| anonim_4396 a întrebat:

Un ateu zice ca "are fapte bune dar nu are credinta". Credinta fara cunoastere nu exista. Cunoastere fara meditare nu exista. Atunci cum ar putea avea cineva fapte bune inaintea Lui Dumnezeu fara sa-L cunoasca pe Dumnezeu si fara sa mediteze la personalitatea Lui Dumnezeu?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oricine poate face fapte bune bin anumite motive, Dumnezeu nu cauta oameni care fac fapte bune ci Dumnezeu cauta oameni LOIALI, credinciosi si implinatori a ceea ce a cerut EL. Faptele bune vin ca expresie a credintei in Dumnezeu si sunt o creatie a Acestuia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toti fac fapte bune doar sa nu supere un batranel care locuieste in nori. Unii fac fapte bune pentru ca asa simt ei, neobligati de nimeni

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Nu toti fac fapte bune doar sa nu supere un batranel care locuieste in nori. Unii fac fapte bune pentru ca asa SIMT ei, neobligati de nimeni" - si SIMTul acesta este de la Dumnezeu. happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci tu zici ca toti oamenii fac fapte bune ca sunt obligati?

misto teorie.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Aha, deci tu zici ca toti oamenii fac fapte bune ca sunt obligati?

misto teorie." - e un simt sau un programel sau un softulet de la Dumnezeu care poate fi ignorat. Multi ignora softuletul acesta si avand libertate de alegere fac fapte rele care intra in conflict cu softuletul acesta. happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai misto teoria asta noua a ta, dar na, daca tie iti place sa crezi ca esti capabil de lucruri bune doar daca cineva te obliga sau te programeaza, te las asa.

Asta e una din placerile biserii, ca manipuleze oamenii pana in punctul in care se cred ei insusi marionete

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Si mai misto teoria ta, dar na, daca tie iti place sa crezi ca esti capabil de lucruri bune doar daca cineva te obliga sau te programeaza, te lasa asa.
Asta e una din placerile biserii, ca manipuleze oamenii pana in punctul in care se cred ei insusi marionete" - programelul sau simtul moral sau constiinta poate fi ignorat(a) si nimeni nu este obligat sa-l bage in seama pentru ca e libertate de alegere. Dar poti tine cont ca in anumite cazuri programelul acesta determina pe cel in cauza sa aiba regrete atat de mari incat il chinuie pana moare. Ce scriu aici este o chestiune cat se poate de reala si nu e vorba de manipulare. Si alta chestie este ca programelele interconectate formeaza o constiinta colectiva sau un program mai mare ce determina baza convietuirii colective intre oameni. Pentru asta nu este nevoie de nici o constitutie daca s-ar respecta sau baga in seama aceste programele. Daca s-ar respecta aceste programele ( simturi ) lumea ar fi pasnica fara razboaie fara nedreptate fara avocati fara procurori si fara guvernare umana si oamenii ar fi uniti si s-ar iubi intre ei. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Dar poti tine cont ca in anumite cazuri programelul acesta ( constiinta ) determina pe cel in cauza sa aiba regrete atat de mari incat il chinuie pana moare daca isi ignora constiinta." - completare: Dar poti tine cont ca in anumite cazuri programelul acesta determina pe cel in cauza sa aiba regrete atat de mari si sentimente puternice de lipsa de respect fata de sine si de inferioritate fata de ceilalti oameni incat il chinuie pana moare. Pentru a-si suprima si compensa aceste efecte se drogheaza se imbata devine arogant agresiv si-si pierde demnitatea si rezonabilitatea si respectabilitatea in cadrul constiintei colective si astfel ajunge marginalizat de toti oamenii si ajunge foarte trist si nefericit.

| T0T a răspuns:

