| Seroquel a întrebat:

TPU am o problema:La viata mea am facut foarte multe masturbari si m-am cerat de multe ori si foarte urat cu parintii,i-am si injurat,dupa mi-a parut rau,au fost nervi si conflicte de monent si fara sens,chiar azi m-am certat cu tata sibi-am vorbit urat ca mi-a vorbit si el mie,si deci ma gandesc ca Dumnezeu o sa ma pedepseasca drastic, ce pot sa dac? Sunt sigur ca Dumnezeu si karma o o sa ma pedepseasca mult pentru ce am facut si mi-e frica.Cum poatt sa ma ierte Dumnezeu? Ce sa fac? Deja in iad sunt sigur ca ajung asta ebo certitudine,dar cum fac sa nu ma oedepseasca in viata asta,eu cred in Dumnezeul crestin dar cateodata mai am dubii si nu sunt mare credincios sa merg la buserica in fiecare duminica,nu prea merg, dar mi-e frica ca o sa ma pedeoseasca sau o sa mor prea devreme din cauza pacatelor si nu o sa ajung sa imi traiesc viata.Toate astea le-am cugetat azi dupa cearta si analizand viata mea murdara.Ce mai pot sa fac? Mi-e groaza cand ma gandesc cat de pacatos sunt daca mi-am injurat.parintii si m-am certat se atatea ori si ca am facut atatea masturbari. Sunt in mare pacatos si macar nu vreau sa ma pedepseasca Dumnezeu in viata asta.Ce pit sa fac? Cum sa ma ierte Dumnezeu? Mai e vreo sansa sa nu ajung in iad? Mai e vreo sansa sa fiu in relatii bune cu Dumnezeu? Oricum sper din suflet sa.nu mai fac greselile pe care le-am facut.Ce sa fac? Ma va pedepsi Dumbezeu mukt nu? Eu as crede ca exista desi nu sunt mare practicant.Mi-e fricasadSi sunt cam dezgustat de mine. Sfaturi? Ce sa fac? Cum sa nu pedepseasca Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Încearcă și schimba-ți modul de viata, cereți iertare lui Dumnezeu și nu mai te comporta nepotrivit. Vei vedea ca te iarta. Oricum, faptul că ai recunoscut că nu ai procedat bine, e un prim pas spre căință sinceră.

| Holiday a răspuns:

Lasa naiba spiridusii imaginari si fricile astea stupide, aduna-te si treci la treaba. Dupa ce ca ai probleme de comportament, fix spiridusii iti m, ai lipsesc.
Viziteaza un psiholog. Te va ajuta sa-ti controlezi mai bine comportamentul si in consecinta vei avea o sansa mai buna sa realizezi ceva. In plus iti poate da o motivatie reala sa faci asta.
In rest, pacate, iad, ajutor de la spiridusi inexistenti sunt tampenii care mai mult te ingroapa in probleme.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Holiday):

Nu ai ce sa-i faci. Omul este spalat pe creier in cel mai grav hal in care poate fi spalat pe creier un crestin. Incep sa cred ca indoctrinarea asta extrema devine o boala. El posteaza la categoria asta ca sa-i dea alti crestini apa la moara, pe restul nu-i ia in seama.

| DeyCj a răspuns (pentru Mclaren12):

Cum o reuşit o credinţa în care a fost învăţat să creadă îl putem spăla şi noi pe creier şi cu topax(detergent pentru industira alimentară pe bază de clor şi amoniac) dacă e nevoie ca să devină cum trebuie.Probabil de asta cere ajutor aici. laughing).Dar să nu uităm că şi noi am fost ca el, dar am evoluat.happy

| DeyCj a răspuns:

