| Superior a întrebat:

Trebuie credinta in Dumnezeu sa vina din frica de iad? Eu cred ca nu,ci ca trebuie sa vina din iubire.
Iadul totodata,consider ca unii si dupa moarte il vor respinge pe Dumnezeu, facandu-le placere mai mare in iad.

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Credinta este un dar (cadou) de la Dumnezeu cum sa fie din frica? Cine atunci cand primeste daruri moare de frica? Cine se teme de Viata Vesnica?
Credinta vine din inima, din dragoste DAR fata de Dumnezeu trebuie sa fi si LOIAL dar si respectuos si chiar sa ai si teama, doar ESTE CREATORUL universului,

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Credinta vine din inima, din dragoste DAR fata de Dumnezeu trebuie....sa ai si teama"

Exact ca femeile care isi "iubesc" sotii ca altfel si-o iau pe coaja, asa si voi cu spiridusul vostru. Macar la alea amenintarea e reala...

| Octavian199 a răspuns (pentru Holiday):

Nici din inima, ca inima e doar o pompa.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Va veni si vremea ta si sa te vedem atunci (in curand).

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Vremea mea, sa ce, bre?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Sa afli cs si cum ti-e soarta.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca fiecare e liber sa creada in orice doreste el sau sa nu creada si nu trebuie judecat pentru asta, deci respingerea lui dumnezeu te duce in iad = dumnezeu asta e un tiran, un fel de Hitller, plus ca crestini interpreteaza pe acest dumnezeu in 6000 de feluri, numai vorbesc de iudaism, islam, deci care e religia perfecta, catolici vor intra in iadul ortodox si invers, vorbim de 6000 de iaduri,raiuri,sansa sa nimeresti in raiul potrivit este mica,numai vorbesc de islam, iudaism, plus ca in biblie nu apare cuvantul iad, apare faptul ca cei morti numai stiu de ei atat, o purificare a sufletului apoi numai existi simplu, apocalipsa nu este luata in serios de biserica catolica sau ortodoxa

| RAY a răspuns:

Uite dupa danut toti vor intra in iad daca nu celebreaza sabatul, iar biblic vorbind are dreptate, sabatul incepe de vineri seara pana sambata, practic toti crestini care nu fac asta vor inta in iad, sa nu uitam ca si iisus a inviat de sabat = sambata nu duminica, asta reiese din versetul biblic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce este Sabatul?
Termenul „sabat" provine dintr-un cuvânt ebraic care înseamnă „a se odihni, a înceta". În Biblie, el apare pentru prima dată în poruncile date Israelului antic (Exodul 16:23). De exemplu, în cea de-a patra dintre Cele zece porunci se spune: „Amintește-ți de ziua sabatului ca s-o sfințești: șase zile să lucrezi și să-ți faci toată munca, dar a șaptea zi este un sabat pentru Iehova, Dumnezeul tău. Să nu faci nicio muncă" (Exodul 20:8-10). Ziua de sabat începea vineri, la apusul soarelui, și ținea până sâmbătă, la apusul soarelui. În acea zi, israeliții nu aveau voie să părăsească așezarea, să aprindă focul, să strângă lemne sau să poarte o povară (Exodul 16:29; 35:3; Numerele 15:32-36; Ieremia 17:21). Încălcarea Sabatului se pedepsea cu moartea (Exodul 31:15).

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Astia iterpreteaza cum vrea fiecare. Daca ii intrebi pe fiecare in parte, au diferite intrepretari.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca un necredincios care are sufletul plin de patimi si negura, prima oara pentru a se curati i-ar trebui frica, sau o boala, ca sa se poata curati sau macar sa Il cunoasca pe Dumnezeu

deci cerinta pentru a crede in dumnezeu este frica, la fel ca orice tiran care prin frica iti supune sclavi asa si dumnezeu asta, mai da un cancer, mai da o boala, daca nici atunci te baga in iadul vesnic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu de acolo vine, dar frica de iad o întărește. Credința are nevoie de o poveste completă, Dumnezeu, Diavolul, sfinți, demoni, rai iad, povești cu un fiu al lui Dumnezeu, păcat, har, Duhul Sfânt, minuni, povești despre ce va fi, despre facerea lumii, despre cum a acționat Dumnezeu și Diavolul, toate acestea împreună formează un tot, o viziune despre lume, pe care cei ce cred o trăiesc, pentru ei devine realitate.

