| SG1995 a întrebat:

Uite o întrebare interesantă că tot vânturează pe aci creștini cu voia Divină și cu libertatea.

Dacă scopul omului este să venereze Zeul, de ce a mai liber arbitru? Doar să-i trimită în iad pe aia care nu se supun?
Nu e cumva bolnav sa creezi o ființă liberă cu scopul de-a te venera de bună voie, iar dacă n-o face e tortutată veșnic? Adică unde e sensul libertăți dacă scopul final e sclavia?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Man, e foarte adevarat, dar o credinta irationala pare sa aiba aproape orice om. Unul nu e crestin, dar e comunist; are o religie laica care in numele unui ideal aberant de egalitate ii cere sa omoare sau sa lipseasca pe altii de libertate. Si pana la urma, la ce e buna atata egalitate? Altul este nazist, nu crede in Dumnezeu, dar crede in puritatea rasiala, am cunoscut nazisti care erau pentru exterminarea propriului popor. Asta nu e tot religie? Si inca una mai fanatizanta decat crestinismul medieval. Sau e vegan, asta nu poate face nimic rau sper? Depinde. Ca religie laica, dezumanizeaza omul si il face capabil de multe.

41 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Unde mai pui ca e si omniscient, deci varianta ca ne-a creat din curiozitate sa vada daca alte finite inteligente l-ar venera sau nu pica din start.
Presupun ca o entitate perfecta, asa cum este descris Dumnezeu, nu are nevoie sa creeze nimic.

Cred totusi ca premisa "omul e facut pentru a venera" poate fi atacata usor.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, dumnezeu dupa ce a creat universul a avut nevoie de niste sclavi si daca sclavi nu se supun iadul vesnic e de ei, ca asta e iubire/libertate divina

| RAY a răspuns:

Acum 26 minute | Nilsson explică:
Sper ca v-ati dat seama ca vorbesc de un bici la modul figurat, ma refer la acea stare de furie si nemultumire pe care o simt ateii cand vad ca religia castiga teren, ganduri care vin de la cel rau.
Daca urmariti raspunsurile celui mai activ ateu de pe acest site veti vedea ca nici nu poate sa se culce pana nu da o replica sau posteaza o contraintrebare.
Chiar va provoc sa faceti asta sa va convingeti si voi

nu e prima oara cand faci un om care nu crede in secta ta satanist, traim in democratie, stiu ca nu isi convine, libertatea de a gandi este primul pas spre a arunca credinta bazata pe basme la gunoi, ati condus europa 2000 de ani si ati omorat multi nevinovati in numele basmelor voastre

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Yavanna a răspuns:
Dumnezeu nu te forteaza sa il iubesti. Nu ti s-ar parea absurd? Te lasa sa alegi tu calea pe care o consideri corecta. Singuri alegem asta, singuru ne alegem locul in viata vesnica.

nu te obliga, te trimite in iadul vesnic daca nu esti sclavul lui, tot obligatie e

| anonimg a răspuns:

La fel ca legea circulației: asculți de ea, ești liber; nu asculți de ea, ești sub condamnare.
Atunci când un om se hotărăște să asculte de Dumnezeu, Legea Lui nu mai este o povară pentru acel om. Din contră: omul va găsi plăcere să asculte de ea și să o împlinească. Atunci omul va găsi plăcere în ascultare de Dumnezeu. Omul nu va mai fi rob, ci fiu și fiică a lui Dumnezeu. Atunci omul va fi schimbat complet: gând, minte, cuget, viață.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Nu vreau sa le suflu bibliolatrilor, dar haide. Ideea unui Dumnezeu foarte puternic nu este sa fie venerat, caci o mare putere nu este compatibila cu megalomania, ci sa nu fie venerate alte lucruri. Cum opresti o entitate cu liber arbitru sa venereze ce isi imagineaza ca ar fi superior? Omul are tendinta sa devina ceea ce admira, altfe nu ar fi consecvent.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Religia lupta impotriva libertati omului, asta a facut mereu in istorie man, religia inseamna inchiderea minti, a gandiri analatice

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Da man sunt credinta bazate pe credinta oara, fara ratiune, logica, stiinta

