| Marck94 a întrebat:

Totusi ca nu inteleg nimic! De ce mor mai multi tineri decat batrani? Aia nici nu apuca 20 de ani, unii! De ce? Nu e corect. Pentru ce sa te mai nasti si la urma mori?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Sa fie evolutie adevarata. trebuie sa traim multi ani, macar 90-100 de ani."

Evolutia se bazeaza pe variabilitate si selectie naturala.
Varsta inaintata nu confera neaparat un avantaj evolutiv. Vezi de exemplu fluturii, care traiesc, majoritatea, o zi sau doua.
Practic a fost mai usor pentru natura sa produca un organism fragil ce se reproduce in masa decat un organism mult mai robust care se reproduce pe o durata mai mare de timp.

Un om care are un bagaj genetic ce ii permite sa se reproduca extrem de eficient dar sa traiasca foarte putin va fi superior, evolutiv vorbind, unuia care are un bagaj genetic ce ii permite sa traiasca foarte mult dar sa se reproduca ineficient.

Deci golul evolutiei este supravietuirea informatiei genetice, iar nu a individului. Daca nu era asa atunci pana acum am fi fost deja nemuritori, natura ar fi gasit o cale.

Dar asa cum apa urmeaza calea de rezistenta minima, asa cum in fizica se aplica principiul actiunii minime si biologia functioneaza similar. E mult mai simplu sa conservi informatia genetica prin a crea organisme ce mor si se reproduc decat prin a crea un singur organism indestructibil.

De ce ar munci natura mai mult pentru a produce oameni ce traiesc sute de ani doar ca sa conserve informatia genetica, cand poate obtine acelasi efect prin a produce oameni ce traiesc in medie 30-40 de ani dar se reproduc mai bine?

| RAY a răspuns:

Din pacate asa e, dar si suntem mai multi, e si vorba de selectie naturala, indivizi cu gene bune au sisteme imunitare mai bune, evolutia functioneaza chiar foarte bine

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Tu stii ce inseamna evolutie?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Evolutia inseamna selectie naturala,variatie, selectie sexuala, nu inseamna ca toti indivizi vor deveni mai buni si o parte din ei, monogamia distruge motorul evolutiei de asta murim de boli banale sau antibioticele devin rezistente, sunt persoane imune la hiv, natura e cruda, de exemplu un copil moare la 15 ani i explodeaza o vena in cap daca el facea copii acel defect ar fi mers mai departe, da e crud dar asa e viata e cruda, de asta uni o duc bine si sunt superiori altora

| SG1995 a răspuns (pentru Marck94):

Media e 70 dar mulți ajung până si 80-90. Gândește-te că cu doar 200 de ani urmă media era cu 20 de ani mai mică, și se murea de la o banală gripă.

| anonimg a răspuns:

"Nu e corect. Pentru ce sa te mai nasti si la urma mori?"
Pentru ca nu aceasta este viata care ne-o doreste Dumnezeu. Viata aceasta este doar un test care ne face apti sau inapti pentru cea vesnica. Scopul lui Dumnezu este ca nimeni sa nu moara -nici macar animalele, si nici plantele sa nu se mai vestejeasca.

| SG1995 a răspuns:

Tineri duc o viață mai activă, deci mai periculoasă ca cei vârstnici:

-conduc
- călătoresc
-muncesc
-beau
-fumeaza
-se droghează
-fac sex
Toate chestiile astea te pot duce la moarte într-un mod sau altul, într-un moment sau altul.

| mentholinks a răspuns:

Man. Nu faci niciun efort nici sa te nasti, nici sa mori. Daca obtii ceva intre timp si capeti placere si experiente chiar si suferinta, atunci inseamna ca ai castigat cel putin lucrurile alea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ma indoiesc de ceea ce afirmi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Unde vezi tu ca mor mai multi tineri decat mor batrani?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru Marck94):

"Uită-te la știri! Să auzi și tu în orașul tău de mai multe cazuri!"

Lol. Din asta ai dedus tu ca mor mai mult tineri decat batrani? laughing

Evident ca la stiri ai sa dai peste mai multe cazuri de tineri ce au murit decat de batrani. Pentru ca stirile nu studiaza numarul de morti ci doar prezinta acele "cazuri socante", pe care publicul le urmareste cu interes.

Deci tot ce dovedesc acele stiri este ca tinerii mor in moduri mult mai interesante decat batranii. Wow! Ce descoperire.

| Justme1997 a răspuns:

Viata nu e dreapta, asta e

Răspuns utilizator avertizat