| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Tot ce s-a scris in Biblie (ma refer cea ortodoxa) s-a indeplinit pana in momentul de fata? Daca lumina de paste este minune atunci de ce inca mai sunt asa de multe religii care slavesc alt Zeu? De ce Biblia nu este scrisa sa o inteleaga toata lumea si este asa de "interpretabila"?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da, tot e scris în Biblie s-a împlinit. Cât despre lumina de paste, în Biblie nu scrie. Apoi, orice om poate înțelege Biblia dacă o studiază cu atenție. Greșeala e ca de multe ori oamenii decid sa respecte mai mult obiceiuri și tradiții, decât Biblia și de aceea apar atât de multe interpretări.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Sunt si profetii care nu s-au implinit, dar pentru linistea noastra si a comunitatilor religioase de care apartinem, e bine sa uitam de ele. Chiar si cand ne sunt aratate repetat, trebuie sa le trecem cu vederea si sa ne inchipuim ca nici macar nu le-am vazut. "Toate profetiile s-au implinit" e o propozitie care e adevarata nu pentru ca am constatat ca e adevarata, ci pentru ca trebuie sa fie adevarata. Procedezi foarte corect.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Tot ce s-a profețit pana acum s-a împlinit în cele mai mici detalii. Mai sunt în curs de împlinire. Iar noi acest subiect l-am mai discutat.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Stiu, stiu. Si de fiecare data cand eu iti spun ca profetia legata de orasul Tyr nu s-a implinit, tu treci cu vederea asta si imi spui ca toate profetiile s-au implinit in cele mai mici detalii. Pentru consecventa, te felicit.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu îți răspund pentru ca nu te interesează sa conversezi fără ironii. Mi-a fost suficient o data, ca sa te cunosc. E valabil răspunsul și pentru celălalt comentariu făcut.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Prima data cand te-am intrebat, nu am folosit ironii. Faptul ca eviti raspunsul nu are legatura cu ironiile mele. Iar ironiile mele au stricta legatura cu faptul ca eviti raspunsul. Nu as da vina pe efect, as incerca mai bine sa identific cauza: de ce nu vrei sa raspunzi, de fapt, la intrebare?

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Iar celelalt raspuns pe care ti l-am scris azi nu are niciun strop de ironie. Sper sincer ca nu vorbeai despre el, pentru ca altfel incep sa cred ca motivul cu "ironiile" e doar un pretext de a evita intrebarile dificile.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Tot tu ești, indiferent de ce conversație port cu tine, fie ca vorbesc de un subiect, fie de altul.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Multumesc pentru catalogarea si prejudecata gratuita. Te asigur, pentru a doua oara, ca in intrebarea legata de Regatul lui Iisus sau cel al lui Satan nu eram ironic. Dupa atata timp, ar fi trebuit sa iti dai seama ca atunci cand vreau sa fiu ironic, nu ma ascund deloc.

In cazul in care nu mai apucam sa discutam, iti urez de pe acum la multi ani.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Îți mulțumesc.

| ania a răspuns:

Nu s-au împlinit unele profeții biblice legate de sfârșitul lumii.Alte religii slăvesc lați zei, care conform Biblie sunt demoni.Biblia a fost scrisă de mulți autori într-o peroadă lungă de timp, în multe stiluri literare, e o cate complexă. Trebuie citită de mai multe ori ca să te familiarizezi cu ea și cu rugăciune ca să fii ajutat în înțeleferea ei de Creatorul care a inspirat-o.

| GabiDumitrescu a răspuns:

S-a demonstrat de niste sute de ani ca lumina de paste e facatura. Acum nah, cu religia e cum e cu latrina 3 - aia care inghit ce li se spune fara sa gindeasca nu vor accepta adevarul niciodata. Biblia e interpretabila ca sa faca orice sarlatan un ban pe spinarea prostilor...

| vocea a răspuns:

