| EmaS a întrebat:

Tu ce alegi? In primele secunde dupa moarte, vei constata ca de fapt tu nu ai murit!,
ci doar ai trecut intr-o alta viata. Nu de reincarnare, ci de asteptare a judecatii lui DUMNEZEU.
Cu fiecare zi trecuta din viata te apropii mai mult
de vesnicie. Unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ma tem ca eu am ales dejahappy. Cindva mi-era o groaza cumplita la gindul mortii, mai ales daca eram singur cind ma gindeam ca odata si odata va trebui sa se termine si viata asta. Insa de cind am ales am descoperit vesnicia: nu mai pot sa ma tem de moarte, pot doar sa zimbesc la gindul ei, caci in adincul inimii stiu ca exista ceva mult mai mult decit stim noi despre viata. Am incercat de citeva ori sa imi induc acele ginduri cu privire la sfirsitul vietii, sa incerc sa realizez ca totul se termina la mormint, sa revin la acele momente de groaza de care mereu imi era teama pentru ca iubesc f mult viata, si nu as vrea sa se termine niciodata, insa nu am reusit! Sunt deplin constient ca nu se termina totul la mormint. Cit despre judecata lui Dumnezeu, atita timp cit la Cruce Cineva a murit ca eu sa scap de ea, de ce sa ma tem? Privesc inainte cu incredere, stiind ca, daca imi voi trai viata frumos, va fi frumos si dincolo de ea.

| EmaS explică (pentru cristi202):

Ce minunat este sa stii unde iti vei petrece vesnicia! Sa ai siguranta mantuirii in inima ta.

| cristi202 a răspuns (pentru EmaS):

Minunat? E putin zis! Sa poti fi sigur pe chestia asta e ceva ce nici un lucru din lume daca l-ai avea, nu il poate realiza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Ai murit?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-un anume sens, pot spune ca am murit deja. Nimeni nu poate fi credincios daca nu trece prin moarte, moartea eului propriu, si dupa ce moare descopera ca nu se reduce totul la moarte, ci descopera in el o farima din viata vesnica ce o are pregatita Dumnezeu pentru noi.

91 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dacă ar exista o așa zisă judecată și Dumnezeu ar fi așa un tiran să mă pedepsească că n-am crezut în el aș ajunge în iad, dar măcar n-aș avea regrete.
Mai frică decât să sufăr o veșnicie mi-ar fi să-mi pierd din singura viață care o am rugându-mă și sperând că există o veșnicie, asta mă îngrozește pe mine.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu imi voi petrce vesnicia sub pamant.

| cristi202 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Corpul, da, dar sufletelul tau, unde?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Deja mi-o petrec.

| chelstone a răspuns:

Vad ca ema iar incepe cu filmuletele propagandistice, iar cand pierde teren intr-o discutie neaparat posteaza o intrebare: ''Tu unde iti vei petrece vesnicia?!''
Poftim dovada a logicii precare a crestinului: http://www.TPU.ro/......ina-3.html

| Klepto a răspuns:

Infrantii estetic, infrantii dpdv. intelectual si cei care au infrant anorexia(adica uratii, prostii, grasii) ca mine n-o sa vezi in rai, acolo sunt doar cei perfecti si drept.Am ales prea mult, acum sunt nevoit sa culeg, ce a mai ramas? BBQ land, macar aia o sa ma primeasca cu bratele deschise si n-o sa ma judece.La cum ma simt in momentul de fata si cat de rau ma apasa povara, as alege iadul, acum, nu dupa ce mor. Daca stau bine si ma gandesc, sunt ca si mort si chiar pot spune ca pasesc prin iad, nu prin viata, deci bring on the flames to burn my body, bring on the torture devices, take my rotten soul out of my body, it has been hurting for a long time, take it out, take it out... the pain is too great, hurt my body in any way, just take out my sorrowful and hurtfull soul, i embrace hell with open hands and willingly.

| EmaS explică (pentru Klepto):

Domnul Isus a murit in locul tau la cruce.El doreste eliberarea, fericirea si mantuirea in dreptul tau.De ce nu Il lasi,iti impietresti inima in fiecare zi? El te cheama,prin toti cei din jurul tau, prin mine.El iti da pacea si bucuria, care este independenta de imprejurari sau posesiuni materiale.Este atat de bine sa domneasca El in inima ta.

| Klepto a răspuns (pentru EmaS):

Imi impietrec inima ca stana de piatra nu mai simte nimic.Prefer sa-mi iau viata decat sa las un spirit imaginar sa domneasca in inima ta, si sa nu spui "niciodata sa nu spui niciodata" sau "intr-un final o sa te pocaiesti".
Dupa cum se observa nu-s in cele mai bune institutii mentale azi, deci o sa ma cenzurez sa nu-mi uit bunele maniere si sa nu las nervii si faptul ca ma simt invins de toate sa vorbeasca in locul meu. Durerea este buna, ura este buna, furia este buna, astea mi-au dominat inima, astea imi domina inima, astea o sa-mi domine inima, ele ma fac sa continui, nu spirite fara fata, corp, ani sau impalpabile.
Bring on hell, i am as ready for it now, as i'll ever be.Viata imi este un iad, deceptie dupa deceptie, de ce sa nu ma duc acolo unde m-am obisnuit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Klepto):

Imi pare rau ca esti asa de suparat astazi. Sper sa-ti treaca repede si sa se rezolve sau sa se elimine cauza care ti-a provocat disconfortul. Nu vreau sa fac "tertracapilaroctomie" laughing, ci doar vreau sa-ti sugerez, daca n-ai facut deja asta (mi-ai lasat impresia unei persoane cu o solida cultura generala), sa citesti "Infernul" lui Dante (daca ai timp, chef, nervi si curiozitate). Pe mine m-a impresionat versul in care prezinta "motto-ul" de la poarta infernului: "Lasciate ogni speranza voi che entrate!".

| n0matterman a răspuns:

"Nu mă simt obligat să cred că acelaşi Dumnezeu, care ne-a înzestrat cu simţuri, raţiune şi intelect, ar pretinde să nu le folosim."
Galileo Galilei

| Hombre a răspuns:

Ema imi voi petrce vesnicia in jacuzzi alaturi de tine in costumul lui Adam si tu fara fruza lui madam Udrea ca borbolocii sa-ti exite clitorisul si astfel vei avea parte de fericire vesnica.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Nt,nt,nu te cred.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si eu care credeam ca nu vrei. apoi sa ma crezi Ema.

| florin1979 a răspuns:

Ma abtin sa iti raspund ca apoi te superi pe minehappy

| EmaS explică (pentru florin1979):

De ce sa ma supar? Daca vorbesti frumos fara sa jignesti, esti bine venit cu raspunsul tau.Fiecare are dreptul la opinie.Deci?

| florin1979 a răspuns (pentru EmaS):

Ok eu nu cred ca exista nimic dupa moarte! pentru ca nimeni nu s-a intors sa aduca dovezi! daca dumnezeu vrea sa isi arate puterea, si sa aduca oamenii necrtedinciosi pe calea credintei, de ce nu omoara un om, apoi sa il invie, iar ala sa povesteasca ce e "dincolo". stiu ca imi vei zici de povesti de decorporizare, ca era moarta si se vedea plutind, pe ea moarta. dar uneori, in coma, creierul joaca feste, chiar si doctorii recunosc asta.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Imi voi petrece vesnicia in tara din Tir Na Gong...
Da, posibil doar in basme si vise ceaa ce spui deci.

| EmaS explică (pentru BubblesDoubleS):

Vom trai si vom vedea.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru EmaS):

Corecthappy. Desi eu cred ca tot ce vom vedea nu va fi cine stie ce diferit. Lumea va continua sa evolueze unsii spre bine altii sa cada de pe scara sociala si asa mai departe plus inmultirea prostiei

| IMC90 a răspuns:

Multi ar zice ca o sa ma duc la dracu, da n-am cum, ca sunt deja acolowinking

| EmaS explică (pentru IMC90):

Cat esti inca in viata tu poti sa iti schimbi stapanul.Isus te asteapta cu bratele deschise.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Singurul iad este chiar aici, pe pamant...

| EmaS explică (pentru IMC90):

Daca il primesti pe Isus in inima, viata ta se poate tranforma. Poti sa fii fericit, caminul tau se poate transforma intr-un coltisor de rai.

| EmaS explică (pentru IMC90):

Din pacate, realitatea este alta.

| nosferatu15 a răspuns:

Cred ca intrebarea ta nu prea are logica... Bineinteles ca fiecare dintre noi vrea sa`si petreaca vesnicia in Ceruri, acolo unde e cel mai bine. Nimeni nu cred ca va zice vreodata: "eu vreau sa mi`o petrec in iad". Asta ar alege toata lumea: raiul.

| EmaS explică (pentru nosferatu15):

Ca sa ajungi acolo, ai nevoie de Domnul Isus.Depinde daca Il alegi pe El ca Domn in viata ta.De asta depinde vesnicia ta.

| EmaS explică (pentru nosferatu15):

O sa iti prezint un caz real.Sotia si fiica frecventau o Biserica,erau credincioase,iar sotul ei spunea mereu:,,-Eu sunt un om moral,nu am spart casa nimanui,imi iubesc familia, ma tin de serviciu, nu am de ce sa vin la Biserica.Sunt mai bun decat unii dintre ei,,. Intr-o noapte, a visat ca era la Judecata.Acolo se afla in fata Domnului Isus.Era Judecator.El i-a spus:,,-pentru fiecare fapta buna se da un punct, iar pentru fiecare fapta rea se taie cate un punct.El a inceput sa spuna toate faptele lui bune.Domnul a pus 1 punct pentru fiecare fapta buna. Apoi a inceput Domnul sa ii spuna de fiecare fapta rea,de gandurile lui pacatoase,de faptul ca a judecat pe x, ca i-a dorit moartea lui soacra-sa, etc.Si nu au mai ramas puncte.In tot acest timp, el vedea cum vin oameni imbracati in haine albe si intra pe poarta cerurilor.Atunci a spus:,,-Cu siguranta ca acesti oameni au dat ciubuc ca sa poata intra aici. Daca eu nu pot sa intru care am fost un exemplu intre colegii mei.Atunci Domnul Isus a spus:-,, Toti acestia au primit iertarea mea in dar, si intrarea in cer.,, Numai prin jertfa Domnului Isus suntem mantuiti.Nu facem fapte bune ca sa fim mantuiti, ci pentru ca natura noastra s-a schimbat.Suntem copiii de Dumnezeu, ne asemanam tot mai mult cu El.S-a schimbat ordinea prioritatilor in viata noastra.Aceste fapte pornesc din iubire fata de Dumnezeu si de semeni. Ce mult s-a bucurat ca a fost doar un vis, si de a doua zi a inceput sa mearga impreuna cu sotia si cu fiica lui la Biserica.
http://www.youtube.com/watch?v=SQlcS5nGUcw

| nosferatu15 a răspuns (pentru EmaS):

Da dar tu nu ai specificat asta in intrebarea ta, ai spus doar: "unde iti vei etrece vesnicia, ce ai alege?"... Intr-adevar ai dreptate ca pentru a ajunge acolo trebuie mai intai sa-l primesti pe Dumnezeu in aceasta viata. Data viitoare sa fii mai explicita.

| EmaS explică (pentru nosferatu15):

,,Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta.,, Deutronom 30:19

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru EmaS):

Tocmai, toata lumea face fapte bune (sau ma rog, marea majoritate)gandindu-se ca ei vor ajunge astfel in rai, nepasandu-le unde vor ajunge cei pe care ii ajuta, sa ce se vor alege de ei, le pasa doar ca "au un punct", si de fapt asta ii multumeste, nu faptul ca a ajutat pe altu.
Sa-mi aduci te rog aminte maine (ca azi nu mai am timp) sa-ti dau o povestioara foarte frumoasa si adevarata prin privat, poate vei gandi altfel inainte de a le spune tuturor chestiile cu crestinismul, acceptarea lui DUmnezeu si asa mai departe.

| Iadhira a răspuns (pentru WhiteWolf7):

