| anonim_4396 a întrebat:

Un citat din filmul "Young Sherlock Holmes" :

- Raspunsurile fara dovezi sunt inutile / fara valoare.

Este corect sau gresit? De ce?

7 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Demonstratiile logice nu inseamna tot ceea ce ne inconjoara...

| Mădă0611 a răspuns:

Corect. Pentru ca nu au treaba cu logica si daca ceva nu e logic, nu e real.

| niku93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Logica ta nu are logica!

| Mădă0611 a răspuns (pentru niku93):

Si a ta are?

| 1libercugetator1 a răspuns:

Gaia credinta are ca baza fantezia,fantezia nu are nevoie de dovezi, in scimb realitatea are, cei care traiesc in fantezie au credinta in acea fantezia a lor lume imaginara bazata pe basme, uni spun ca un creator a creat big bang alti ca nu sa pensionat astea sunt doar argumente fanteziste nici de cum logice, da avea dreptate

| Qinz a răspuns:

Nu chiar... raspunsurile pot fi date si pe seama ratiuni.
Un exemplu: cum ar fi big bangu, big bangu, s-a format cu o cauza, inainte de acea cauza a mai fost o cauza, care a cauzat ceva si tot asa si putem ajunge pana la cineva neaucuzat de la care au plecat originea cauzelor.
Ce am zis eu aicea este lipsit de temei stintific deoarece stinta se bazeaza pe lucruri care pot fi dovedite, dar e corect din punct de vedere al ratiuni si logici.

| Qinz a răspuns:

Dar n-au valoare, ca tu poti sa-mi infirmi asta deoarece n-am dovezi, desi este rational.