| 4b a întrebat:

TU esti ateu si spui ca nu exista oameni buni si oameni rai, EU sunt crestin si din perspectiva divina spun ca ai dreptate. Biblia ne invata ca numitorul comun e pacatul; insa care om are autoritatea si expertiza morala de a stabili cine e mai bun decat altul, cine este mai rau decat altul?thinking

Si inca ceva pentru cei care cred ca fac pe desteptu-filosofu-sfantu pe site...cu astfel de intrebari postate, nu vreau decat sa va stiu parerea, nu-mi mai dati in cap...
Sanatatewinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incerc sa fac putin pe desteptu-filozofu-sfantu..Sunt ateu.Din punctul meu de vedere oamenii nu sunt doar rai sau doar buni.Ei tind spre bine sau spre rau..Adica nimeni nu este doar rau si nimeni nu este doar bun..Toti au cate o calitate dar si cate un defect..Noi catalogam drept oameni rai pe cei care au mai multe defecte si drept oameni buni pe cei cu mai putine defecte..Desigur fiecare mosteneste gena parintilor sai..Sunt crestin..Sunt de acord in mare parte cu parerea anterioara dar Dupa cate stiu eu maimutele si stramosii lor nu au rautate sau bunatate..asta mi se pare ceva unic, divin care se intalneste doar la oameni. Daca avem credinta in Dumnezeu vom fi iertati de multe pacate si ne putem caii spre drumul cel bun.
Mda..Omul poate vedea cine este mai bun si mai rau din comportament..adica dintr-o caracterizare indirecta..caracterizarea directa o stie doar Dumnezeu si noi insine pe a noastra...Stiu ca este un raspuns cam ciudat.dar. poate intelegi la ce ma refer.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

Pai daca nu exista oameni buni si oameni rai, de ce mai cautam experti care sa stabileasca care om este mai bun decat altul si care este mai rau decat altul? Conform intrebarii tale am cazut in acord...

| Mădă0611 a răspuns:

Nimeni.
Fereste capul laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing deci nu imi vine sa cred...ms mult pentru funda.dar e cam aiurea raspunsul meuwinking

| 4b explică (pentru anonim_4396):

Nu dau funda aiureawinking
Salut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Stiuwinking iti multumesc! :*