| Cristian95Alex a întrebat:

TPU spuneti-mi si mie cum sa ma apropii mai mult de Dumnezeu, dar nu cu "du-te la biserica des, rugaciunii seara si citeste biblia. funda

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu-ti zic sa te duci la biserica, pentru ca m-as jignii singur, adica iti zic tie sa te duci la biserica si eu n-am mai dat pe acolo de vreo 3-4 ani
Chestia cu rugaciuni seara, hai ca poti, eu zic Tatal Nostru in fiecare seara, si nu-mi ia decat 30 secunde, nu e cine stie cewinking
Si la fel, cu biblia nu zic nimic, pentru ca nici eu nu am rabdare s-o citesc.
Astia sunt pasii pe care nii spun parintii sa ii facem ca sa ne apropiem de Dumnezeu, insa eu doar vb de bine, niciodata nu zic "Doamne ce-ai cu mine ca mi-ai dat o zi proasta" sau "Doamne dc ma chinui?", eu zic doar ca Dumnezeu ma pune la incercare, si accept asta cu un zambet pe fata, fara sa-L critic, ca nu-s la nivelul Lui. Cred il el, pentru ca ma rog in fiecare seara, si mi se intampla multe lucruri bune, rareori cum ti-am zis ma mai testeaza, in rest mi se intampla lucruri bune, si eu cred ca a fi credincios inseamna sa crezi in Dumnezeu, sa spui si tu o rugaciune ca nu te mananca nimeni, si sa nu faci pacate d'alea rele, gen sa omori pe cineva, sa incerci sa te omori pe tine, sa te mutilezi, sa te plangi de cum arati(Pt ca Dumnezeu te-a facut dupa chipul si asemanarea lui, si daca te plangi cum arati, inseamna ca nu-ti place ce a creat el, asta m-a invatat cineva si o sa tin minte toata viata cuvintele acelei persoane), sa nu accepti ca nevasta sa faca avort, sau sa nu faci tu avort, etcwinking
Deci credinta, 1-2 rugaciuni, mai multa credinta si incearca sa reduci din pacatele de zi cu zi, si o sa te apropii de Dumnezeuwinking

21 răspunsuri:
| Raducu1 a răspuns:

In situatia asta, cred ca cel mai bine ar fi sa crezi cat de mult posibil in existenta Sa.

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Pai in primul' rand cam ce ai zis tu trebuie sa faci si sa nu mai pacatuiesti atat
spovedestete
in rest nu sunt alte metode

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Nu exista barbosul ceresc! Ce naiba, barbosul in sus barbosul in jos. Daca tie iti place sa fii indoctrinat treaba ta, eu insa mi-am facut datoria de a te "anunta" ca barbosul ceresc e doar o nascocire.

| AdryanaN5 a răspuns:

Pune in aplicare ceea ce scrie in biblie.

| Cristian95Alex explică:

Ok, asa o sa fac mss

| Loops a răspuns:

Pai.cred ca cele 10 porunci spun multe:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

| MâţaD a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Asta este parerea ta silviu.Si sunt curioasa, in ce crezi? Maimute, dihori? sau ca "smecherii" crezi in tine?straight faceintreb de curiozitatehappy

| Danutza27 a răspuns:

De ce nu o iei asa TPU cum pot sa cistig piinea cea de toate zilele fara munca, fara furat, fara sa ma tina nimeni, fara sa cersesc=ioc (pina si ala a deschis gura si a zis muiti is posmagii"
Imposibil sa nu ai tu 1 ora libera in care sa te dumiresti ce este cu Dumnezeu sa citesti si tu ceva. Imposibil sa nu ai tu 10 min libere sa te rogi la Dumnezeu.Imposibil sa nu ai ocazia sa ajuti pe cineva dupa puterile tale si apoi sa uiti nu sa scoti ochii. Imposibil sa nu ai si tu macar liber Duminica si sa ii aloci lui Dumnezeu citeva ceasuri sa te duci la o slujba.Imposibil sa dai cu nasul in biserica si sa cada pe tine, Imposibil sa vorbesti cu un Preot si sa te jupoaie de viu."Din frica de Dumnezeu vine dragoste de Dumnezeu"

| ladyMillion a răspuns:

Saluthappyin primul rand parerea mea este ca daca vrei cu adevarat sa te apropii de Dumnezeu,nimeni si nimic nu iti va sta in cale. Odata ce te obisnuiesti cu ideea ca tii la El,ca-L iubesti si ca-L porti mereu cu tine in suflet,iti va fi mult mai usor sa crezi ca esti aproape de el. Dumnezeu este aproape de noi toti,ne este alaturi, iar noi nu trebuie decat sa-l acceptam in viata noastra, pentru a ne ajuta si a ne ocroti.Este bine sa te mai si rogi,sa-i multumesti pentru ce ai,pentru ce ti-a daruit, si altii, ar da orice ca sa se afle in locul tau.
sper ca te-am ajutat

| emmyl a răspuns:

Sunt foarte multe căi în a te apropia de Dumnezeu. Una dintre ele este dobândirea virtuților sufletești: credință, răbdare, bunătate, iubire, etc. Dar e nevoie totuși de mai mult...

| FucktheSystem a răspuns:

Să te apropii de ceva ce nu eixtsă... interesant.
Și eu am încercat să mă dau odată la omul invizibil dar când am încercat să-l îmbrățișez am dat cu capul de dulap thinking

| nesuferit a răspuns:

Danutza e e frustrata si de intrebarile crestinilor laughing)))

@Cristian95Alex, de mos craciun nu vrei sa te apropii?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru MâţaD):

Nu cred in duhuri sau alte bazaconii, eu cred in...nimic.Sunt fericit fara prieteni imaginari happy.

| 333344444333 a răspuns:

Cand aud ce vorbiti.Ma speriu.Bai ca sa fi aproape de Dumnezeu trebuie sa mergi cat de des la biserica sa citesti in biblie si sa nu faci multe pacate.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Lingeti cotul ca sa fii mai aproape de D-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapte bune frate crstian fara ura barfe si alte aspecte negative vei ajunge sa fi om

| monstrulet a răspuns:

Iti tatuezi o cruce sau o icoana

| ica2011 a răspuns:

Mda, intrebarea aceasta suna ca si cum ai spune: cum sa fac un milkshake dar nu cu "pune in blender fructe, lapte...etc" happy Intelegi?
cum ai putea sa te apropii de cineva fara sa vrei sa-l cunosti mai intai? Si ca sa-l cunosti pe Dumnezeu ar trebui sa cunosti ce scrie la Carte.
Un lucru ti-l spun sigur: nu vei regreta daca IL vei gasi.
Succes!

| Cristian95Alex explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy

| seby27278 a răspuns:

Deci silviu imi pare rau de tine, cine crezi ca iti da putere sa te ridici in fiecare dimineata din pat, cine te ajuta cand esti la greu si multe altele: Dumnezeu, nu este un prieten imaginar.

| RugativaPururea a răspuns: