| AIexandruXD a întrebat:

Trebuie să avem încredere în vorbele religiosilor fanatici?

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Persoanele profund religioase nu sunt o sursa buna de informatie. Persoanele analitice, logice, rationale, care inteleg bazele fizice abstracte sunt de incredere, pentru ca ele vad cum este lumea reala, si pot explica legatura chiar si dintre religie si stiinta. Majoritatea oamenilor de stiinta precum Einstein, Tesla, Newton poate au crezut intr-o divinitate, dar nu din bazele religioase, si de-asta au ajuns atat de sus. Daca am trai la un nivel de religie fanatica am fi privati de multe aspecte frumoase ale vietii. Ce rost mai are sa traiesti intr-un univers atat de vast, frumos, misterios si complex daca ne inchidem in bula noastra religioasa si nu ne intereseaza nimic din afara acestuia? Pe scurt, n-am o parere prea buna despre ei.

12 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Am mai spus-o si inainte, o sa o spun si acum, nu mai credeti orbeste in ceva ce vi se spune. Inainte sa credeti ceva, verificati ca e si real.

| halogen001 a răspuns:

Scrierile religioase sunt primitive, bazate pe povesti fanteziste, scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Numai stiinta e de incredere pentru ca se bazeaza pe lucruri reale, demonstrate practic.

| fllu07 a răspuns:

Trebuie să credem în Biblie. Dar dupa ce ne folosim capacitatea de a înțelege, mintea, rațiunea, și logica. Astfel sa ne dăm seama cum sa aplicăm ceea ce scrie acolo, în Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns (pentru fllu07):

De acord cu tine, ai menționat corect, după ce ne folosim capacitatea de a înțelege...și logică. Dacă le folosim pe astea doua o să ne dăm seama cum sta treaba....in realitatea anului 2021. happy

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

După mintea ta nu are.
După mintea unui om rațional, nu exista domeniu în care să nu aplici logica.
Chiar Isus Cristos a spus: "să-l iubești pe Dumnezeul tău cu... toată mintea" Marcu 12:30
De ce trebuie să implici mintea în închinarea adusă lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De acord. Din punctul meu de vedere ambele sunt 2 noțiuni care sunt folosite sa exprime ceva. Mintea consider că este experiența de viață, pe care fiecare o acumulam, si Nu se refera la creier, de exemplu, pentru că toți avem creier, da nu toți au minte. De exemplu poti avea creier si sa faci lucruri total iraționale. Deci si cu creier poti fi fără minte. Iar logica este explicația plauzibilă care arată rostul fiecărei acțiuni, de ce o facem. Sau de ce nu o facem.
Ca sa-ti dau un exemplu: are logică sa cumperi alimente, ca te hranesti, pe tine si familia ta. Dar nu are logică sa cumperi țigări, cu atât mai mult cu cât le si fumezi. Stiu, e pueril exemplul. Nu te mai obosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai dacă vorbele lor coincid cu Cuvântul Domnului, adică Biblia.

| Eisenheim a răspuns:

Trebuie să credem ce zice fllu ca să putem face ce zice apollo happy

| AndrElle a răspuns:

Nu. Căci se răzbună. Greșit să te răzbuni.

| OniChan666 a răspuns:

Da