| SaveOurSouls a întrebat:

Traim intr-o societate crestina dupa moralitatea crestina sau se apropie vremurile din urma ale crestinismului si traim intr-o lume atee in care fiecare face ce vrea dupa propria lui moralitate? Dumnezeu este foarte aproape de societatea de astazi. Suntem miliarde acum nu cateva milioane deci Dumnezeu, Iisus Hristos ne-a ajutat sa traim mai mult si mai bine.

Acum 2000 de ani majoritatea oamenilor erau sclavi, supusi abuzurilor fizice, folositi in razboaie, vanduti si ucisi oricand de stapanii lor, nu aveau dreptul de a avea vreodata o familie. In aceasta lume bolnava, nedreapta, criminala a venit Dumnezeu, Iisus pe pamant: "Duhul Domnului este peste Mine, pentru care M-a uns să binevestesc săracilor; M-a trimis să vindec pe cei zdrobiţi cu inima; să propovăduiesc robilor dezrobirea şi celor orbi vederea; să slobozesc pe cei apăsaţi. " Noul Testament Luca 4. Iisus a venit sa schimbe lumea in bine si in 2000 de ani lumea a reusit sa se schimbe.

Insusi Iisus a spus clar in 3 evanghelii despre egalitatea tuturor oamenilor: "Şi s-a iscat între ei şi neînţelegere: cine dintre ei se pare că e mai mare? Iar El le-a zis: Regii neamurilor domnesc peste ele şi se numesc binefăcători. Dar între voi să nu fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie ca cel mai tânăr, şi căpetenia ca acela care slujeşte. Căci cine este mai mare: cel care stă la masă, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, în mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeşte." Noul Testament Luca 22. Iar apostolul Pavel spune "Nu vă faceţi robi oamenilor", Noul Testament 1 Corinteni 7 si "Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus" Noul Testament Galateni 3, deci clar la Dumnezeu nu exista nici discriminare rasiala, nici sociala, nici sexuala.
Au disparut monarhiile cu toti regii si imparatii, dictaturile, sistemele totalitariste nazismul si stalinismul, sclavia, iobagia, exista democratie, nu mai exista discriminare rasiala, sociala, exista drepturi egale intre femei si barbati, protectia copilului, pedeapsa violentei domestice, abuzului fizic si psihic, exista libertate individuala, libertatea de exprimare, toate sunt garantate prin lege. Si aproape toate au plecat de la un stat puternic crestin, cu adevarat crestin nu formal crestin, SUA, Dumnezeu chiar ii iubeste, "God loves America" pentru curajul ei de a lupta pentru principiile crestine si a schimba in bine toata lumea. Iisus ne spune "În lume necazuri veţi avea; Indrazniti, Eu am biruit lumea". Noul Testament Ioan 16

Principiile crestine sunt deja respectate in societatea actuala, multe prin legi. Exista justitie si politie pentru toti cetatenii, nu doar pentru unii cum era in trecut, care se bazeaza si respecta poruncile din Decalog "sa nu marturisesti stramb", "sa nu furi", "sa nu ucizi".In justitie exista o condamnare mai usoara pentru prima abatere sau iertare sau munca in folosul societatii deci se urmareste integrarea omului in societate si educarea lui pentru ajutorarea aproapelui deci nu se urmareste pedepsirea ci iertarea crestina si indreptarea greselii.

Omenirea nu se indreapta spre razboi ci spre pacificare. Celebrul "love and peace" al generatiei hippie care a schimbat lumea spre pace, care a protestat impotriva razboiului din Vietnam, rasismului, saraciei, pentru drepturile femeilor a fost spus de apostolul Pavel de acum 2000 de ani "Dumnezeul dragostei şi al păcii va fi cu voi", Noul Testament 2 Corinteni 13. Armele sunt interzise, armata s-a desfiintat. In lumea crestina nu mai este razboi nu mai sunt crime ale oamenilor contra oameni.

Dumnezeu a ajutat medicina sa faca adevarate minuni in fiecare zi, minuni de vindecare pe care doar sfintii le puteau face, exista vaccinuri impotriva bolilor care erau mortale in trecut(ciuma, holera), operatii cu laser, roboti cu care se fac operatii, oamenii au posibilitatea sa nu mai fie orbi, schiopi, surzi, paralizati. Dumnezeu a ajutat oamenii de stiinta sa imbunatateasca viata oamenilor. Exista protectie sociala, asistenta sociala, deci ajutorarea crestina a celor saraci, a celor defavorizati. Exista organizatii caritabile pentru ajutorarea saracilor, azile pentru saraci, batrani, adapost pentru femei si copii, exista Crucea Rosie.

Viciile acceptate de societate pana acum deja incep sa fie interzise legal aproape integral un singur exemplu sunt tigarile, alcoolismul este vazut ca o boala care trebuie tratata, pentru s-a vazut cat sunt de nocive. "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi folosesc" cum spune apostolul Pavel Noul Testament 1 Corinteni 10.

