| ErrorFound a întrebat:

Uite ca tot adusese cineva vorba pe site despre acest lucru, m-am gandit sa aprofundez subiectul.
Am gasit niste link-uri referitoare la 12 tablite de smarald.
Daca vreti sa cititi, se afla aici:
http://www.horuscentre.org/......_Thoth.pdf
http://www.bibliotecapleyades.net/thot/esp_thot_1.htm

Imagini:
http://cuthelain.files.wordpress.com/2013/02/emerald-tab let.jpg
http://rlv.zcache.com/......pz_512.jpg

Structura lor este atat de densa, incat nici una dintre ele nu poate fi distrusa.

Hai sa facem o comparatie intre "bibliile" tutror religiilor de pe Pamant si aceste tablite.
Fiecare religie are informatia scrisa in carti, pe hartie. Informatia poate fi distrusa sau alterata. Te gandesti ca daca acea informatie era asa de importanta, zeul respectiv vroia sa o protejeze mai bine.

Intrebare:
Spune ceva rezistenta acestora despre tipul si importanta informatiei prezentata pe ele?

De mentionat ca Toth nu era un zeu. Este intitulat ca fiind "Toth, the Atlantean"(Toth, atlantul-locuitor al Atlantidei).
Presupunand ca acest loc a existat, putem deduce ca toate religiile moderne sunt abureli induse pentru a controla populatia. Ce parere aveti?

Tablitele au fost traduse, daca doriti, le puteti citi in primul link.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Titlul este Tablita de smaragd, nu e atestat nicaieri ca ar fi existat in mod real scrisa aceasta carte pe tablite de smaragd.

| usuk a răspuns:

Mda, e clar; prima meserie din lume a fost cea de culegator, iar a doua cea de scriitor.lol
pai n-o avut pe ce sa scrie omu' si de aia s-a gandit sa ciopleasca niste tablite[oare cu ce le-o fi cioplit!?]
da, sunt de acord

| BlackSulphur a răspuns (pentru usuk):

Cu degetul, pe vremea aia oamenii erau mai puternici, mai vigurosi!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu prea are treaba cu religia

| ErrorFound explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am vrut sa fac o comparatie cu bibliile celorlalte religii. Toate sunt atat de fragile, atat de interpretabile si atat de alterate, incat nu se merita sa oferi atentie informatiei.
In cazul acestor 12 tablite, informatia nu poate fi distrusa, acest lucru aratand importanta ei. Thoth, daca o sa cotrobai putin prin analele istoriei, ai sa afli ca este un zeu egiptean, el in acelasi timp numindu-se atlant.
Putina istorie: Cele 12 tablite au fost gasite sub marea piramida din Gizeh, si fac referiri directe la Lemuria si Atlantida(da-i un search pe Google). Dovedeste acest lucru existenta acestor lumi antice, si a faptului ca notiunile prezente in ele sunt reale? Mare parte dintre ele sunt in perfecta opozitie cu scrierile biblice si islamice(aici apare religia in scena).

Este deja stiut faptul ca mare parte din povestile biblice sunt facaturi, inventii(bine, nu printre adeptii lor). Avand in vedere descoperirea lor, este dedus faptul ca omul este capabil sa aiba puteri divine(gasesti referiri in: Tablet 3: The key of wisdom, Tablet 8: The key of misteries, Tablet 9: The key of freedom of space si in Tablet 10: The key of time), ceea ce ar strica toate teoriile religioase.

| Kalla a răspuns:

Este istoria poporului lor si de asta au pus-o pe tablite indistructibile ca sa nu fie schimbata sau uitata.E misto, n-am ce sa spun.

| ErrorFound explică (pentru Kalla):

Le-ai citit macar? (engleza).
Pana si din titlu iti dai seama ce tip de informatie contin, nu este vorba de istorie.

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu am zis istori am zis poveste. Acestea sunt povestile acestui popor. Fiecare popor are povestea lui.

| ErrorFound explică (pentru Kalla):

Avand in vedere ca smaraldul pe care au fost gravate aceste "povesti" este indestructibil, format prin unire sub-atomica care sfideaza legea ionizarii, crezi ca cineva s-ar speti sa faca doar pentru niste povesti? happy
Plus ca sunt gravate cu informatie pura, nu "a fost odata ca niciodata".

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Pentru ei asta era istori. Pentru ei cea ce au scris acolo este adevarat si face parte din istorie. De asta consiidara aceasta poveste asa de importanta. Ca si crestinii cu biblia sau musulmanii cu coranul.

| ErrorFound explică (pentru Kalla):

Te rog citeste asta. E posibil sa fie gresit, dar daca este adevarat explica o multime de lucruri despre specia umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai existenta Atlantidei ar explica mitul potopului modial, deoarece este propagat pe o arie mare in aceiasi ere. In orice caz se crede ca sumerieni, egipteni si mayasi sunt de origine atlanta. Destul de interesant e ca in orient se afla foarte multe mituri interesante.

Răspuns utilizator avertizat