E grav dacă tu faci fapte bune doar pentru zeul tău. Omule eu simt empatie și dragoste fără a simți nevoia de răsplată. Deși mulți cred că suntem o specie egoistă în totalitate mi se demonstrează contrariul. Însă credincioșii totuși par destul de egoiști. Nu ai nevoie de un zeu pentru a face fapte bune și de asemenea nu ai nevoie de el pentru a fi bun. Oamenii care pot fi buni fără vreun zeu sunt oameni care dețin o inteligență emoțională foarte dezvoltată și arată că pot fi oameni fără a fi egoiști. Nu sunt mulți însă merită respectați.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Omule eu simt empatie și dragoste fără a simți nevoia de răsplată." - nu am negat ca un ateu nu are fapte bune. Ai lucruri bune in avans de la Dumnezeu adica propriul corp. Si fiecare fapta buna Dumnezeu o rasplateste imediat. Nu poti spune ca facand fapte bune nu esti rasplatit de Dumnezeu. Prima rasplata este bucuria ca ai facut ce trebuia cand faci bine iar constiinta primita de la Dumnezeu iti spune ca ai facut ce trebuia si te face bucuros. Nu exista morala mai multa in comparatie cu morala Lui Dumnezeu. Dumnezeu spune ca "mai ferice a da decat a primi" iar asta inseamna a imparti cu altii ce are omul bun.

"Nu ai nevoie de un zeu pentru a face fapte bune și de asemenea nu ai nevoie de el pentru a fi bun. Oamenii care pot fi buni fără vreun zeu sunt oameni care dețin o inteligență emoțională foarte dezvoltată și arată că pot fi oameni fără a fi egoiști. Nu sunt mulți însă merită respectați." - Dumnezeu respecta pe toti chiar si pe atei care fac fapte bune dar nu va tolera la nesfarsit nesimtirea si ignoranta necredinciosilor. Dumnezeu a dat fara sa primeasca nimic si spune sa-I imitam exemplul cu mentiunea ca omul nu va fi niciodata mai bun decat Dumnezeu. De fapt daca omul nu ar avea nimic bun sau nimic de la Dumnezeu atunci omul nu ar exista. Ce spui tu, exact asta acuza si Diavolul "ca omul IL iubeste pe Dumnezeu sau face fapte bune numai daca primeste bunuri de la Dumnezeu." Acum Diavolul extinde aceasta controversa spunand: "omul nu are nevoie de un Dumnezeu sau de o credinta intr-un Dumnezeu ca sa faca fapte bune." Aici Diavolul seamana nemultumire si nerecunoastere si ignoranta. De fapt omul are totul de la Dumnezeu si tot ce are a primit de la Dumnezeu. happy

| Holiday a răspuns:

Pupatul in fund al diversilor spiridusi inexistenti, gen Dumnezeu asta, numai fapta buna nu e. Ba dimpotriva.

| mentholinks a răspuns:

Te preocupa prea mult un dumnezeu caruia nu-i pasa de tine, de nimeni de fapt.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

"Te preocupa prea mult un dumnezeu caruia nu-i pasa de tine, de nimeni de fapt." - n-as putea spune asta atata timp cat am corp viu si functional. happy

| reihiuke a răspuns:

Simplu. Eliminand din tine insuti ce stii 100% ca e gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Credinta fara cunoastere nu exista" Crestinismul tau ce e?
"Cunoastere fara meditare nu exista" Vrei sa spui ca stiinta a meditat? Eu cred ca a studiat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

""Cunoastere fara meditare nu exista" Vrei sa spui ca stiinta a meditat? Eu cred ca a studiat." - prin meditare ceea ce se cunoaste este inteles. happy

| SkandallKamataru a răspuns:

Cum propui sa-mi demonstrezi ca există Dumnezeu? Cum ai determinat ca el exista?
Sunt niste întrebări simple.
Cum ai testat si cum ai determinat asta? Ce pasi ai urmat si cum ai ajuns la concluzia asta?

| Davidescu32243 a răspuns:

Sectant moldovean fara sa bata campii nu exista.