| Giuvaer a întrebat:

Tu ce intelegi prin Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Şi Dumnezeu Tatăl, DAR ŞI DUMNEZEU FIUL (hRISTOS) ESTE NUMIT "IAHVE" în Vechiul Testament!

28 răspunsuri:
| Swal a răspuns:

Nu inteleg nimic.
E doar o chestie inventata de oameni redusi intelectual si preluata de genii malefice pentru a-i controla pe toti cretinii astia care cred ca viata lor e traita de o forta divina, nu de ei.
Tu ce intelegi?

| Giuvaer explică (pentru Swal):

Nu e nevoie sa cred ca viata mea e traita de o forta divina ca sa imi dau seama ca exista un creator.Ar fi imposibil sa cred asta din moment ce scopul vietii noastre a devenit puterea si avutia.
Dumnezeu e in fiecare, e bunatatea, constiinta, dragostea.Nu trebuie sa te lasi influentat de "geniile malefice" ce discrediteaza tot ce inseamna religie.Intr-adever nici mie nu imi plac preotii si bisericile pentru ca sunt o afacere dar uneori duminica nu uit sa trec pe acolo.
Chiar daca suna a panteism sau monism,Dumnezeu este si natura si dragostea, si bucuria, si bunatatea si cam tot ce ne inconjoara.
Orice ceas perfect are un ceasornicar, iar in cazul nostru, ceasornicarul este Dumnezeu.

| Swal a răspuns (pentru Giuvaer):

Nu le stiu eu pe toate, si nu vreau sa intru in acest subiect pentru ca te fac sa nu mai intelegi nimic.
Tot ceea ce vezi tu in jurul tau, este un ceas care pentru a functiona, nu a avut neaparata nevoie de un ceasornicar.

| Capriciu a răspuns:

Totul,Dumnezeu chiar exista si nu este inventat de oamenii si m-am convins de acest lucru prin anumite momente.

| vali1985 a răspuns:

Dumnezeu este creatorul lumii si mai ales Tatal tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intelepciune,rabdare,iubire,binecuvantare,dar,minune,ascultare ...si asa mai departe!

| Demonull a răspuns:

Dragoste si sex.este si categoria RELIGIE.serios cand scap de voi?

| OmuFoarfeca a răspuns (pentru Giuvaer):

Macar ultima fraza puteai s-o pui in citat.

| OOOLEOOO a răspuns:

Jah suntem l'&'l

| Scarbo a răspuns:

Puterea suprema a subconstientului.

| Crâstoşelul a răspuns:

Un lucru inventat de oameni.

| danay72 a răspuns:

Creatorul tuturor lucrurilor. Apocalipsa4:11,1Ioan4:8

| doctorandus a răspuns:

Ce-a zis Spinoza: Deus sive Natura.

| milan9 a răspuns:

Nimeni să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O! Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un personaj din desene animate. :3

| 1DeadMemories a răspuns:

Dumnezeu este creatia imaginara a omului.

| Fantastic7 a răspuns:

Nic, ce-ar trebui să înţeleg?

| Thunderstruck a răspuns:

Gay.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca vrei o definitie : - este o forma puternica, cu autoritate peste anumite lucruri, sau este un substantiv comun, exprimand ideea de forta, maistate demnitate si excelenta, fiinta suprema al carui nume personal esteIehova.Deci cand folosim expresia dumnezeu ne referim la un titlu cum ar fi director, rege, dar atotputernicul Dumnezeu are numele Iehova (IHWH)iSUS IL NUMESTE SINGURUL dUMNEZEU ADEVARAT IN iOAN17:3, iAR IEHOVA A ZIS : INAFARA DE MINE NU EXISTA ALT dUMNEZEU iSAIA44:6.`aPOSTOLUL PAVEL A SCRIS CA PENTRU ADEVARATII CRESTINI EXISTA UN SINGUR dUMNEZEU tATAL ( 1cORINTENI 8:5, 6). dAR SI iSUS ESTE NUMIT DUMNEZEU PUTERNIC, DAR SPRE DEOSEBIRE DE iEHOVA, EL NU ESTE NUMIT aTOTPUTERNIC(iOAN1:1; iSAIA9:6.cONTEAZA CARUI DUMNEZEU II SLUJIM ATAT TIMP CAT AVEM O RELIGIE? dA SI SATAN ESTE NUMIT DUMNEZEUL ACESTUI SISTEM DE LUCRURI(2 CORINTENI 4:4 si in1Ioan5:19; Apocalipsa 12; 9. ) In 1 Corinteni10; 20,, lucrurile pe care le jertfesc natiunile, le jertfesc idolilor, si nu lui Dumnezeu." Daca doresti cu alta ocazie putem sa vorbim daca este important sa folosim numele atotputernicului Dumnezeu.si daca avem motive intemeiate sa credem in el.

| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus,
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin inventată...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dacă anumite culte promovează inovaţiile şi,, inventivitatea artisdtică", asta nu înseamnă că cineva poate inventa un nume plecând de la vreuna din cele peste 5000 DE NUME ATRIBUITE DIVINITĂŢII. Nu se poate,, omologa" o invenţie, un nume ce NU A APĂRUT NICIODATĂ ÎN BIBLIE!

Ei bine, incredibil, această,, invenţie" lexicala a fost ridicată astfel jenant la nivelul de învăţătură pricipală a unui aanumit cult!?!

În consecinţă inventarea unui nume compozit, un fel de "struţo-cămilă", şi atribuirea lui pentru divinitate, ca şi când ar fi "numele" lui Dumnezeu, este de departe culmea aroganţei şi sfidării umane!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În Sfânta Scriptură nu apare NICIODATĂ "Iehova", care nu e altceva decât o pronunţie greşită! Este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două nume divine YHWH şi Adonai. Numele "iehova" este un compus arbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume (ciudat, nu?)!

În Sfânta Scriptură apare doar YHWH, care, este de fapt intr-adevar intraductibil (chiar marii învăţaţi RABINI AI EVREILOR SPUN ASTA!).

Numai marele preot stia sa-l rosteasca, si-l rostea doar o singura data pe an, in Sfinta Sfintelor in Templu.

Ceea ce fac astăzi "martorii" este luarea numelui lui Dumnezeu in desert!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| AlexeHellsing a răspuns:

Totul, Dumnezeu reprezintă totul prin creația lui, reprezintă Perfecțiunea, reprezintă Dreapta Judecată, Reprezintă Rațiunea prin Virtuțile și Poruncile lăsate nouă. Dumnezeu este Calea, Adevărul Și Viața. Sper că te-am lămurit.

| AndrrreaDeea a răspuns:

Dumnezeu=Creatorul lumii

| CălinPL a răspuns:

Dumnezeu este mantuitorul si tatal nostru(al tuturor.) Si orice facem niciodata nu il vom uita.

| Calininio a răspuns:

Cea mai buna scamatorie din toate timpurile.