilele noastre se împlinesc (Matei 24:3-14).

| Doxologie a răspuns:

Iti sugerez sa citesti Efectele micului ecran asupra mintii corpului de Virgiliu Gheorghe(o carte exceptionala la fel ca si celelalte publicate de acest autor)

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Tv-ul cauta swnzationalul nu normalul

| RAY a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Oamenii care cred in Dumnezeu se raporteaza la alta moralitate, la alta viata, nu sunt usor de manipulat si stiu ca dupa moarte exista viata

da de aia cea mai multa violenta, criminalitate este in tarile religioase, si cele mai non-violente tari sunt cele ateiste

| tasmania a răspuns:

Mult mai mult de dezinformare. Si nu numai pentru crestini.