| SG1995 a întrebat:

Uite niste intrebari interesante:

1. Care e etimologia cuvantului diacon? Stiu ca provine din greaca, dar in transliterat din graca veche folosita de Pavel ce-ar insemna exact?

2. Care versiune a Biblei e corecta, cea ortodoxa/catolica, care foloseste cuvantul "preot" sau cea prostenta/neo-protestanta care foloseste cuvantul "batran"?

3. Considerati, sau mai exact exista dovezi a existentei un caste preotesti in crestinismul proto-ortodox/primitiv?

Pentru ultima intrebare se ia considerare ca apostolia vorba lui Pavel era o functie/chemare, si avea autoritate, iar apostoli au ales 7 diaconi care sa-i ajute in alt context.

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

1. diákonos in greaca inseamna slujitor. De acolo vine titlul.
2. in greaca pre·sbyʹte·roi. In Biblie scrie si de bere, daca faci cercetari vei vedea ca e veche de mii de ani, egiptenii fiind primii sau printre primii care o produceau. Evident, in majoritatea Bibliilor scrie de „vin nou". Nu-mi mai vin alte exemple, dar daca imi bat capul imi mai amintesc. Putine traduceri ale Bibliei nu au fost influentate de subiectivitatea traducatorilor si de religia din care face parte. Eu nu sunt pro pentru „preot" ci pentru „batran". Isus nu a infiintat nici o clasa preoteasca, nicaieri in Scripturile grecesti crestine aka Noul Testament nu o sa gasesti indrumari si instructiuni pentru preoti. E cum a zis profesoara de religie, s-a copiat preotia din Vechiul, ea zicea ca se respecta imbracamintea, bisericile au cam tot acelasi model precum tabernacolul (parca asa se numea). Nici un reformator, nici o religie neo sau protestanta nu sustine in vreun fel vreo preotie, desi Bibliile lor nu au fost revizuite.

| SG1995 explică (pentru VelaJohnny):

Totusi Pavel face o diferentiere ierharhica intre episcopi, presbiteri si diaconi, de ce? De ce apostoli i-au ales separat pe cei 7.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

VelaJohnny are dreptate, diacon inseamna mai pe romaneste, sluga, slujitor.

| milan9 a răspuns:

Contrar mincunilor initiate de adeptii sectei iehoviste (inventate de Charles Russel -practicant recunoscut al satanismului), BIBLIA este plina de versete care CONFIRMA PREOTIA CRESTINA, lasata de Fiul lui Dumnezeu in cadrul Bisericii! thinking thinking

Mai mult decat atat, happy Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)
-Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
- Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
-I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei..."

| SG1995 explică (pentru milan9):

Pe ce baza spui ca Charles Russel a fost adept la satanismului? E doar o tactica de denigrare a sectei, sau aduci dovezi?

| milan9 a răspuns (pentru SG1995):

Iata doar doua dintre surse... http://rlctr.blogspot.ro/2016/11/bloodline.html
http://www.hiddenmysteries.org/themagazine/vol9/articles/russell.shtml :
"Charles Taze Russell was a Satanist, a paedophile according to his wife..."

| SG1995 explică (pentru milan9):

Totul pare logic, pana apare Roschild, controlul lumii, iluminati, teoria conspiratiei, intr-un cuvant rahaturi. Un site nitel mai credibil nu ai gasit? Gen unul in care exista un interviu cu fosta nevasta a lui Russel.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Tu te uiti in gura lui Milan? laughing Nu sufera sa zici ceva rau de Ortodoxie, fie si adevarat, ca fie neaga, fie scuza, fie minimalizeaza, si contra-ataca violent. Cu ateii nu ii merge, ca nu prea ii poate avea la mana, dar cate informatii negative nu sunt despre Martori pe internet, are de unde alege si folosi de ele, dar nu sta sa analizeze daca sunt adevarate. Isi sporeste ura nejustificat, pe baza unor minciuni.

| oprescudorin11 a răspuns:

'Diacon' este denumirea unui rang preotesc(la ortodocsi ma refer-restul nu conteaza ca nimic pentru mine).
'DIA' inseamna in limba greaca, probabil cum stii, 'prin', 'intre', in sensul de 'de-a curmezisul'.
Un DIACON este puntea (de netrecut) intre mirean si PREOT(cel hirotonisit-sfintit).
Sf. Ap. Pavel, in Epistola (1.3) catre Timotei, explica exact asta: sa nu te intorci in dreapta sau stanga spre a te influenta(mintea diaconului fiind mai putin pregatita ca a unui preot)! Adica sa-ti urmez calea ORTODOXA!
In acest context, intrebarea nr. 2 nu mai are sens, a treia iarasi este discutabila.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cu privire la cei 7 diaconi, Apostolul Pavel le-a dat invatatura capitala: sa nu calce in dreapta sau stanga, cand Sf. Duh ii va hirotonisi vor avea statutul de preoti! Dar pana atunci sa-si pastreze 'lungul nasului".Dar nici inapoi sa nu dea, de la pastrarea limitei cu 'necredinciosii'!
Am explicat spre buna intelegere.
Pasajul original il gasesti in Biblia Ortodoxa (FA6).

| Mașka98 a răspuns:

Diakonos din greaca- slujitor