De exemplu, eu nu fac fapte bune pentru a ajunge în rai, ci ca să ma simt eu bine, să am conştiinţa cât de cât curată. Cred în Dumnezeu deoarece dacă îl rogi să te ajute cu destulă credinţă, într-un mod sau altul te ajută, doar nu o să te ajute în mod direct şi desigur dacă dorinţa ta e destul de legtimă, nici gând de lăcomie. Consider Sfânta Treime un spirit drept si just, care te ajutâ dacă ai destul de multă credinţă. Nu înţeleg de ce nu credeţi în Dumnezeu, când inclusiv istoria se leagă de el (î.Hr si d. Hr.), de unde avem toate istoriarele legate de Dumnezeu? Acum, sincer, contează unde ajungi după moarte? (orice are o frică că va muri într-un fel sau altul), contează să ştii să trăieşti viaţa asta efemeră şi posibil o altă viaţă, cine poate şti? Un lucru e cert, Dumnezeu există. Distraţi-vă fraţilor, ce vă tot gândiţi la moarte, că până la urmă tot vine. laughing

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru Iadhira):

Ok, de-acord, dar(nu mai stau acu sa mai caut raspunsul meu) din cate imi aduc aminte am zis marea majoritate, asta inseamna ca exista si exceptii dar nu ma asteptam sa gasesc, totusi, pe acest site una.

| Iadhira a răspuns (pentru WhiteWolf7):

UIte c-ai găsit.hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Twilight a răspuns:

Nu stiu Ema. Poate unii zic prea repede Rai, dar nimeni nu stie, nici Dumnezeu, pentru ca noi putem sa ne schimbam foarte repede. Nu pot sa dau un raspund gen:"Rai sau iad" happy.

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Mai am pana atunci

| EmaS explică (pentru Aleeeeeexandra):

Ziua de maine nu o promite Dumnezeu, nimanui.

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Dar nu trebuie sa traiesti nici cu gandul ca vei muri maine.mai intai traieste-ti viata si dupa aia gandeste-te la vesnicie.

| janvaljan a răspuns:

Mda... intrebarea este in stil protestant, vesnicia este pana la urma o suma a faptelor noastre pe pamant si nu cred ca trebuie sa astepti pana dupa moarte sa-ti dai seama ca ar fi trebuit sa te apropii de IIsus Hristos( cu doi de i). Trebuie mentionat totusi ca religia ortodoxa este singura in care se vorbeste de iertarea si bunatatea lui Dumnezeu spre deosebire de alte religii care vorbesc doar de un "cod de conduita"pe care bineinteles ca nu poate sa-l respecte marea majoritate.In ortodoxie, prin pocainta omul primeste iertare de pacatele sale, pentru ca Dumnezeu cunoaste slabiciunile acestuia. Avem nevoie doar de constiinta ( judecatorul nostru), de iubire si de parere de rau si atunci cu siguranta vom fi alaturi de sfinti( prietenii lui Dumnezeu)...

| Sp3edy a răspuns:

Unde vrea Dumnzeu sa ma puna dupa ce mor.(adica sufletul).

| EmaS explică (pentru Sp3edy):

Domnul te pune sa alegi,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

| EmaS explică (pentru Sp3edy):

Domnul te pune sa alegi,,Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai murit femeie si sti ce dumnezeu sti de fapt? sti ca minciuna e pacat dar tie nu isi pasa ce dumnezeu ne minti cu porcarile tale o data ce ai murit nu ai ce realiza din moment creierul e mort

| logatcamembru a răspuns:

Călugăreștete fato!
! rolling on the floor rolling on the floor

| CristinaElena96 a răspuns:

@Ema,imi cer scuze ca va adresez o intrebare asa brusc, dar Iisus, nu se scrie cu doi de i?straight face

| CristinaElena96 a răspuns:

Brusc*

| EmaS explică (pentru CristinaElena96):

In Biblia tradusa in limba romana de preotul Cornilescu, Isus se scrie cu un singur I.

| alynutza99 a răspuns:

In cealalta lume.In cer.Nu asa ai zis si tu?

| EmaS explică (pentru alynutza99):

Asta depinde de alegerea fiecaruia. Daca Il primim pe Domnul Isus ca Domn si mantuitor, da in cer!

| Soriaco a răspuns:

De ce tot repeti intrebarile astea?