„TPU am o problema:La viata mea am facut foarte multe masturbari"
Ce-şi face omu' cu mâna e cel mai bun lucru happy.Nu e păcat deci dă-i să sune.O să fie păcat când n-o să mai văd popi şi călugări care şi-o dau sus prin jos sau alte minuni de-astea.
Creturile cu părinţii.E normal să nu gândeşti ca alţii, fiecare din noi avem propria precepţie asupra lucruilor din jur, dar pentru asta nu trebuie să vorbeşti urât cu părinţii tăi, deoarece ei având o experienţa de viaţa superioară ţie cunosc unele lucruri pe care tu înca nu le cunoşti, plus că mai şi răspund moral, penal şi material pentru tine.Vei fi iertat de dumnezeu pentru orice deoarece dumnezeu nu există, dar părinţii tăi există, deci chiar dacă v-aţi cretat şi simţi că ei au avut dreptate, e destul să le ceri scuze, sincer, şi te vor ierta că eşti copilul lor; Desigur, pe viitor recomand să fi mai cerebral în astfel de dispute, hiar şi la nervi. Părintele răspunde de minor.E un lucru cât se poate de greşit. Dacă aş putea aş schimba acest şablon social şi aş face ca minorul să fie direct reponsabil, moral, penal şi material pentru faptele lui, nu părintele.
Cu iertarea lui dumnezu.Fi sigur că te iartă, că aşa cum am scris mai sus, el este un personaj, deci nu te mai lăsat copleşit de acest aspect.Fă ceea ce tu consideri că e bine pentru tine, dar nu uita că trăieşti printre oameni, iar oamenii au reguli, pe care e bine să le respecţi, că aşa e social.
Dumnezeu nu pedepseşte că e doar un personaj biblic, există în schimb, efectele acţiunilor tale, idiferent de natura lor;
De exemplu, dacă faci o acţiune negativă, atunci aceasta va atrage după ea o reacţie negativă egală cu intensitatea acţiunii negative generate de tine. Dacă faci o acţiune pozitivă atunci aceasta va atrage după ea o reacţie pozitivă egală cu intensitatea ei. Legile fizicii există şi în viaţa de zii cu zii, şi astea-s reale nu cum e dumnezo', cristos şi alte prostii de-astea creştine.

| gratargratar a răspuns:

In primul rand, roaga-te sa te pedepseasca in viata aceasta ca sa scapi de Iad in viata cealalta. Pentru ca Iadul e cumplit. Cum nu sunt cuvinte pentru descrierea frumusetii Raiului, la fel nu sunt pentru cat de teribil este Iadul. "Iadul pe Pamant" e Rai pe langa Iadul care este cu adevarat si-i asteapta pe cei care nu l-au primit pe Hristos.

Nu deznadajdui de mantuirea ta. Nimeni nu are dreptul sa deznadajduiasca. Hristos a primit pe talharul, pe desfranata, pe vamesi etc. Te primeste si pe tine. Din Maria Magdalena a scos 7 demoni. Era o mare desfranata, dar a ajuns sfanta.
Deci asa sa faci:
1. Spovedanie. Spui tot ce ai facut (nu in detaliu, ci asa cum ai facut aici - in mod general).
2. Impartasanie - caci asa zice Hristos "Tot cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu intru Mine ramane si Eu intru Dansul".
3. Nu mai repeta pacatele. Obsinuieste-te cu Biserica. Gandeste-te ca o faci pentru tine, nu pentru Biserica. Nu ii creste preotului salariu ca te duci tu la Biserica... deci te duci pentru tine. In cadrul Bisericii e un anumit spirit de rugaciune pe care nu il poti dobandi singur acasa.

Spovedeste-te inainte de Craciun. Si apoi vezi ce-ti spune preotul in legatura cu impartasitul.

Doamne ajuta!

| Mclaren12 a răspuns (pentru gratargratar):

"In primul rand, roaga-te sa te pedepseasca in viata aceasta ca sa scapi de Iad in viata cealalta"
Voi crestinii sunteti total paraleli cu lumea reala. Tu sfafuiesti un depresiv sa se roage sa fie pedepsit ca sa nu-l paste iadul care oricum nu exista? Pe ce planeta traiesti? Cu ce crezi ca-l ajuta pe el sa cerseasca ajutor de la un zeu care unu la mana nu exista si doi la mana in biblie il durea fix in spranceana de suferintele oamenilor. Desi biblia nu este un exemplu realist si elocvent pentru ca este fictiva, voi ar trebui sa tineti cont de asemenea argumente de vreme ce credeti orbeste in ea.

| gratargratar a răspuns (pentru Mclaren12):

O sa murim si o sa vedem.

| Cristian199667 a răspuns:

Caieste-te de la acel pacat. Citeste biblia. Incepe cu noul testament. Matei, Marcu, Luca, Ioan. Citeste cuvintele Domnului Iisus Hristos. Urmeaza-l tine-i poruncile. Toti cred au experimentat acest obicei..mai mult sau mai putin. Credinta e singura ce poate salva. Iisus e singura cale de mantuire si salvare a sufletului tau. De acea, acest gand vine de obicei din mintea ta necurata. Cand vezi femei/fete frumoase pe strada, in acel moment iti poate vine acel gand necurat. Vezi ca poftitul la o femeie pe strada se numeste preacurvie. Masturbarea, adulter= preacurvie. Citeste Sfintele Scripturi, si acelea iti vei mantui sufletu, si scapa de obiceiurile carnale care pateaza sufletul.