Seamana lumea actuala cu lumea barbara de acum 2000 de ani, asa cum a gasit-o Iisus? NU. Iisus a venit sa schimbe lumea in bine si a reusit. Lumea se apropie din ce in ce mai mult de lumea lui Dumnezeu. Lumea e din ce in ce mai crestina, oamenii sunt din ce in ce mai buni. "Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci împărăţia lui Dumnezeu este a unora ca aceştia. Adevărat grăiesc vouă: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un prunc nu va intra în ea. Noul Testament, Luca 18

Inainte oamenii nu erau mai credinciosi cu toate razboaiele si inegalitatea intre oameni(un singur exemplu actual al "credintei" din trecut este violenta domestica actuala din mediul rural, ca o amintire a "credintei" din trecut). Inainte era o credinta formala, acum oamenii sunt crestini si vor fi din ce in ce mai multi, adevarata credinta crestina. Crestinismul nu este o religie ci este un mod de viata aici pe pamant care se bazeaza pe cel mai puternic sentiment de care este capabil omul, iubirea, care este mai presus de ratiune, de cunoastere, de orice, iubirea este suprema. Dumnezeu a cerut oamenilor sa respecte o singura porunca, iubirea semenilor. Dumnezeu ne-a dat in timp forme diferite de manifestare a iubirii oamenilor prin arta, stiinta, tehnica, legi politice, sociale si probabil in viitor vor fi si alte noi forme prin care oamenii ii iubesc pe oameni. "Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul. Întru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii." Noul Testament, Ioan 13.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Lumea este foarte diferită de cea ce ai scris tu!

| RAY a răspuns:

Vezi ca minti nu traim intro lume atee din moment ce doar 21 de mii sunt iar restul crestini cum poti sa minti in felu asta?

| relian a răspuns:

Traim intr-o lume si ne ghidam dupa niste lelgi pe care noi oamenii le stabilim.deci nu tgraieste nimeni asa dupa cum il taie sau duce capul.ma refer ca nu facem fiecare ce vreau sau facem ce ne spune biserica sau dzeu. facem ce cu totii am fost de acord sau macar majoritatea am fost de acord sa o facem.nu traim dupa moralitati ci dupa lege.cine face rau aluia i se aplica legea indif ce moralitate ar avea.nu Isus te-a ajutat sa traiesti mai bine.tu singur te-ai ajutat sau mai bine zis noi neam ajutat intre noi.de aia sintem miliarde si tot ne inmultim. daca nu neam fi ajutat reciproc am fi disparut de multa vreme ca specie.restu povesti cu feti frumosi.dzei si alte marutisuri.iar oamenii faceau ce tu spui sau biblia de cind au aparu.pai ce daca nu spunea isus sa ne iubim noi nu ne iubeam? fii serios credinciosule.creste tu un copil lipsit de orice religie sa naibe habar de nimci si o sa vezi ca stie sa iubeasca si restu.mai lasati povestile astea cu dzeu si isus si puneti mina pe o sapa ceva pe o lopata sa facem ceva util. timpul asta pierdut cu dzeu si alte timpenii nu ajuta pe nimeni. pune si planteaza un copac ceva sa ne ajute pe noi toti. daca toti astia bisericiosii in loc sa mearga la biserica sa stea acolo o juma de zi si sa birfeasca, mai bine ar merge la primarie si ar cere o cazma si un copac sa mearga sa il planteze.ar fi super frumos.asta este un lucru bun, nu povestile cu isus si alte bazaconii, care nici macar nu simt basme alea noastre, sint basmele altorta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Omul cand e liber isi da in petec de cate ori are ocazia, si din pacate o are foarte des.

| M25M a răspuns:

Dumnezeu este foarte aproape de societatea de astazi. Suntem miliarde acum nu cateva milioane deci Dumnezeu, Iisus Hristos ne-a ajutat sa traim mai mult si mai bine----Evolutia tehnicii au ajutat foarte mult cresterea populatiei.
Iisus a venit sa schimbe lumea in bine si in 2000 de ani lumea a reusit sa se schimbe.--- Lumea este aceiasi, acealeasi crime, aceleasi razboaie si acelasi sclavagism. Sunt schimbari dor de form caci in fond nu este o diferenta mare.
clar la Dumnezeu nu exista nici discriminare rasiala, nici sociala, nici sexuala.--- In Biblie sunt facute numeroase afirmatii de catre Dumenzeu care indeamna la crime impotriva celor care apartin altei religii, celor care practica "vrajitoria" si Dmnezeu plaseaza femeia pe un rang inferior barbatului, ingradindu-i astfel niste drepturi pe care nu le-a avut decat de acum cateva zeci de ani.
Si aproape toate au plecat de la un stat puternic crestin, cu adevarat crestin nu formal crestin, SUA, Dumnezeu chiar ii iubeste, "God loves America" pentru curajul ei de a lupta pentru principiile crestine si a schimba in bine toata lumea. --- Aici sper ca glumesti fiindca nu imi vine sa cred ca esti atat de naiv. Spui ca exista democratie si ca nu mai sunt discrimari sociale, cum ramane cu pancardele crestinilor americani "GOD HATES FAGS", cum ramane cu blamarea ateismului in legatura cu masacrele de la Aurora si de la Newtown intr-o tara in care armele sunt legale prin legi de-a dreptul absurde. Cum poti sa spui ca Dumnezeu iubeste america cand acest stat maret conduce lumea cum vrea prin corporatiile lor, cum sa spui ca dumnezeu iubeste america cand aceasta intra in alte tari pentru a le lua petrolul sub pretextul "democratiei" fara sa le pese de crimele savarsite si vietile distruse?

