| RAY a întrebat:

Toti crestini intra automat in rai indiferent de ce comportament au? doar a crede in iisus este necesar sa intri in rai?

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

De unde atata miere? Fii tu sigur ca sunt o gramada crestini cu numele care fura,, omoara sau alte lucruri anormale.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sunt convins de asta, dupa parerea mea nici macar 1% din crestini nu au ce cauta in rai

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Doar cand ii auzi pe politicieni cum zic ca reprezinta o tara crestina 100%, dar ei sunt primii la ciordit.
Din ce am observat,, tu esti oarecum putin bulversat de faptul ca Dumnezeu exista si iti e teama oarecum de judecata?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Intrebarea o aparut dupa ce am vazut ca uni afirma ca e destul sa crezi in dumnezeu si intri in rai, eu nu de frica omor sau fur si ca am ratiune, dumnezeu e doar un zeu ca oricare pentru mine

| Mayhem666 a răspuns:

Logic. Eu nu o sa intru intr-un loc in care nu cred. Prefer sa cred in reincarnare decat in rai si iad.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Deci crezi ca exista suflet?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru RAY):

Reîncarnarea nu are legatura notiunea de,, suflet", ci doar reinceperea vietii printr-un alt corp.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

50/50. Si da, si nu.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu. Unii sunt credinciosi cu numele.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, este suficient sa crezi, adica sa ai credinta. Iisus chiar ne spune ca daca am avea credinta macar cat un fir de mustar, am putea porunci muntilor sa se miste din loc si acestia ar face-o.Dar sa ai credinta inseamna sa asculti de Dumnezeu si sa nu parasesti calea cea dreapta.

| florinflorescu a răspuns:

Nu! indiferent de religie, dumnezeu este corect, deci daca faci ceva rau, dar nu compensezi cu fapte bune ajungi in iad. daca faci mai multe bune decat rele ajungi in rai.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

,,Indiferent de religie dumnezeu este corect,,-afirmatie irationala, e exact cum ai spune:indiferent de materie, profesorul de matematica este corect.Toate religiile nu au acelasi zeu, o ramura a islamismului crede ca sacrificandute in numele lui Alah ajungi in rai.Deci daca ala iti face felul, dupa religia lui e posibil sa ajungi in iad si el in rai. Poftim corectitudine http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Atunci esti copil inca, eu vorbesc de dumnezeu! el este corect! ce dai aia primesti! tu vorbesti de o religie si de cum interpreteaza oamenii ce e bine si ce nu. tu vorbesti de cum alti oameni ii manipuleaza pe cei mai prostuti, clar nu e acelasi lucru. clar e ca nu l-ai cunoscut pe dumbezeu.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

,,Eu vorbesc de Dumnezeu", nu e ca si cum exista aproape 5000 de religii, iar fiecare o considera pe a lui cea adevarata.Normal ca tu contesti pe toate celelalte religii.Nu ai nicio problema in a nu crede in zeul hindusilor:,, normal ca nu cred in zeul maimută, e stupid sa crezi asta". Vezi? la fel cred si eu despre zeul tau.Cand ti-am zis de acea religie ai negat-o,ai spus ca oamenii sunt prostuti si manipulati,nu asa te cred si ceilalti din alte religii?
Ce intelegi tu prin corectitudine? instignarea la crima,viol,talharie, violente, rasism, sexism? intr-o asemenea entitate crezi tu? Nu vad nici-un motiv pentru a crede intr-o astfel de stafie sadică, niciunul rational, nicio dovada. Daca o sa fumez ceva iarba poate o sa cunosc entitatea.Sau poate am sa vad niste cruci in buturugi, fata lui jesus pe fundul cainelui meu, ca deh, oamenii mor de foame.

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Eu cred in dumnezeu, nu in religie! nu apartin de o religie.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

,,Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință''
Atata timp cat crezi intr-un anumit zeu, apartii de o religie, nu are sens ce ai scris mai sus. Daca nu te-ai prins inca, ceea ce vreau eu sa spun e ca zeul in care crezi tu nu este singurul de pe planeta si nu poti afirma ca acel zeu este cel ce a creeat totul din moment ce exista mii de versiuni.