| Sensitive a întrebat:

Traiam pentru a muri, sau murim pentru "a trai"(rai/iad)?

Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Imi place intrebarea!

E frumos sa te gandesti la lucruri care sunt greu de inteles, pacat ca viata e asa la obiect sau nu.

Lasand ideea filozofica la o parte in mometul asta toti traim ca sa muncim.

Viata e putin aiurea, dar e frumoasa. Toata viata alergam dupa bani si creem idei, masinari, evoluam (din multe puncte de vedere), ca sa aiba urmais nostri (ai tuturor, specia in general) un trai mai bun.

Sunt multi cei care ajung aproape de finalul vieti si se intreaba: Ba eu am facut bani, am produs ideei si am revolutionat lumea, dar pana la urma, am facut eu ceva diferit de restul?

Stiu ca nu ti-am raspuns la intrebarea, dar asteapta putin.

Tu ai produs o idee (una poate deja existenta), de fapt o intrebare, dar ai produs-o. Daca tu afli raspunsul cei ce vor veni dupa tine vor stii si ei raspunsul si vor avea o intrebare in minus, dar vor aparea altele.

Raspunsul la intrebare e ceva mai simplu: Nu stiu daca e ceva dincolo de moarte (nu stiu sigur), dar stiu ca eu acum traiesc si trebuie sa imi fac datoria fata de viata, sa o traiesc. Nu vad de ce m-as complica cu ce e la final daca nu am terminat inca aici.

Raspunsul meu e: Am murit pentur ca am trait si voi afla daca am trait ca sa mai traiesc, abia dupa ce voi muri.

P.S. Intrebarea e frumoasa, subiectul e frumos, viata e si mai frumoasa.

| Downfall a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Foarte bun răspuns. E bine că gandeşti aşa

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu traiesc cu scopul de a ajunge in eternitate impreuna cu Dumnezeu.Aceasta viata nu poate sa fie adevarata viata. Ea este plina de rautate, de imoralitate, de suferinta. Exista ceva mai bun pregatit pentru credinciosi!

| mgtow a răspuns:

Traim de pomana ca sa murim pentru ca asa e ciclul vietii.

| harciog a răspuns:

E una si aceeasi, pina si iadul si si raiul.

| Rockart a răspuns:

Trăim ca să ne stresăm cu întrebări despre moarte.

| 4b a răspuns:

Traiesti cu un scop, si ai noroc daca mori dupa ce scopul tau a ajuns desavarsit, pentru ca atunci poti sa mori linistit datorita faptului ca ai o speranta la un trai mai bun in cer

| Shatteredx a răspuns:

Traim pentru a invata, a evolua, pentru a fi pregatiti pentru viata de dincolo. Murim doar cu trupul, sufletul continuandu-si drumul spre o cunoastere mai mare, spre rai.

| Sensitive explică (pentru Shatteredx):

Eu sunt intr-o mare dilema, ma tot gandesc daca vom trai si dupa moarte, si cum o sa fie. Nu sunt nebuna, dar ca orice om vreau sa descoper tainele vietii sau a sufletului.

| AikkoxD a răspuns:

Dar tu mănânci ca să trăieşti sau trăieşti ca să mănânci?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Traim pentru a experimenta dragostea Lui Dumnezeu care ne schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim ca sa traim, sa stim ce-i aia viata si murim ca ne-a expirat timpul sau ni s-a oprit inima.
Cum adica traiesti ca sa mori? Ori traiesti ori mori? De ce nu mori acum daca tot ai descifrat "misterul" si crezi ca asta e unicul scop? Voi ori va uitati numai la filme proaste, ori cititi numai carti de, 2 lei.

| rutanklan a răspuns:

Traim ca nu avem altceva mai bun de facut la ora asta.

| Anda1708 a răspuns:

Murim pentru "a trai" intr-o lume mai buna decat asta...

| Sensitive explică (pentru Anda1708):

Crezi in viata dupa moarte?

| Anda1708 a răspuns (pentru Sensitive):

Da,cred.De fapt noi nu murim niciodata pentru ca viata noastra se va continua intr-un loc mult mai bun!

| Sensitive explică (pentru Anda1708):

Asta vreau si eu sa cred.

| anonim5491 a răspuns:

Traim sa ne bucuram de viata murim sa gasim una mai buna

| Mishilela a răspuns:

Traim pentru a fauri...