| ArinaRya a întrebat:

Trupa 'The Script' este o trupa crestina? In unele melodii afirma existenta Domnului, si puterea Lui insa in altele se contrazic grozav. Sunt crestina si am inceput sa ascult piesele celor de la The Script insa unele mi-au parut deplasate de Dumnezeu, oricum ar fi, nu ma pot afecta intrucat nu imi fac viata dupa principiile lor si nici nu imi pot schimba convingerile.
Breakeven -
"Just prayin' to a God that I don't believe in"
vs
"My head keeps saying no. But my heart keeps giving in."

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Încolo, fraţii mei, tot ce este adevărat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice faptă bună şi orice laudă, aceea să vă însufleţească.
Filipeni 4:8

14 răspunsuri:
| KrYsTy2OOO a răspuns:

Da, este crestina.

| ArinaRya explică (pentru KrYsTy2OOO):

Poti argumenta?

| KrYsTy2OOO a răspuns (pentru ArinaRya):

Nu, doar am citit pe Google big grin

| PurpleBox192 a răspuns:

The script e o nimica toata pe langa alte trupe care sunt pro/contra crestinismului si consider ca poti asculta in continuare fiindca nu te afecteaza atat de grav daca esti crestina, in fond, trupa canta pop rock care e inofensiv fata de metal, sa zic asa.Si crede-ma, ca sa le mearga lor bine cu masura versului/rima/ritmul etc si cu urcarea melodiei in top, ar fi in stare sa scrie ceva legat de Dumnezeu pentru a o scoate la capat.

| casablanca40 a răspuns:

Si daca erau atei nu ii mai asculta-i?

| ArinaRya explică (pentru casablanca40):

Nu are legatura, ii ascult oricum. Pentru ca nu-mi pot face niciun rau, nu-mi ghidez viata dupa ei iar principiile mele raman aceleasi. Era doar o nelamurire.

| ArinaRya explică:

In Biserici se face muzica pentru Dumnezeu
Ex: Florina si Alin jivan, Sunny, Decean, Pocaitii, Lecrae, Jesus Culture etc.

| angus35 a răspuns:

Nu exista rock crestin sau pop crestin sau rap crestin etc.Gresesti cand spui ca nu te poate afecta cu nimic aceasta muzica. Jesus Culture crestini? Ma faci sa zambesc ce sa zic. Lecrae crestin? Hillsong United crestini? Vai si amar de bisericile care promoveaza asemenea formatii sau cantareti.Mi-ar fi usor sa iti arat de unde stiu si sa iti dau link-urile dar prefer sa nu o fac.

| 7Dany a răspuns:

Nu vreau sa par "ingust" desi poate ca sunt... Si eu ascultam multe piese de la cei care nu se declara crestini si nu dovedesc asta, cu aceeasi parare ca si a ta ( ca nu ma afecteaza cu nimic ) insa m-am inselat. Viata din punct de vedere spiritual s-a dus pe rapa. Nici un chef nu mai aveam de rugaciune, citire a Bibliei, mers la biserica etc. De atunci sunt mai atent cand imi aleg ceea ce ascult. Dumnezeu poate da intelepciune in aceasta alegere...

| 7Dany a răspuns (pentru angus35):

Muzica crestina de gen e?

| ArinaRya explică (pentru 7Dany):

Nu am zis ca nu influenteaza, am zis doar ca nu ma influenteaza pe mine big grin Sunt foarte statornica in ceea ce stiu, sunt foarte increzatoare in El si nu m-am indepartat nici de biserica nici de viata spirituala.

| 7Dany a răspuns (pentru ArinaRya):

Cine crede ca sta in picioare sa ia seama sa nu cada. (1 Corinteni 10:12). Multa binecuvantare!

| Esperança a răspuns:

Draga mea, sa stii ca are importanta foarte mare ce muzica asculti!
Nu te lasa inselata de aparente!
http://www.youtube.com/watch?v=gEzFHvQ5f98
Imagineaza-ti cum ar arata apostolii Domnului Isus Hristos ascultand muzica din lume, care nu il slaveste pe Dumnezeu si care nu ii apropie cu gandul si cu inima de El?!

| Esperança a răspuns (pentru 7Dany):

Un verset foarte frumos si adevarat! Domnul sa ne ajute sa ne lepadam de tot ce este lumesc.