| anonim_4396 a întrebat:

TPU de ce de fiecaredata cand visez,visul e lipsit de logica? nu are logica catusi de putin,visez persoane nepotrivite in locuri nepotrivite, sau odata am visat ca ma urcam intr-un copac complet ciudat, de ce? ofer funda!

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Bucura-te! Eu vise ciudate rareori am avut, ca nu mai tin minte decat unul de cand eram pe la vreo 6 ani, si mi-ar fi placut sa am, si nici cosmaruri nu am avut niciodata, desi chiar mi-as dori laughing
Ai o imaginatie bogata, asta e sigur, si cu siguranta ea sta la baza acestor vise. Imaginatia e alimentata de experientele pe care le ai, gandurile, pe scurt, cu ce iti umpli mintea.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa e, sa nu uitam ca si prin hipnoza putem experimenta acele vise

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Visele nu au logica, in general (la majoritatea populatiei).

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei visele apar din mulțimea gândurilor. Nu au logica.

| RAY a răspuns:

Visele sunt pur simplu emotionale, cand visam ne folosim creierul limbic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Tradus prin google translate
Întregul creier este activ în timpul visei, de la creier până la cortex. Cele mai multe vise apar în timpul somnului REM (mișcarea rapidă a ochilor). Aceasta este o parte a ciclului de somn-trezire și este controlată de sistemul de activare reticular ale cărui circuite circulă din tulpina creierului prin talamus spre cortex.

Sistemul limbic din mijlocul creierului se ocupă de emoții atât în stare de veghe, cât și în vis și include amigdala, care este asociată în cea mai mare parte cu teamă și este activă mai ales în timpul visei.

Cortexul este responsabil de conținutul viselor, inclusiv de monstrii de la care fugim, de oamenii pe care îi întâlnim sau de experiența zborului. Din moment ce suntem animale de înaltă vizibilitate, cortexul vizual, chiar în spatele creierului, este deosebit de activ, dar și multe alte părți ale cortexului.

Cele mai puțin active sunt unele părți ale lobilor frontali, ceea ce poate explica de ce putem fi atât de necritici în timpul viselor, acceptând evenimentele nebune ca și cum ar fi reale - până când ne

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca visele sunt produse de multitudinea de ganduri, si in plus de asta in ele pot aparea persoane carora le-ai vazut chipul doar odata si acum nu i-l mai retii, si deseori locul in care esti in vis, porneste de la un loc pe care l-ai vazut in realitate, dar cu schimbari majore. De asta spui tu "persoane nepotrivite in locuri nepotrivite".