| Inferno a întrebat:

Turnul Babel V.S. Burj Dubai.
De ce Dumnezeu nu-i pedepseste pe cei ce au construit Burj Dubai, dar in schimb o face atunci cand vine vorba de cei ce au construit Turnul Babel?

-Turnul Babel era menit "sa ajunga la cer", Burj Dubai chiar ajunge.
-Turnul Babel nu era construit pentru a aduce slava lui Dumnezeu, nici Burj Dubai nu este construit pentru a aduce slava lui Dumnezeu.

15 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Turnul Babel este o poveste cu dublu rol: moralizator si explicativ. Moralizator, pentru ca reia faptul ca neascultarea umana atrage pedepse divine. Explicativ, pentru ca lamureste pe intelesul fiecaruia fenomene complexe precum glotogonia si etnogeneza globala. Este o poveste simbolica, construita pe un nucleu material, ziguratele babiloniene, care cu siguranta au lasat o impresie asupra evreilor, o comunitate neurbanizata si nefamiliarizata cel putin pana la Solomon cu marile structuri arhitectonice.

| danay72 a răspuns:

Scopul initial a lui Dumnezeu era ca oamenii sa se raspandeasca pe tot pamantul, pentru ca atunci nu era tot pamantul locuit, dorind sa faca acel turn inalt, ei nu mai se raspundeau pe tot pamantul si nu se mmai implinea scopul sau. De fapt oricat de inalta ar fi o cladire in nici un caz nu va ajuge nimeni la Dumnezeu, pentru ca nici cerurile nu-l pot cuprinde.

| anonimg a răspuns:

Da, dar Turnul Babel a mers prea departe in semetia lui, deoarece oamenii au incalcat 2 reguli ale divinatii.
"Si au mai zis: "Haidem! sa ne zidim o cetate si un turn al carui varf sa atinga cerul si sa ne facem un nume, ca sa nu fim imprastiati pe toata fata pamantului!" (Geneza.11:4)

1. Dumnezeu a dat porunca ca tot pamantul sa fie locuit.
2. Oamenii au facut turnul ca atunci cand vor mai veni apele sa scape de mania divina.
Nu comentez mai mult. In ambele scopuri oamenii au gresit. Totusi, poruncile lui Dumnezeu -chiar daca nu se gasesc si in Decalog- sunt date spre binele omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Vezi ca i-am lasat userului martzian un raspuns, e valabil si pentru tine.

Si ca o completare, zi-mi cum ai ajuns la partea cu "sa scape de mania divina.".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Atunci era nebunia oamenilor impotriva lui Dumnezeu acum e o locatie de lux mai rea decat cea dintai dar e o grandomanie

| sublime89 a răspuns:

Lasa ca o sa ramana si cei din Dubai fara petrol laughing

| martzian a răspuns:

Inferno, intrebarea denota neinterelegerea textului biblic. Dar e ok, aici este locul sa intrebam. Dumnezeu nu a luat atitudine impotriva construirii unei facilitati, ci impotriva razvratirii. Dupa cum vei vedea, cerul se refera la bolta si nu la acel loc descris ca fiind prezenta lui Dumnezeu. Prin urmare Dumnezeu nu s-a temut ca vor ajunge la El... laughing

Reiau raspunsul de ieri, pentru ca ai copiat intrebarea de la Gaia:

Problema nu era turnul, ci reeditarea nesupunerii fata de Dumnezeu.

În Geneza 9:1, după potop, ni se spune că: "Dumnezeu a binecuvântat pe Noe şi pe fiii săi şi le-a zis: „Creşteţi, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul.".

Aparent oamenii au ascultat porunca (dacă ne uităm în cap.10), dar, Geneza 11:4 ne arată contrariul. Încă o dată omul se răzvrătește împotriva lui Dumnezeu, dând dovadă de neascultare:

"Şi au mai zis: „Haidem! să ne zidim o cetate şi un turn al cărui vârf să atingă cerul (dorința străveche de a fi ca Dumnezeu) şi să ne facem un nume (ei aveau deja un nume, în Dumnezeu – dar vroiau un nou început), ca să nu fim împrăştiaţi pe toată faţa pământului (contrar poruncii pe care o primiseră)!"

Cele două expresii exterioare ale păcatului din inima lor (un oraș, care să-i țină laolaltă, în loc de a umple pământul și un turn mare care să le ofere un "nume") indică neascultare și dorința de mărire, mândria despre care ni se spune că stă înaintea căderii. Este o reeditare a păcatului adamic, indicând faptul că omul s-a lăsat condus de o natură păcătoasă – refuzând autoritatea divină, alegând să se răzvrătească.

Apropo, termenul cer din ebraica (שׁמה שׁמים shâmayim shâmeh) se refera la bolta unde sunt norii, ca sens principal. Sigur ca nu ar fi ajuns in cer (cu sensul de loc al prezentei lui Dumnezeu) dar nici ca Dumnezeu s-ar fi temut de turnul lor, dupa cum nu se teme de zgarie norii nostri. Si e clar si ca nu era Dumnezeu acolo - nici ei nu cred ca sperau asta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Vad ca inca iti mai pastrezi penibilitatea de raspuns.

