| Omega233 a întrebat:

Tot vad pe aici, intrebari prostesti de genul: "credinciosilor, dati'mi o singura dovada ca Dumnezeul vostru exista, una singura" sau " cum puteti demonstra ca zeitatea voastra suprema exista?". Sunt de parere ca intrebarile de genul sunt puerile, si acum as vrea si eu sa ma cobor la nivelul lor si sa intreb, doar din curiozitate pentru raspunsurile voastre: Voi cum puteti demonstra ca nu exista o zeitate suprema?

Răspuns Câştigător
| Never4ever a răspuns:

Nu putem sa demonstram nici ca exista nici ca nu.Totusi parerea mea e ca,, zeitatea suprema" a fost inventata de oamenii cu nevoia de speranta, nevoia de a crede in cineva.Sunt atatea credinte fiecare cu legenda ei (subliniez:legenda). Unii cred in zei altii in Alah altii in Dumnezeu.De ce? Fiecare si-a facut povestea ei...asta dovedeste ca niciuna nu e adevarata. Oricum e greu de explicat.

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Insa noi stim ca Dumnezeu a pus in fiecare gandul vesniciei, si ei cauta sa se asigure ca au dreptate, ca sa isi linisteasca intr-un fel constiinta.

| Inferno a răspuns:

Daca tot postezi, de ce nu mi-o spui in fata, ca sa rad si eu de superficialitatea ta?

| Zenicide a răspuns:

"Voi cum puteti demonstra ca nu exista o zeitate suprema?"
Nu putem, si nici nu e nevoie. Ce se afirma fara dovezi poate fi respins fara dovezi.

| RAY a răspuns:

Omega,stai slab cu logica, pai nu cel care afirma trebuie sa dovedeaca?

| Omega233 explică (pentru RAY):

Se presupune ca ei au Biblia ca dovada si o si prezinta ca una.

| RAY a răspuns (pentru Omega233):

Omega biblia nu-i o dovada istorica nu contine date,an, zi, luna, biblia e metaforica, filozofica nicidecum un document istoric, bibia nu afirma nimic nu uita ea doar contine povesti

| Omega233 explică (pentru RAY):

Asa e, dar ei totusi o prezinta ca una... Si spun asta pentru ca noua ne'a predat profesoara de istorie despre Moise, spunand ca este cel ce a eliberat evreii, prezentandul ca pe un personaj real.

| RAY a răspuns (pentru Omega233):

O dovada care nu-i dovedita dar macar prezinta una, moise tia scris si propia moarte imi imaginez cat de real e personajul in cauza, vrei argumente care dovedesc ca dumnezeu e mitologie copiata?

| Omega233 explică (pentru RAY):

Nu, Biblia e copiata asta se vede.

| doctorandus a răspuns (pentru Omega233):

Profesoara ta de istorie e mult ramasa-n urma cu cartea.

| Omega233 explică (pentru doctorandus):

Sunt intru totul de acord cu tine.

| neutrino a răspuns:

Pui prost problema.

| Omega233 explică (pentru neutrino):

Explica-mi, te rog!

| neutrino a răspuns (pentru Omega233):

Scuza-mi exemplu, dar daca eu te fac prost, este obligatia mea sa demonstrez acest lucru, nu este obligatia ta de a demonstra contrariul.

| Omega233 explică (pentru neutrino):

Asa e, dar aici te poti baza pe fapte, gesturi, atitudini, relatia cu celelate persoane, dar cand vine voba de zeitati nu prea te poti baza pe acele trasaturi. Eu exist, tu existi. Pe cand, Dumnezeu nu se stie sigur daca este real sau nu, de aceea trebuie aduse argumente pro si contra din ambele tabere.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu poti dovedi ca ceva nu exista, insa poti explica fenomenele care au dus la crearea zeilor, poti explica aparitia religiilor, in special a crestinismului, care e suma religiilor cunoscute la acea vreme.

| dracu14 a răspuns:

Sunt 2700 de zeitati, exista o sansa la 2700 sa existe o zeitate si sunt 99%sanse ca acea zeitate sa nu fie dumnezeu

| Omega233 explică (pentru dracu14):

Poate nu ai citit intrebarea cu atentie. Citez'' zeitate suprema''. Ce te'a facut pe tine sa crezi ca m-am referit doar la Dumnezeu ca zeitate suprema? Tu spui bine, dar eu nu m-am referit in mod special la Dumnezeu, putea sa fie oricare alt zeu din orice religie, pana si dragonul invizibil al lui Gaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa dovedesti asa ceva.

Daca eu iti spun "Odin exista", cine trebuie sa aduca dovezi? Eu pentru sau tu contra? Daca eu nu pot sa ofer dovezi cu adevarat bune, tu nu trebuie si nu esti obligat sa accepti afirmatia mea ca fiind reala.

Crezi in miliardele de zei posibili? Crezi in dragonul invizibil din camera mea?
Crezi in Mos Craciun?

