| mentholinks a întrebat:

Tot am auzit citatul urmator " Daca Dumnezeu nu exista dar tu crezi in El n-ai nimic de pierdut dar daca El exista si nu crezi, ai pierdut tot" si ma intrebam, oare e de ajuns doar sa crezi?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pariul lui Pascal iti spune sa crezi, nu iti spune si in cine.

Iar daca ar fi sa aplicam tot logica pariului atunci cand vine vorba de selectarea divinitatii, in mod cert nu ajungem la divinitatea crestina.
Dupa cum am demonstrat aici:

http://www.tpu.ro/......-mai-mare/

Si chiar daca, prin absurd, ai ajunge la divinitatea crestina, tot nu te ajuta. Deoarece crestinismul e o religie divizata in nenumarate secte.

http://www.tpu.ro/......a-fiecare/

Pariul lui pascal nu coroboreaza crestinismul, asa cum pretind anumiti crestini.

Din contra, logica deziderativa a pariului reprezinta un "picior in burta" pentru religia crestina. Deoarece ne spune sa alegem divinitatea de pe urma careia putem castiga cel mai mult.
Si clar nu e zeul crestin ala. Probabil e un zeu in care credeau babilonienii si care promitea ca ne face si pe noi zei, sau ceva de genul asta.

| RAY a răspuns:

Pierzi o viata crezand in fantezii, uite cate se fac /sau facut in numele religiei cum poti spune nu ai de pierdut nimic, care dumnezeii, asa pot si eu despre zeus asta nu e un argument plus ca e o frica, daca nu crezi vei arde vesnic in iad asta nu-i iubire

| letolas a răspuns (pentru RAY):

Da. Din pacate majoritatea religiilor asa zis "crestine" cred intr-un iad de foc si tocmai din acest motiv il denigreaza pe Dumnezeu, pentru ca adevaratul Dumnezeu inseamna iubire, asa cum se zice in 1 Ioan 4:8. Daca am studia fiecare dintre noi de-unde provine cuvantul "Iad" si ce-nseamna defapt...atunci n-am mai crede in tot felul de filozofii omenesti si doctrine religioase absurde care au ajuns sa infecteze majoritatea religiilor.
IN TEXTUL biblic original, cuvantul ebraic sheóhl si echivalentul sau grecesc háides apar de peste 70 de ori. Ambii termeni au legatura cu moartea. In unele traduceri ale Bibliei, ei sunt redati prin „mormant", „iad" sau „groapa".
In Eclesiastul 9:10 se spune: „In Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunostinta, nici intelepciune". Sa inţelegem din acest verset ca Şeolul se refera la un mormant in care este ingropata o persoana draga? Nu. Cand face referire la un anumit loc de inmormantare, sau mormant, Biblia nu foloseste termenii sheóhl şi háides, ci alte cuvinte ebraice şi greceşti (Geneza 23:7-9; Matei 28:1).
Atunci la ce se refera termenul „Şeol"? Cuvântul lui Dumnezeu arata ca „Şeolul" sau „Hadesul" fac referire la ceva mult mai mare chiar şi decat o groapa comuna enorma. De exemplu, in Isaia 5:14 se spune că Şeolul „si-a largit sufletul si si-a deschis larg gura, peste masura". Desi, figurativ vorbind, a inghitit deja nenumaraţi oameni, Şeolul vrea mereu mai mult (Proverbele 30:15, 16). Spre deosebire de un mormant literal, in care incape un numar limitat de morti, Şeolul „nu se satura" (Proverbele 27:20). Şeolul nu se umple niciodata. Nu are limite. Asadar, Şeolul, sau Hadesul, nu este un loc fizic, situat intr-o anumita zona. El reprezintă mormantul comun al omenirii, un loc simbolic unde se odihnesc in moarte majoritatea oamenilor, adica Iadul (asa zisul foc chinuitor vesnic inventat de catolici, ortodocsi s.a )
Sper c-ai inteles ceva happy

Răspuns utilizator avertizat
| Tr?ie?teClipa a răspuns:

Credinta nu te mantuieste indiferent ce crezi.
Crestinii se amagesc singuri.

| suffarstar a răspuns:

Credinta implica un proces psihic si anume imaginatia. Nu vad niciun motiv pentru a-mi imagina ceva in mod voluntar pentru ca mai apoi sa numesc imaginea aia "adevar".

| Danii_Danii_1998_Phmh a răspuns:

,, Şi mergând ei spre mulţime, s-a apropiat de El un om, căzându-I în genunchi,.Şi zicând: Doamne, miluieşte pe fiul meu că este lunatic şi pătimeşte rău, căci adesea cade în foc şi adesea în apă.Şi l-am dus la ucenicii Tăi şi n-au putut să-l vindece.Iar Iisus, răspunzând, a zis: O, neam necredincios şi îndărătnic, până când voi fi cu voi? Până când vă voi suferi pe voi? Aduceţi-l aici la Mine.Şi Iisus l-a certat şi demonul a ieşit din el şi copilul s-a vindecat din ceasul acela.Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut să-l scoatem? Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puţina voastră credinţă. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă. "

Matei cap 17:14-20

Ce pretenti vrei daca nici ucenici lui nu aveau credinta?