| anonim_4396 a întrebat:

Treaba e simpla, daca nu acceptam sa il cunoastem pe Iisus cum vor sectanctii sa ni-l arate vom arde in iadul vesnic, in iad caldura va fi gratis? Ce vom manca?

6 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

Raiul și iadul sunt simbolice.

| AdiTorrent7 a răspuns:

- Eşti liber să alegi calea binelui (calea care te poate duce la împlinire şi la o reală fericire), sau, calea răului(care te copleşeşte, te fascinează cu iluzia), care te îndepărtează de Sursă şi prin care pierzi totul... sad
- Omul este liber să facă bine sau să facă rău, şi consecinţa, omul devine fie cauză a binelui, fie cauză a răului pentru ceilalti..."
- Toatea alegerile noastre au consecinţe sau urmări, imediate sau eterne!

Noi suntem cei care ne "configurăm" viaţa veşnică, ne "umplem" spaţiul respectiv cu prietenie şi fraternitate
(care încep de aici) sau cu vicii şi răutate care ne vor bântui o veşnicie...

- La sfârşit, Dumnezeu nu mai rămâne decât să facă "un proces de constatare" a apropierii noastre libere sau, a îndepărtării şi împietrii noastre la fel de libere, act al libertăţii peste care nici El nu poate trece...

| RAY a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Nu este liber ca daca nu alegi sa il slujesti pe dumnezeu vei arde in iadul vesnic, ai acelasi libertate ca intr-un sistem tiran, ai libertatea sa o faci dar daca o faci esti extermiat, aia nu e libertate e obligatie

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Isus nu este un personaj istoric dar întregi națiuni au fost spălate pe creier de-a lungul timpului să-i urmeze sfaturile suicidale din NT, precum „iubește-ți dusmanii", „întoarce celălalt obraz" sau „vinde tot ce ai și urmează pe isus". Mentalitatea asta de oameni subordonați se reflectă în deplinătatea efectelor sale în România și este specifică creștinilor ortodocși. Oamenii sunt slabi, lipsiți de inițiativă, flacăra luptei, dorința de supraviețuire și prosperitate, sunt supuși unei entități superioare fictive. Am auzit de o mulțime de ori români care spuneau că „poate dă Dumnezeu să se mai îmbunătățească situația în țara asta", în timp ce stau pe canapea și rup în două propaganda mediei străine din televiziunea românească. Pentru ei nu se cade să fie atât de violenți încât să iasă în stradă și să lupte pentru țara lor, pentru că prin urmare sunt păcătoși și ajung în iad, pentru ei se cuvine să stea să se roage la zeități inexistente să le rezolve problemele. Dacă așa sunteți, vă meritați soarta de oi conduse de niște ciobani corupți pe care refuza-ți să-i înfruntați pentru a vă revendica țara.
https://tinyurl.com/uq3cmdc

| Michael11 a răspuns:

Crestinii il cunosc pe Isus din Biblie. Nu trebuie sa faci ce zic altii sau ce vor altii. Daca vrei sa cunosti viata lui Isus citeste cele 4 Evanghelii. Daca vrei, citeste Noul Testament sau toata Biblia. Iadul intr-adevar e vesnic. Caldura e gratis. Dar nici pentru chinurile din iad nu se plateste. Mai exact, chinurile din iad sunt plata pentru cei care nu se supun nu "sectantilor", asa cum zici tu, ci lui Dumnezeu. Nu se da mancare in iad. Nu se primeste nici macar un strop de apa. Acolo vor arde sufletele oamenilor. Cei care vor fi acolo nu vor avea un corp ca si al nostru ci un corp vesnic. Corpul omenesc are nevoie de hrana, dar corpurile celor din iad nu au nevoie de hrana.

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Unde scrie ma sectanctule asa ceva in biblie