Raspunde-mi la niste intrebari simple :

Tu daca ai o familie, care e primul lucru pe care il faci :
a - te stabilesti intr-un loc dupa care cand iti cresc boracii te duci in altul sau se duc ei in latul
b - te plimbi din loc in loc sperand ca viitoarea "pauza" sa contina mai multe beneficii

Dupa ce raspunzi la asta, vor urma altele.

Bonus :

"dorința străveche de a fi ca Dumnezeu"... zi-mi si mie cum ai ajuns la concluzia asta din acel text? Acel text numa ce ai zis tu acum nu denota (decat daca vrei sa il interpretezi si sa faci in asa fel incat sa coincida cu punctul de vedeRE REspectiv). Chiar si cu o interpretare ignoranta, trebuie sa intinzi destul de mult coarda ca sa ajungi la asa ceva.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cum crezi, ce a fost greşit în intenţia de a construi Turnul Babel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Turnul Babel nu au facut o fantana asa frumoasa.
http://m.youtube.com/watch?v=yAD9CnKDI8A

P.S. nu se mai cheama Burj Dubai se cheam Burj Khalifa (dupa numele seicului din Abu Dhabi, care este si presedinte). Asta a fost pentru ca Dubai a imprumutat bani de la Abu Dhabi (capitala tarii) cand a venit criza, iar numele i l-au dat in cinstea seicului pentru ajutorul primit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia si pe asta ca e mai frumoasa, chiar daca e tot Baba Yetu (asta-mi place mie).
http://m.youtube.com/......ttp?/watch

| valentino52 a răspuns:

De ce sa-i pedepseasca ca nu au ridicat turnul in numele lui Dumnezeu din moment ce ei nu cred in Dumnezeu ci in allah? Asa ar trebui sa-i pedepseasca pe toti de alta religie...

| sempreinvolo30 a răspuns:

Cu 4 000 de ani în urmă, cei care au început să construiască Turnul Babel şi-au pus în plan să împiedice răspândirea oamenilor pe pământ. Ei au zis: „Hai să ne construim un oraş şi un turn cu vârful până la cer şi să ne facem un nume, ca să nu fim împrăştiaţi pe toată faţa pământului" (Geneza 11:4).
Dar scopul lui Dumnezeu cu privire la pământ era cu totul diferit. El le dăduse lui Noe şi fiilor săi următoarea poruncă: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul" (Geneza 9:1). Ce a făcut Dumnezeu când a văzut care era planul locuitorilor răzvrătiţi ai Babelului? El le-a încurcat limba ca să nu mai poată comunica între ei. În felul acesta, „Iahve i-a împrăştiat de acolo pe toată faţa pământului" (Geneza 11:5–8). Ei au fost nevoiţi să înveţe o lecţie deosebit de importantă: Când planurile oamenilor sunt în contradicţie cu scopul lui Dumnezeu, „scopul lui DUMNEZEU este cel care se împlineşte
Si in prezent scopul lui DUMNEZEU ESTE ACELA DE A TRANSFORMA PAMANTUL INTR-UN PARADIS. Daca oamenii se impotrivesc sau il accepta nu are nici o importanta pentru ca tot acolo se va ajunge.
Revelatia21:4
El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".

| Oleg20 a răspuns:

Deoarece Turnul Babel a fost construit pentru a ajunge la Dumnezeu şi pentru al sfida. Însă Burj Dubai a fost construit pentru ca proprietarul să fie renumit.

| ADN30 a răspuns:

Cu 4 000 de ani în urmă, cei care au început să construiască Turnul Babel şi-au pus în plan să împiedice răspândirea oamenilor pe pământ. Ei au zis: „Hai să ne construim un oraş şi un turn cu vârful până la cer şi să ne facem un nume, ca să nu fim împrăştiaţi pe toată faţa pământului" (Geneza 11:4).
Dar scopul lui Dumnezeu cu privire la pământ era cu totul diferit. El le dăduse lui Noe şi fiilor săi următoarea poruncă: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul" (Geneza 9:1). Ce a făcut Dumnezeu când a văzut care era planul locuitorilor răzvrătiţi ai Babelului? El le-a încurcat limba ca să nu mai poată comunica între ei. În felul acesta, „Iehova i-a împrăştiat de acolo pe toată faţa pământului" (Geneza 11:5–8). Ei au fost nevoiţi să înveţe o lecţie deosebit de importantă: Când planurile oamenilor sunt în contradicţie cu scopul lui Dumnezeu, „scopul lui Iehova este cel care se împlineşte" (Proverbele 19:21)

Ti se pare contruirea unui hotel urias, acum cand sunt peste 7 miliarde de locuitori pe Pamant ca fiind impotriva scopului lui Dumnezeu?