Salut aceasta este o intrebare buna, dar daca ofer raspuns o sa imi sara toti in cap ca nu gandesc ca ei, ce pot spune este ca sunt lucruri pe care pe noi oamneii ne depasesc, este simplu sa spui sunt ateu, dar de ce ateii nu au raspuns la toate? daca nu esti sigur de ceva, poate exista o multime de posibilitati.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Musulmanii care pazesc Sfantul Mormant de sute de ani de ce oare nu au trecut la ortodocsi?
Pentru ca ei spre deosebire de turisti stiu cum functioneaza lumina.
Iar lumina aduce bani.

| VelaJohnny a răspuns:

„ma refer cea ortodoxa" - toate Bibliile is traduse dupa manuscrisele antice, e acelasi mesaj, tradus cu cuvinte diferite. Si nu chiar tot. Mai sunt cateva profetii neimplinite. Daca o sa o studiezi, vei vedea ca e demn de incredere si inspirata. Faza e ca nu multi vor sa o cunoasca si au prejudecati, din cauza faptului ca multe persoane care sustin ca sunt religioase si isi traiesc viata dupa Biblie, sunt ipocrite. Crestinatatea s-a facut vinovata de multe rele, si continua. Asta e doar un motiv pentru care multi devin atei, sau aleg o alta ramura religioasa.
Biblia poate fi inteleasa. Nu trebuie decat sa o studiezi. Are aproximativ 1500 de pagini, si scris mic. Pentru a intelege invataturile de baza, ar trebui parcursa de cateva ori. Multi eruditi ai secolelor trecute, pentru a o intrelege, procedau in felul urmator: alegeau un subiect, spre exemplu „iad". Cautau in Biblie toate versetele care vorbesc despre acest cuvant, le scriau, le citeau atent, si pe baza lor formulau definitia iadului. La sfarsit puteau exclama linistiti „Asta invata Biblia despre iad!". Daca procedezi astfel, lasi Biblia sa se interpreteze singura, o vei intelege. Pentru a intelege lucruri mai profunde, ai nevoie si de date istorice, deoarece Biblia contine si istorie. Daca cunosti partea istoriei care o priveste, vei intelege o profetie, care pe mine m-a fascinat mult. Cu 200 de ani inainte de a se intampla acel eveniment, Biblia a profetit numele persoanei care il v-a realiza, si ce alte lucruri v-a mai infaptui. E vorba de o profetie din Isaia. Daca vrei detalii, spune-mi.

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Din nou, vorbind cu atata intelepciune despre profetirea viitorului, ignori cu desavarsire viitorul gramatical. Sa fie asta vreun semn ca profetia respectiva, atat de unica si distincta pentru unitatea Bibliei, a fost de fapt scrisa la timpul prezent? happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

laughing da, bine, mersi din nou de observatie laughing o sa incerc pe viitor sa am grija.

| Idris a răspuns:

"Tot ce s-a scris in Biblie (ma refer cea ortodoxa) s-a indeplinit pana in momentul de fata?" - Nici vorba. Nu s-au indeplinit pana in momentul de fata toate, si cele despre care se spune s-au implinit au fost scrie "post eventum" adica dupa ce s-a intamplat evenimentul.

"Daca lumina de paste este minune atunci de ce inca mai sunt asa de multe religii care slavesc alt Zeu?" - Cei ce detin cheile de la mormantul de acolo sunt o familie de musulmani. Acum te intreb eu, daca toata treaba era cu lumina si minunea era incontestatbila, oare nu paraseau acei oameni Islamul, intrand in religia crestina? De aici poti trage singur concluziile. Cine ar vedea cu ochiul lui miracolele si nu ar cugeta asupra lor?

"De ce Biblia nu este scrisa sa o inteleaga toata lumea si este asa de "interpretabila"?" - Pentru ca asa se intampla cu orice carte facuta, gandita si scrisa de mana omului. Este supusa greseli si imperfectiunii, fiind supusa schimbarilor de-a lungul anilor. Fiecare dintre sectele crestine au Biblia lor, iar daca iei doua biblii una nu seamana cu alta. Altii au ajuns pana intr-acolo unde si-au scris ei propria Biblie, sau mai bine spus au adaptato--o in functie de credintele lor, pentru a se justifica si continua sa o adapteze in functie de ce nu corespunde crezurilor lor.