| Rainbowling a întrebat:

Tot am vazut aici pe TPU sintagma "credinta a proasta"!
La inceput m-a socat si m-a intrigat o asemenea exprimare, dar ulterior mi-am dat seama ca Stiinta desi cauta dovezi despre existenta lui Dumnezeu, nu a gasit nici cea mai mica dovada care sa-i ateste existenta.
In acest context, cum vi se pare sintagma "Credinta a proasta"?
Ca fiind una corecta?
Sau exista dovezi stiintifice care sa ateste ca credinta este bazata pe Stiinte, deci nu e asa..."a proasta"?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asa a ''proasta'' sunt doar postarile tale irelevante.

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Dar credinta ta cum este?
Este cumva una bazata pe studii si dovezi stiintifice?
Daca DA, atunci te rog sa ne dai si linkul catre acele rezultate ale studiilor stiintifice!
Pina atunci ramane asa cum am stabilit, adica credinta a proasta!

| EmaS a răspuns (pentru Rainbowling):

Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa.Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor.

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Poi atunci explica-ne la toti din ce cauza in Biblie scrie ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa, si stiinta a dovedit ca omul este asemanator din p de v genetic in proportie de 98% cu o maimuta?
Incearca sa ne explici acesta mica nelamurire din prisma postarii tale anterioare!

| EmaS a răspuns (pentru Rainbowling):

Exista o asemanare pentru ca suntem creati de acelasi Arhitect.

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Da...si mancam castraveti!
Adica si noi si Dumnezeu suntem creati de acelasi arhitect?
Si care e acel arhitect?
O fi cumva Pinocchio arhitectul care l-a creat pe Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru Rainbowling):

Poi nu era vorba despre asemanarea dintre om si maimuta?!

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Nu e vorba de asemanarea biblica intre om si Dumnezeu, sau te pomenesti ca a fost o maimuta personajul care a zis ca L-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa?

| EmaS a răspuns (pentru Rainbowling):

,,Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

Mental, omul a fost creat ca o fiinţă raţională, cu voinţă, cu alte cuvinte omul fiind capabil să gândească şi să aleagă. Aceasta este o reflectare a libertăţii şi inteligenţei lui Dumnezeu. Ori de câte ori cineva face o invenţie, scrie o carte, pictează un peisaj, compune o melodie, calculează o sumă sau dă nume unui animal, aceste lucruri arată faptul că noi am fost făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.

Moral, omul a fost creat perfect inocent şi curat, fiind o reflectare a sfinţeniei lui Dumnezeu. Dumnezeu a văzut toate cele create de El (inclusiv pe om) şi a spus despre ele că sunt "foarte bune" (Geneza 1:31). Conştiinţa noastră este o mărturie asupra stării iniţiale a omului. Oricând cineva scrie o lege, se departează de rău, apreciază comportamentul bun, sau se simte vinovat, acea persoană confirmă faptul că suntem făcuţi dupa asemănarea lui Dumnezeu.

Social, omul a fost creat pentru comuniune. Aceasta reflectă natura triplă a lui Dumnezeu şi dragostea Lui. În Eden, prima relaţie a omului a fost cu Dumnezeu (Geneza 3:8 implică faptul că există o relaţie cu Dumnezeu), iar Dumnezeu a creat prima femeie pentru că "nu este bine ca omul să fie singur" (Geneza 2:18). De fiecare dată când cineva se căsătoreşte, când îşi face un prieten, când leagănă un copil sau când merge la o biserică, acea persoană demonstrează faptul că noi suntem făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.,,

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Auzi, mai slabeste-ma cu polologhia ta, In Biblie nu era vorba de chip ci si de asemanare, si nu o lua iarasi razna ci vorbeste strict la subiectul intrebarii pe care ti-am pus-o si care se refera EXACT la relatia dintre Stiinta si Biblie si ti-am indicat sa comentezi aceasta asemanare dintre ceea ce spune stinta si ce spune Biblia!
NU ti-am cerut sa vorbesti despre natura tripla a unui Dumnezeu pe care Stiinta nu il cunoaste, si cu atat mai putin tu si nici despre relatiile, probabil sexuale ale lui Dumnezeu, ramai strict in cadrul temei propuse pentru discutie!

| EmaS a răspuns (pentru Rainbowling):

Dumnezeu nu a avut relatii sexuale. Domnul Isus S-a intrupat prin Fecioara Maria prin intermediul Duhului Sfant.