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Sunt contra religiei in general. DACA exista Dumnezeu, nu poate urmari decat ca omul sa se emancipeze cat mai mult, ca sa aiba un interlocutor; nu are ce sa faca cu adorarea, ca doar nu o suferi de delirul grandorii.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

In prezent nu exista vreo dovada ca exista Dumnezeu, dar inclini spre deism, panteism nu?

| SG1995 explică (pentru minrest):

Plecând de premisa Bibliei cam asta e rezultatul supunerea de bună voie sau iadul, cu toate că tot Dumnezeu a lăsat omul liber.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Am mai vorbit asta. Eu ii spun teism filozofic. Nu poate exista dovada pentru ce parere am eu, dar e posibil sa apara dovezi contra.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Asa este. Dar asta e interpretarea literalista. Numai ca eu consider Biblia o culegere de puncte de vedere teiste, in diferite epoci si situatii. Pot contine ceva idei utile, sau nu, si nu ma angajeaza cu nimic.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Man, e foarte adevarat, dar o credinta irationala pare sa aiba aproape orice om. Unul nu e crestin, dar e comunist; are o religie laica care in numele unui ideal aberant de egalitate ii cere sa omoare sau sa lipseasca pe altii de libertate. Si pana la urma, la ce e buna atata egalitate? Altul este nazist, nu crede in Dumnezeu, dar crede in puritatea rasiala, am cunoscut nazisti care erau pentru exterminarea propriului popor. Asta nu e tot religie? Si inca una mai fanatizanta decat crestinismul medieval. Sau e vegan, asta nu poate face nimic rau sper? Depinde. Ca religie laica, dezumanizeaza omul si il face capabil de multe.

| minrest a răspuns:

Perfect pusa problema. Dumnezeu, asa cum ne e prezentat, iti lasa toata libertatea, ca sa alegi singur sa fi slugarnic, lingau si las. Ar insemna ca este inferior moral multor oamrni. Si cum rezolva bigotii problema? Simplu. Nu inteleg intrebarea, si nu mai au batai de cap.

| DeyCj a răspuns:

Tocmai scopul omului NU e să venereze zeități inventate tot de ei, ci scopul omului este să evolueze spiritual până la perfecțiunea spirituală, să-și depășească fizic cele 5 simțuri și să devină puternic spiritual.Normal acest lucru este interzis indirect de creștinism, că cei ce au creat acest program știu că dacă toți evoluază ei nu îi mai pot controla.
Deci, da este bolnav să crezi într-un paradox, dar cum nu toți au înteles asta au apărut credincioșii.Se știe că în urma unui studiu american(mi se pare) credința a fost clasificată ca boală psihică, alături de gelozie și dependența de jocuri, și au de gând s-o înscrie ca tulburare de comportament(boală psihică similară depresiei)

| AC4S4 a răspuns:

Daca Il slujesti pe Dumnezeu doar din frica, inseamna ca acolo nu este dragoste. Si degeaba ai credinta, daca nu ai dragoste. Dumnezeu nu a creat omul pentru a avea cine sa-L slujeasca, ci pentru ca si omul sa se bucure de Dumnezeu. Dar omul a ales pacatul, s-a razvratit. Ce ne impaca cu Dumnezeu este jertfa lui Isus Hristos. Cand va fi Judecata, fiecare va merge ori in prezenta deplina a lui Dumnezeu, ori in absenta Sa. Acestea fiind stari sau locuri, nu stim. Media promoveaza iadul ca fiind un loc cu un cazan in flacari, si vad ca voi chiar credeti, dar nimeni nu stie cum este in iad.
Liberul arbitru este asa: Ori Il iubesti pe Dumnezeu, ori nu. Poti alege. Daca Il iubesti, stai cu El, daca nu, nu stai cu El (mai pe scurt). Normal ca un om care nu-L iubeste pe Dumnezeu se simte ca un sclav atunci cand Il lauda.