Daca raspunsul la cele 3 intrebari de mai sus este NU, dovedeste-mi ca nu exista.

| Omega233 explică (pentru anonim_4396):

Nu am cum sa-ti raspund la cele 3 intrebari. Acum, nu ca vreau sa te jignesc, e doar un punct de vedere, dar depinde de realitatea fiecaruia. Poate tu ai vreun fel de boala mintala si consideri ca ai un dragon in camera. Daca tu il vezi, vorbesti cu el, nu am cum sa vin eu si sa-ti spun ca nu exista doar pentru ca eu nu il vad.

| RAY a răspuns (pentru Omega233):

Omega,gaia are dreptate trebuie sa recunosti

| Omega233 explică (pentru RAY):

Cand nu are Gaia dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Omega233):

Si faza cu boala mintala nu se aplica si religiei? Cica : daca un om crede in ceva, e nebun. Daca mai multi cred in acelasi ceva se numeste religie.

Totusi, chiar daca ar fi fost vorba de o boala sau de intrebarile mele de mai sus, tot trebuie sa demonstrezi. Tu ai zis la sfarsitul postarii tale. Vrei sa te citez?

"Voi cum puteti demonstra ca nu exista o zeitate suprema? "

Deci sari cu demonstratiile ca eu nu am un dragon invizibil in camera sau ca alte miliarde zeitati nu exista. Si poti sa zici si de mos craciun.

| RAY a răspuns (pentru Omega233):

Cand spune ca odin a in spatele lui

| Omega233 explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu vreau sa iti demonstrez nimic. Ideea era ca fiecare are propria realitate. Nu am negat existenta dragonului tau invizibil, nici nu te condamn pentru crederea in el. Cat despre Mos Craciun, fiecare a crezut in el, macar o data in viata lui. As putea spune ca reprezinta un simbol al Craciunului, un simbol al recunostintei si a iubirii pentru cei apropiati.

| Zenicide a răspuns (pentru Omega233):

"Chiar nu vreau sa iti demonstrez nimic. Ideea era ca fiecare are propria realitate."
Daca iti dau o palma e realitatea ta sau a mea? thinking

| Omega233 explică (pentru Zenicide):

A amandurora, doar ca o percepem diferit. Tu crezi ca e corect ce ai facut si ca probabil o meritam, pe cand eu e posibil sa te consider un nesimtiti si un nemerinic, pentru ca palmuiesti oamenii degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare nimic prostesc, in a cere dovezi la o afirmatie.
Simplu, uita-te la copii din Somalia, Kenya, Uganda care mor de foame, uita-te la fetele violate, la cainii si pisicile care sunt torturati pana la ultima rasuflare de chinezi, filipinezi, uita-te la orfani, la barbatii betivi care-si bat femeile si copii, la femeile care-si parasesc nou-nascutii pe unde apuca si lista e mai mare decat 100 de biblii la un loc.
Cum poti sa crezi in Super-Zeu, cand se intampla atatea in lume? pentru ca nu ti se intampla tie, stai la caldura, te hranesc parintii, esti un om foarte comod.

| Omega233 explică:

Prin mine.

| Linguritza a răspuns:

O dovada, explica venirea luminii de Paste la Mormantul Mantuitorului in fiecare an, sub alta forma. Daca imi poti explica asta, ca nu este ceva real si ca sunt metode ale oamenilor de a face asa ceva, atunci foarte bine ramai la ideea ta ca Dumnezeu nu exista. Explica-mi aceste fapte cu aceea lumina, aa si sa nu uit, de ce acel foc nu te arde timp de nu stiu cate minute. Sa vad ce aberatii scoti!

| Omega233 explică (pentru Linguritza):

Eu am plecat de la premisa ca exista. Nu ti'am cerut sa'mi demonstrezi ca deja exista, ci ca nu exista. Dar se pare ca tu intelegi ce vrei...

| Linguritza a răspuns:

Da adevarul este ca nu am citit mai cu atentie ce ai vrut sa spui. Nu te supara pe mine, dar am observat ca in sectiunea asta sunt multi care scot fel si fel de idei, explicatii si devin deranjate.

Nu te supara pe mine! O zi buna.

| Omega233 explică (pentru Linguritza):

E in regula, atata timp cat ti'ai cerut scuze si ti'ai recunoscut greseala. Nu multi au bunul simt sa faca asa ceva si te apreciez pentru asta. Nu m-am suparat pe tine, stai linistit. happy

| TheAndrew1987 a răspuns:

Sa iti raspund intrebarea cu un paradox amuzant: Nu putem sa dovedim ca nu exista dar nici voi nu puteti sa dovediti ca exista asa ca tongue

| Omega233 explică (pentru TheAndrew1987):

Asa ma gandesc si eu. Dar totusi, de ce pun acele persoane astfel de intrebari?

| AlexMirel97 a răspuns:

Eu sunt ateu, totusi nu o strig in gura mare si nici nu ma iau de credinciosi, daca vreti sa credeti va respect decizia. Dar eu nu pot sa cred, pur si simplu nu imi intra in cap teoria cu "Adam, Eva, etc etc".

| RossanaMaria a răspuns:

Fiecare este liber sa creada sau nu... daca esti fixat, incapatanat, orgolios si necredincios, poti sa duci cate dovezi vrei ca ei tot nu vor crede, ramane la libera alegere a fiecaruia. Nu te poate obliga nimeni sa crezi sau nu, de accea Dumnezeu ne-a lasat liberul albitru de a alege.

| RAY a răspuns (pentru RossanaMaria):

De acord cu tine, bine ultima parte nu, dar restul da

| RossanaMaria a răspuns (pentru RAY):

De ce nu esti de acord cu ultima parte? nu ne lasa Dumnezeu pe fiecare sa ne alegem calea? El ne da un impas dar in rest depinde de noi...sau nu?