| KhludCiprian a întrebat:

Un alt argument interesant, care-i problema Islamului: musulmanii!

Asta e dezbaterea Al Jazeera despre ce e rau cu Islam.

Sursa: http://youtu.be/y3WFDKFkFBA

Trebuie reinterpretat Islamul si Qur'anul azi?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

În opinia mea, în loc de reinterpretarea unor basme, ce şi aşa au făcut deja mult prea mult rău, mult mai sănătoasă pentru umanitate ar fi eliminarea lor.

Am urmărit interviul şi ceea ce nu reuşesc să înţeleg este cum de o femeie relativ raţională, deschisă la minte, care vede problemele islamului, Qur'anului, nu doar ale musulmanilor, continuă să creadă într-o invenţie atât de puerilă cum e un zeu şi mai ales într-un zeu misogin, homofob, violent, nedrept, absurd, sadic...
Cred că, mai ales ca femeie şi mai ales ca o femeie non-heterosexuală, pe lângă naivitate trebuie să ai o mare doză de masochism, ca să venerezi o astfel de creaţie a imaginaţiei umane. Prin credinţa sa această femeie parcă contrazice tot ceea pentru ce luptă: drepturile omului, libertate de expresie, evoluţie, descotorosire de obiceiuri şi mentalităţi primitive, barbare, educaţie, etc.

| KhludCiprian explică (pentru NOname):

Da, sunt complet de acord ca e naiva dar totusi mi s-a parut o "usa deschisa de discutie".

Adica daca ar zice Sam Harris, musulmanii nu l-ar asculta (si nici crestinii in general). Daca ar zice chiar unul din cei mai populari crestini, la fel.

Legat de ce ea se lupta, cred ca e intr-adevar un raspuns irational la irationalitatile ce le-a vazut de-a lungul vietii. Si cu acest raspuns (de a gasi o subcultura din islam ce pune rationalitatea si dreptul de expresie) ar aduce un pas (mare) inainte lumea evului mediu cu mitraliere si avioane supersonice macar spre pasii necesari de a prinde cate ceva din cultura vestica.

| NOname a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da, în cazul de faţă, când vorbim despre iraţionalităţi extreme şi nocive, credinţa ei iraţională poate fi un avantaj - ideile ei fiind mai auzite şi percepute ceva mai puţin ostil de către fanatici-musulmani.

Mirarea mea personală, însă, rămâne.