Libertatea are un sens diferit in Biblie.
"Liber" in gandirea societatii inseamna sa poti sa faci ce vrei, sa nu te opreasca nimeni.
"Liber", conform Bibliei, esti atunci cand nu mai traiesti in pacat. Exact asa spune Biblia, ca esti eliberat de pacat si devii sclav al dreptatii, al lui Dumnezeu. Insa nu un sclav asa cum crede lumea, ca sta cu frica sa nu-i faca stapanul ceva.

Deci, intr-adevar, scopul final este sclavia. Dar sclav al lui Dumnezeu este libertate fata de pacat. Asta face toata creatia, Il slujeste pe Dumnezeu, pentru ca este vrednic. Daca nu-L slujesti, inseamna ca nu consideri ca este vrednic.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

De ce ar avea nevoie un creator de sclavi?

| SG1995 explică (pentru AC4S4):

"dar nimeni nu știe cum e iadul"
Are you sure?
Conform Bibliei e locul unde e "focul nestins" și "viermele neadormit".

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum a zis si Romanul, omul este facut pentru a fi fericit. Dumnezeu nu are nevoie de noi.
Omul nu poate fi fericit altfel decat slujindu-L pe Dumnezeu.
Alta "fericire" este falsa.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Fericirea este un pacat daca nu include divinizarea lui dumnezeu?

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

La fel si Tara promisa era Tara in care curge lapte si miere.

E cumplit in iad, acolo nefiind prezent Dumnezeu.
In plus, durere mai mare decat parasirea lui Dumnezeu nu exista.
Biblia nu spune nimic ca Isus pe cruce striga de durere fizica (cu toate ca Il durea), El striga: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M‑ai părăsit?"

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Aceea nu se poate numi fericire. Cum am zis, nu exista fericire fara Dumnezeu.
"Fericirea" lumii este pacat, da.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Desi a iubi este pacat? a te bucura de viata?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

A te bucura in Hristos de viata este bine. Altfel, este pacat.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu crezi ca religia este o lupta impotriva naturi umane? exact ceea ce dezbateau greci antici

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Draga AC4S4, ce spui tu este ca Dumnezeu a creat omul in asa fel inacat acesta sa nu fie fericit decat daca Il slujeste. Dar ce, tu poti sa gandesti ca un creator puternic este grandoman? Poate fi egolatru, sau narcisist? Oamenii care gasesc noblete in conceptul de Dumnezeu, merg pe ideea (corecta sau nu) ca oadata cu puterea, de la un nivel in sus, vine si o atitudine superioara, ne egoista, mareata. Multi oameni sunt prea nobili ca sa creeze ceva ce e obligat prin proiect sa ii slujeasca, sa ii aduleze, daca ar avea puterea asta; sunt sigur ca Dumnezeu nu le este inferior.

| BlackOldSun a răspuns (pentru AC4S4):

Chiar asa?! Ce motiv ai avea sa nu crezi si in restul zeilor?

| AC4S4 a răspuns (pentru BlackOldSun):

Îți trebuie motiv ca să crezi, nu ca să nu crezi.
Vouă, ateilor, vi se pare că un om e prost dacă crede în Dumnezeu, așa că ar trebui să creadă în orice. Dar nu e așa. Să crezi în Dumnezeu nu înseamnă doar a crede că El există.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pai e si rational ca ai nevoie de o dovada ca sa crezi in ceva, eu nu cred ca crestini sunt prosti nu generaliza

| NGheorghe a răspuns:

