| RAY a întrebat:

Uite ce am gasit scris pe un site ortodox,dupa ce mortul moare cica vine la inmormantarea lui,iar rudele pot oferi bani preotului pentru iertarea pacatelor, desi asa merge afacerea? Nu conteaza credinta, faptele si bani sa dai la preoti

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cum au demonstrat ei ca mortu` vine la inmormantarea lui?! Normal ca asa merge afacerea! Am mai zis ca religia a fost facuta sa se profite de amarati.

| DeyCj a răspuns:

Asta e ideea organizaţiilor creştine.Banul şi îndoctrinarea oamenilor în diferite interpretări ale Bibiliei. Ortos Dogmatis=Doxa dreaptă, adică biesrica Ortodoxă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si penticostalii cred ca sufletul omului mort nu părăsește locuință trei zile in care el, sufletul privește trupul mort. Asta am auzit-o la un priveghi de la pastorul bisericii penticostale. Cei mai apropiați de adevărul biblic sunt adventiștii. Eu doar trinitatea nu o accept la ei.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Si penticostalii cred ca sufletul omului mort nu părăsește locuință trei zile in care... " Poate așa crede doar acel pastor, sau acea biserica ce o păstorește, ce-i bagi pe toți în această concepție?! Iar referitor la adventiști, eu nu am întâlnit niciunul care să poată argumenta Biblic că Legea e doar hrana necurată, cele 10 Porunci și zeciuiala, conform doctrinei lor. Scrie foarte clar că cei ce se bizuie pe Lege, trebuie să împlinească toată Legea. Dar ei vin mereu doar cu interpretări la versete scoase din context și completări aberante. La fel fac și Orto/catolicii, Martorii și Carismaticii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Cred ca penticostalii din localitatea mea sunt carismatici.
Daca sunteți penticostal si enumerați biserica Adventista alaturi de cea catolica si ortodoxa, de ce acceptați trinitatea si sabatul zilei întâi a săptămânii din moment ce acestea au stat si stau la baza doctrinei lor. Sabatul a fost schimbat prin decret al lui Constantin cel Mare pe care ortodocși il serbează la 21 mai in fiecare an, ca întemeietorul bisericii lor.
Cat despre Legea celor zece porunci este scris ca este" sfântă, dreapta, veșnică". Iar in Apocalipsă sta scris:"aici este răbdarea sfinților, care păzesc poruncile lui Dumnezeu si credință lui Isus". Doar cele zece porunci sunt denumite poruncile lui Dumnezeu, celelalte sunt numite *ale lui Moise".

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Cred că...", "Dacă sunteți..." exact ce spuneam: interpretări și subiectivism doctrinar.

| Cristian86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Anisoara bați câmpii! Nu mai scrie prostii pe aici! Documentează-te mai bine înainte sa faci afirmații despre unii și alții! Citește Biblia și vei vedea ca ea vorbește de la un capăt la altul despre faptul ca omul este conștient după moarte și nu inconștient!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian86):

Eu îmi mențin afirmațiile. Sufletul se întoarce la Dumnezeu care l-a dat. Atât a păcătosului cat si al creștinului. Va fi exact cum a fost înainte de al primi la nastere.

| Cristian86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Puteți sa le mențineți, nu asta e problema! Aveți și argumente pentru asta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian86):

Daca ar fi adevărat ca ar exista iad, atunci care ar fi diferență intre Dumnezeu creatorul si Satan? Intre Duhul lui Dumnezeu numit si Mângâietorul si Duhul lui Satan numit si Chinuitorul? Niciuna!
Ori Isus spune ca Satan nu are nimic din Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns:

Afacerea e profitabila. Prostia se plateste.

| RAY explică (pentru Algo098):

Vine sufletul sa vada inmormantarea lui, iti dai ce cool va fi sa te vezi mort si sa razi de ei, sunt suflet acum va spionez pe toti la wc

| Alexandrionelu a răspuns:

Constantin cel Mare și-a ucis soția prin fierbere și acum este considerat unul din cei mai importanți sfinți ai creștinismului pentru ca el l-a legalizat... Interesul bisericii este mai presus de orice.