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare are modalități diferite de a crede în Dumnezeu, nu este o regula la toți. In Iad chiar nu cred că va fi plăcere și uite de ce :

„49. Aşa va fi la sfârşitul veacului: vor ieşi îngerii şi vor despărţi pe cei răi din mijlocul celor drepţi.
50. Şi îi vor arunca în cuptorul cel de foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor."(Sfânta Evanghelie după Matei cap. 13)

Ei bine, mai sunt și alte exemple în Biblie, dar cred că acesta dat este în de ajuns happy.

| Superior explică (pentru Celcestietot):

O intrebare :
De ce Lazarus nu a cerut sa fie scos din iad, dar a rugat sa-i fie adus ceva din rai?

| Celcestietot a răspuns (pentru Superior):

Te referi la Lazăr? Îmi poți da unde este menționat în Biblie (carte sau capitol) așa ceva, că acum chiar nu îmi vine in minte happy?

| Holiday a răspuns:

Just for fun, de dragul povestii, pana la urma nu exista nici o certitudine ca ar fi mai misto in rai decat in iad, ca peste tot, fiecare isi face reclama, si cum nu avem decat pozitia celui care ofera raiul, nici macar nu ar trebui luata prosteste de buna. Mai ales ca nu prea e clar nici pentru voi ce naiba e ala raiul. Asteptam cu interes si concurenta sa-si prezinte ofertele.laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Oi considera tu ce-oi considera, dar la cei mai multi vine din frica de iad.

| Superior explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eh... am vazut eu atei care spun ca mai bine ar sta in iad decat sa fie "slugile" lui Dumnezeu. Deci, afirmatia asta nu e valabila in totalitat.e

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Era vorba de credinciosi, nu de atei. Afirmatia nu se schimba in niciun fel ca ai interpretat-o tu gresit.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Am vazut eu atei care spun ca mai bine ar sta in iad decat sa fie "slugile" lui Dumnezeu.

sau sa ai parte de prosti, creduli din rai, le dau dreptat, iadul este plin de genii

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista iad! Omul când moare se descompune, iar suflarea de viață se întoarce la Dumnezeu care a dat-o.Atât a creștinului cat si a necreștinului.La revenirea Domnului Isus, morții vor învia, cei găsiți scriși in cartea vieții petru viață veșnică, iar ceilalți pentru judecata.Iar sentință lor va fi moartea veșnică.Nu iadul!

| Octavian199 a răspuns:

Daca crezi in zeul evreu, te iubeste, dar nu ca pe evrei, dar daca nu il perii, te arde in iad rolling on the floor

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

De acord cu ray, nu rescriu că n-are rost.

| Irinel15123532 a răspuns:

Credinta si iubirea de Dumnezeu trebuie sa vina din inima omului, nu influentata de frica. De aceea Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, El ne iubeste neconditionat si doreste sa fim langa El, Iisus spunea ''Tata, ma rog ca acolo unde sunt Eu, sa fie si ei''. Dumnezeu spune foarte clar si direct ca iadul nu a fost niciodata creat pentru oameni, noi vom mosteni imparatia cerurilor, nu iadul. Citeste noul testament si descopera dragostea infinita a Lui Dumnezeu pentru tine.
Iadul a fost creat doar pentru satana si demonii lui. Iadul nu este pentru om, Dumnezeu nu vrea ca omul sa ajunga acolo, este alegerea omului, nu a Lui Dumnezeu.
In Ezechiel 33:11 Domnul Dumnezeu spune asa:
''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi?''

Dupa cum vezi Dumnezeu face un apel foarte direct si puternic spre oameni, El spune foarte clar ca nu doreste moartea pacatosului, nu doeste moartea numanui.
2 Petru 3:9'' Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.''

Dumnezeu nu doreste cu nici un chip ca oamenii sa moara, Dumnezeu vorbeste direct si spune hotarat ca vrea ca nimeni sa nu ajunga acolo.

| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca un necredincios care are sufletul plin de patimi si negura, prima oara pentru a se curati i-ar trebui frica, sau o boala, ca sa se poata curati sau macar sa Il cunoasca pe Dumnezeu, pentru ca iubirea nu vine prin necunoastere. Dupa ce treci de perioada de frica si vointa ta sa fie catre Dumnezeu, cu timpul, dupa ce te vei curati de patimi si dupa ce mintea ta va fi mai plina de lumina si nu se va mai agata de uraciunea pacatelor, atunci vei cunoaste pe Dumnezeu si atunci vei simti dragostea Lui, si atunci abia va veni iubirea cea adevarata si fara frica pentru El, pentru ca vei sti ca El este iubire si nu ai de ce sa te temi de El, ci doar sa Il iubesti.

| Jay1 a răspuns:

Pentru cine a fost pregătit "iadul"? Matei 25:41
Există trei niveluri de credință în Dumnezeu: cel mai mic este din frică, următorul superior este de la datorie și cel mai înalt este credința din iubire. Din păcate, atunci când oamenii atacă religia, ei atacă de obicei acea formă de credință cea mai primitivă, din frică. Simplu spus, un copil ascultă mai întâi părintele din frică, apoi din simțul datoriei și, în sfârșit, dacă s-a dezvoltat într-un individ matur, va asculta părintele dintr-un sentiment de iubire pentru el / ea. La fel este și cu a crede în Dumnezeu.