Greșit! Exact pe prima pagina a bibliei este descris scopul omului: sa creasca, sa se înmulțească si sa stăpânească peste animale, peste plante si peste tot pământul. (Nu i s-a dat voie sa stăpânească peste semenul său). Dacă iei orice carte de istorie si indiferent la ce pagina ai deschide vei descoperii ca oriunde unul a vrut sa fie mai viteaz ca altul si căuta să-l supună sau să-l omoare. Singurul sport ce s-a practicat dintotdeauna a fost: stăpânul si sclavul(sau sluga, sau robul, sau iobagul). De când au existat oamenii s-au omorât între ei din motive de nimic, iar razboaiele niciodată nu au avut sfârșit... nici măcar in ziua de azi când bubuim de inteligență si ne credem mai inteligenți ca oricine din trecut.
Dacă este sa ne referim la Vechiul Testament, atunci avem de a face cu o problema ce nu ne aparține, este vorba de "problema suferinței evreilor". Deși sunt poporul ales, evreii nu pricep de ce ei suferă atât de mult, au fost cuceriți si recuceriți, apoi s-au atacat între ei, pe lângă faptul evident ca au fost împrăștiați si peste tot unde au fost si-au luat-o pe cocoașă. Dacă D-zeu i-a ales pe ei si le-a dat "nome morale" ca sa dea exemplu de popor civilizat ce se dezvolta utilizând capacitățile de creație si inginerie. Ei ce au făcut? — au luat cartea sau sulul, si s-au apucat ca maimuțele sa se dea cu pumni in piept cum ca ei sunt superiori față de restul care sunt goim (animale). Exista ceva mai caraghios si mai comic când maimuțele își dau notă? Iar pe de alta parte nici urmă de civilizație in aceste acte ale lor - au fost si au ramas un popor de speriați, afaceriști mincinosi ce nu se feresc ca se va afla, care spioneaza si amenință. Totul bine si frumos, treaba lor ce se cred, dar odată pusă in aplicare teoria — adică comportandu-se cu ceilalți ca si cu niște animale— nici nu-i de mirare sa si-o luau pe cocoașă de fiecare dată. Concluzia: scopul omului este sa stăpânească peste plante si animale si cam atât. De la km se vede ca ai mai multe avantaje dacă cooperezi, sau dacă îți folosești capacitățile creative. Dar ESTI LIBER si tu sa faci teste, poate poate se găsește si sclavi ce declară ca sunt fericiți când sunt biciuiți și că visează sa primească o bătaie zilnică. Poate sa găsesc si altii care pun botul la declarația acestor sclavi, de-altfel ESTI LIBER si tu sa pui botul.

| 6684464 a răspuns:

A fi sclavul cuiva inseamna a-l iubi? De cand? Sau nici macar nu stii despre ce vorbesti...
Matei 22: 37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."

38. Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.

39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Prorocii."

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Iubirea din obligatie cum se numeste?

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Imposibila? confused

| Teffan a răspuns:

Dar tu nu te auto-intitulai ca si crestin?
Sau ai propria ta varianta de crestinism?

Chestia asta cu liberul arbitru este iluzia iluziilor,iar crestinismul ca si doctrina,este foarte parsiv din punctul asta de vedere si din altele,bine inteles.

Iti da un fel de concept de "libertate",pentru a nu crede ca dumnezeu este dicatator,dar in acelasi timp te sperie cu draci si cu iad.

Iti dai seama,sectantii mai ales,care chiar daca nu sunt cu iadul si tortura vietii, au in minte sa-ti bage frica in tine, ca sa te converteasca, astfel propagand doctrina, lansand fenomenul de indoctrinare in masa.

O sectanta scarboasa care venea la bunica mea in fiecare zi sa ii spuna cum o sa-si piarda sufletul daca nu trece la adventism.Auzeam asta cand eram mic,si pot sa inteleg comportamentul acestor oameni ca si promotor al ingradirii de libertate.

Ortodocsii si catolicii nu sunt mai rasariti.
Ti-o baga pe aia cu tortura vesnica in iad.

Pentru ca asta este tot ce inseamna Biblia.
Subtil,te face sa crezi ca dumnezeu da liber arbitru si te iubeste.

dar prin metode psihologice, crestinismul te tine CU LANTURI in cult.
de aceea este anti-spiritualitate, este impotriva oricarei definitii a spiritualitatii, oricarei proprietati alea acesteia, si ale moralei.

| SG1995 explică (pentru Teffan):

Well ideea mea de creștinism e liberal-social, sunt mai mult deist. Deși e greu să am o filosofie descifrabilă.

| Romanul86 a răspuns:

Omul e făcut pentru a fi FERICIT nu pentru a-L venera pe Dumnezeu.
Iadul înseamnă că Dumnezeu face DREPTATE.
Nu e libertatea cel mai mare atribut al omului!

| SG1995 explică (pentru Romanul86):

Si fericirea aia în teologia creștină nu e condiționată de absolută obiediență în fața lui Deus, conform dogmelor?