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Tu ai pomenit despre relatii! Si nu cred ca cineva se poate naste ca om dintr-o mama din relatii de prietenie sau de buna vecinatate, numai daca intervine si sexul, asa ca ramane valabila Legea care spune ca pe unde l-ai plantat tot pe acolo a si iesit. Daca ii soptea in ureche, in mod sigur sa se nastea din ureche!
Da vezi ca iarasi te-ai abatut de la tema despre care discutam!
Sa fie oare din cauza ca vrei sa scapi de raspuns?

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Poi atunci inseamna ca Duhul Sfant a avut relatii sexuale, tot asa cum are si Duhul Sfant din capul statului cu fecioara blonda a lui cocos cel negru!

| EmaS a răspuns (pentru Rainbowling):

Cum sa nu? La Dumnezeu totul este cu putinta.

| Rainbowling explică (pentru EmaS):

Da?
Dar ii este cu putinta sa faca ceva atat de mare incat sa nu-l poata cara?
Poi daca il poate cara inseamna ca nu a facut ceva atat de mare incat sa nu poate sa care, deci tot nu poate totul, iar daca a facut ceva ce nu poate cara, inseamna ca neputinta sa manifestat tocmai prin aceasta.

| Hombre a răspuns:

"Stiinta desi cauta dovezi despre existenta lui Dumnezeu, nu a gasit nici cea mai mica dovada care sa-i ateste existenta."
Stiinta nu cauta dovezi despre existenta lui God ci religiosi. Stiinta are alta menire.

| Rainbowling explică (pentru Hombre):

FALS
Stiinta studiaza absolut toate lucrurile si fenomenele care se petrec in realitate, si cu toate acestea nu a gasit niciun indiciu despre Dumnezeu!

| sublime89 a răspuns:

Credinta nu e bazata deloc pe stiinta. Nu exista stiinta in biblie. Credinta nu are nevoie de dovezi. De aia e si eronata.

| Rainbowling explică (pentru sublime89):

Right, captain Right!
Tumna asa iaste cum zisi!

| doctorandus a răspuns (pentru Aiwendil):

Particula lui Dumnezeu nu se refera la existenta lui Dumnezeu. In general, existenta lui Dumnezeu nu este o ipoteza stiintfica, asa ca stiinta nu poate raspunde la ea nici cu da, nici cu ba.

| Rainbowling explică (pentru Aiwendil):

Tu chiar ai crezut ca s-a gasit o molecula din Dumnezeu?
Hahahahaha

| contαbαndonαt a răspuns:

Rainbow du-te si fa-ti un control amice, de cand se ocupa stiinta cu gasirea dovezilor asupra fenomenelor ce se presupune ca n-ar avea nevoie de dovezi? Credinta e credinta, crezi nu cercetezi, de aceea se si numeste credinta (oarba).D-zeu nu trebuie cautat si nici cercetat (ca oricum nu l-ai gasi), trebui doar acceptat (aici intervine autosugestia) - asa se pune problema intelegi?

| Rainbowling explică (pentru contαbαndonαt):

Am inteles!
Tu crezi ca Dumnezeu este = Greuceanu?
Ce ar fi ca tu sa-ti faci controlul.

| 22SWAG22 a răspuns:

Da este ''a proasta''.

| Rainbowling explică (pentru 22SWAG22):

Faptul ca unii academicieni au fost prostiti de mici cu religia, nici pe departe nu inseamna ca existenta lui Dumnezeu este DOVEDITA stiintific!
Fiecare om are dreptul la o parere, dar parerile nu tin loc de dovezi stiintifice!

| Rainbowling explică (pentru 22SWAG22):

Multumesc pentru link!
Este foarte instructiv!
In mod sigur ca daca si-ar fi exprimat parerea academicienii romani, ar fi fost exact invers!

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Rainbowling):

Cu placerelaughing, am vazut ca prima oara m-ai inteles gresit.

| Rainbowling explică (pentru 22SWAG22):

Am postat imediat fara ca mai intai sa-l urmaresc.