|

Tu ai un duhovnic personal? vorbeste despre el in viata ta

6 Raportează Evaluează
6 răspunsuri:
| a răspuns:

Duhovnicul meu personal ESTE doar DOMNUL Isus Hristos.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

rolling on the floor)))

| a răspuns:

Da este foarte bine sa ai un duhovnic personal. Si eu am vb doar cu persoanele care pot intelge. Nu este bine sa te spovedesti la mai multi popi sau sa vb pentru ca fiecare are stilul sau. Insa ai grije pe cine iti alegi o zi buna.

| a răspuns:

N-am nevoie.

| a răspuns:

Am un caine, se pune?

| a răspuns:

Rolul parintelui duhovnicesc e aproximativ acelasi cu rolul parintilor dupa trup. In timp ce unii ne indeamna cum sa razbatem in viata (pot - simultan - sa ne fie si un fel de duhovnici), celalalt ce invata cum sa razbim in viata spirituala. "Gheronda" e cel care te povatuieste spre desavarsire; la randul sau, si el a fost ucenicul altui duhovnic. Asa s-au adaugat peste ani noi si noi intelegeri, noi si noi cunostinte despre lupta duhovniceasca si noi le avem pe toate la indemana; ramane sa le cautam si sa le punem in practica.
Duhovnicul te ajuta prin prisma propriei experiente duhovnicesti, dar mai ales prin aceea ca prin el iti vine povatuirea de la Dumnezeu. Mai ales ca trebuie sa ne rugam inainte de Spovedanie ca Domnul sa puna in gura duhovnicului exact indemnurile si cuvintele de care avem nevoie.
Citeste Patericul Egiptean!