| Romanul86 a răspuns (pentru SG1995):

Fericirea e absurdă.
Fericiți cei ce plâng că aceia se vor mângâia.

| SandraEve a răspuns:

Dumnezeu nu te forteaza sa il iubesti. Nu ti s-ar parea absurd? Te lasa sa alegi tu calea pe care o consideri corecta. Singuri alegem asta, singuru ne alegem locul in viata vesnica.

| alexxtreme a răspuns:

1. Faptul ca tu nu vrei sa accepti lucrul acesta, este alegerea ta, de aici si libertate oferita de catre Dumnezeu, El nu intra fortat in viata ta daca tu nu iti doresti prezenta Lui, ci El doar isi retrage Duhul Sfant, lasandu-te in voia ta.
Dumnezeu a creat totul, si pe noi oamenii ne-a creat ca sa fim fericiti, sa ne bucuram de lucrurile pe care El ni le ofera, dar sa ne bucuram cu El de aceste lucruri, faptul ca Dumnezeu doreste ca noi sa credem in EL si sa respectam poruncile pe care ni le-a dat, este si normal, El este Creatorul, legile nu sunt grele, nu cred ca tu consideri anormal a nu omora pe cineva, sau a nu mintii, fura, preacurvii etc. Dumnezeu doreste ca noi sa avem o relatie cu El, sa comunicam cu El, sa ii cerem ajutorul, sa ne bazam pe puterea Lui de a ne ajuta, si sa credem in El ca Mantuitor al nostru, deoarece El ne iubeste, ne ofera hrana, viata, ne ofera binecuvantari, si desi noi ne-am razvratit impotriva Lui, nu ne-a nimicit, ci a luat viata ca sa si-o dea pentru noi, ca noi sa putem fi iertati, oferindu-ne inca o sansa. Este si normal sa pedepseasca, deoarece nu El s-a razvratit impotriva noastra, nu El a pacatuit impotriva noastra, ci noi impotriva Lui "Te voi pedepsi cu dreptate, nu te pot lasa nepedepsit" Ieremia 30:11.
2. Informatiile tale sunt gresite, nu exista tortura vesnica, nimeni nu este prajit pe gratar in iad pentru vesnicie, pentru ca acesta nu exista momentan, morti sunt morti (Eclesiastul 9:5-6,10) ci iadul va fi despartirea pentru vesnicie de Dumnezeu, cei ce nu se pocaiesc vor trece in nefiinta. Obadia 1:16 "şi vor fi ca şi când n-ar fi fost niciodată." Maleahi 4:1 "Căci iată, vine ziua care va arde ca un cuptor! Toţi cei trufaşi şi toţi cei răi vor fi ca miriştea; ziua care vine îi va arde, zice Domnul oştirilor, şi nu le va lăsa†† nici rădăcină, nici ramură." Maleahi 4:3 "Şi veţi călca în picioare pe cei răi, căci ei vor fi ca cenuşa sub talpa picioarelor voastre în ziua pe care o pregătesc Eu, zice Domnul oştirilor."

3. Noi putem vorbi despre Dumnezeu in limita cunostiintelor noastre, atat cat El ne-a dezvaluit, toate informatiile despre Dumnezeu pe care le avem acum sunt indeajuns pentru mantuire, oamenii sunt limitati, nu-l pot cunoaste pe Dumnezeu in totalitate, El este infinit. Problema multora, sta in limitarea lui Dumnezeu, ce poti stii despre lucrurile nevazute? Iov 11:7-8 "Poţi spune tu că poţi pătrunde adâncimile lui Dumnezeu, că poţi ajunge la cunoştinţa desăvârşită a Celui Atotputernic? Cât cerurile-i de înaltă: ce poţi face? Mai adâncă decât Locuinţa morţilor: ce poţi şti?", daca noi oamenii cu creierul nostru de 2-3kg, am putea sa-L intelegem si sa-L cuprindem pe Dumnezeul infinitului, ce rost ar mai avea sa-i slujesti? Dumnezeu a luat viata ca sa si-o dea pentru noi, ca noi sa fim iertati, Dumnezeu ne iubeste.