Justitia este facuta in asa fel incat cei mici sa plateasca iar cei mari sa scape, poruncile crestine tin de bun simt dragule, de o ratiune care implica empatie.

Omenirea nu se indreapta spre razboi ci spre pacificare. -- Americuta ta pe care o preaslavesti are 45 de baze militare in jurul Iranului si culmea tot America are nesimtirea sa acuze Iranul de "irascibilitate politica externa". Iranul are resurse, America le vrea si va intra in Iran bineinteles pozand in victimele nu stiu carui atentat.

Referitor la medicina : daca intri in operatie si apare o complicatie dar scapi teafar se numeste miracol divin, daca intri in operatie si apara o complicatie si nu scapi cu bine/mori se numeste malpraxis.
restinismul nu este o religie ci este un mod de viata aici pe pamant care se bazeaza pe cel mai puternic sentiment de care este capabil omul, iubirea, care este mai presus de ratiune, de cunoastere, de orice, iubirea este suprema. --- As merge mai degraba pe un budism aici.
Lumea se apropie din ce in ce mai mult de lumea lui Dumnezeu. Lumea e din ce in ce mai crestina, oamenii sunt din ce in ce mai buni. --- Nu stiu in ce lumea traiesti tu insa aici pe Terra nu este astfel.

In fine e foarte dragut ce ai scris tu aici, insa este foarte naiv.
Crestinismul nu este miezul din dodoasca si nici Dumnezeu nu este responsabil de toate.
Crestinismul are 2000 de ani si a reusit sa stranga foarte multe crime la activ.
Hinduismul(din care s-a insipirat crestinismul) are vreo 4000 de ani si nu are vreun genocid la activ.

| Zenit313 a răspuns:

Tu esti total paralel cu realitatea!

Scuze, dar ai gresit secolul!

Lumea acum, nu prea mai crede in Mos Craciun!

| 3xfemeie a răspuns:

Societatea romaneasca? O societate majoritar atee si democrata cu mentalitate comunista. Sunt prea putini cei care-l cauta pe Dumnezeu.

| GRs a răspuns (pentru 3xfemeie):

Romania e printre cele mai crestine tari si spui ca majoritatea societatii este atee? laughing
Nu inteleg ce ai impotriva comunismului, nu mi se pare asa groaznic. Macar pe atunci toata lumea avea un loc de munca, nu existau tigani care stateau la cersit si-si cumparau tigari si bautura de banii primiti.

| relian a răspuns (pentru 3xfemeie):

Mentalitatea comunista zici? f bine bine spus.sa te intreb ceva daca imi dai voie.Isus ce era? tu cunosti doctrina comunista? ia fa o comparatie intre doctrina comunista si ce facea isus si dupa vii si spui.Isus era comunista draga mea daca nu stiai.sau daca nu era comunist cu numele, pentru ca pe atunci nu exista aceasta teorie, el de fapt aia si facea urma o doctrina comunista.tota lumea trebuie sa manince, sa munceasca si asa mai departe.asta spunea si facea isus.asta spune si teoria comunista.si de ce sa cauti pe dzeu? iti da dzeu ceva de mincare? iti baga ceva in buzunare? nu crezi ca e mai frumos, mai bine ca in acest timp in care il cauti pe dzeu sa plantezi o folare, un copac si asa mai departe? eu zic ca nu doar e mai bine ci este si f util.ia sa planteze cite un copac fiecare crestin in loc sa mearga la biserica si sa vezi ca nu o sa mai fie loc pe acest pamint de citi pomi or sa fie.dar oamenii prefera lenea in locul muncii.de ce sa merg eu pe un cimp, sa sap o groapa si asa mai departe cind pot sa o fredonez la biserica, sa mai birfesc pe unu altu, sa mai aflu ce e nou sa am si ce birfi saptamana ce vine.e mai usor si mai comod sa stam la povesti decit sa dam din picioare si miini.e mai usor dar si mai nasol zic eu.cautind ce nu o sa gasesti niciodata nu doar ca pierzi tgimpul, dar te mai si ingrasi. lenea si cautatul lui isus si dzeu nu aduce nimic bun.ia baga acolo flotari.mergi alearga si o sa vezi ca o sa te simti super bine.ala este dzeu nu povesti.

| kiv1990 a răspuns:

Degraba murim