| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Un detectiv al Departamentului Omucideri investigheaza pretinderile Evanghelilor.
- Ar fi corect in a spune ca datoririle tale ca detectiv criminalist includ investigarea cazurilor nerezolvate de omor?
- Da, este si a fost expertiza mea.
- Nu se rezolva cele mai multe dintre aceste cazuri cu ajutorul probelor ADN?
- Nici unul. Nici macar unul. Asta e adesea popular la televizor, dar departamentele noastre nu au avut norocul sa rezolve un caz cu ajutorul ADN-ului.
- Cum se rezolva cele mai multe dintre aceste cazuri?
- De mai multe ori prin examinarea afirmatilor martorilor oculari, afirmatia martorilor care s-au facut cu multi ani in urma, chiar daca de mai multe ori martorii nostri au decedat.
- Iertati-mi ignoranta, dar cum este posibil?
- Avem un numar de tehnici pe care le putem folosi, pentru a testa fiabilitatea unui martor ocular, inclusiv ceva ce se numeste analiza medico-legala declarativa. Asta-i o disciplina in care cercetam amanuntit declaratiile martorilor oculari, uitandu-ne la ceea ce ei aleg sa reduca la minimum, ceea ce ei aleg sa sublinieze, ceea ce omit cu totul, modul in care extind timpul sau micsoreaza timpul. Iar cand examinam aceste tipuri de afirmatii ale martorilor oculari, putem spune de obicei, cine minte si cine spune adevarul, chiar si cine este vinovatul.
- Si v-ati folosit aceasta abilitate in afara profesiei dvs?
- Da, mi-am folosit expertiza la cercetarea mortii lui Iisus in mainile romanilor, si m-am uitat la evanghelii asa cum as proceda cu oricare alt set de declaratii medico-legale. Intr-o chestiune de luni, am stabilit ca cele patru evanghelii, scrise din perspective diferite, contin relatarile martorilor oculari despre viata, lucrarea si moartea si invierea lui Iisus.
- Te-ai gandit ca cele patru relatari ar putea face parte dintr-o conspiratie menita sa promoveze credinta intr-o religie noua creata?
- Da, trebuie sa iei acest lucru in considerare atunci cand se evalueaza afirmatiile martorilor oculari, dar conspiratile de succes implica de obicei cel mai mic numar de persoane. Este mai usor pentru doi oameni sa minta si sa pastreze un secret decat pentru 20. Si asta e problema cu teoriile conspirative legate de apostolii din secolul intai. Ar fi fost mult prea multi dintre ei care ar fi incercat sa tina aceasta conspiratie pentru o perioada mult prea lunga de timp. Si mult mai rau, ei se confruntau cu o presiune imaginabila... o constrangere imaginabila. Fiecare dintre acesti oameni a fost torturat si au murit pentru ceea ce au pretins sa vada, si nici unul dintre ei nu a retractat vreodata povestea lor. Deci, ideea ca aceasta este o conspiratie din primul secol este pur si simplu nerezonabila. In schimb, ceea ce vad eu in evanghelii este ceva ce eu numesc declaratii de sprijin ale martorilor oculari neintentionate.
- Ce este o declaratie de sprijin martor ocular neintentionata?
- Lasa-ma sa deschid la Evanghelia dupa Matei, pentru un exemplu in acest sens. Voi incepe cu un pasaj in care Iisus se afla in fata lui Caiafa, la o audiere. Se spune aici: "Apoi L-au scuipat in fata si L-au lovit cu pumnii. Altii L-au palmuit si i-au zis: "Proroceste pentru noi, Hristos. Cine te-a lovit?" Pare o cerere foarte simpla. Oamenii care l-au lovit stau in picioare chiar in fata lui. Acest lucru nu are niciun sens. De ce ar fi o profetie sa spui cine te-a lovit cand vezi clar cine te-a lovit? Dar pana nu ajungeti sa cititi in Luca nu veti obtine un raspuns la acest lucru. Scrie: "Oamenii care pazeau pe Iisus au inceput sa-L bata si sa isi bata joc de El. L-au legat la ochi si au cerut: "Proroceste! Cine te-a lovit?" Acum stim de ce acest lucru a fost o provocare... Luca ne spune lucrurul pe care Matei l-a lasat pe dinafara, care a fost tocmai faptul ca era legat la ochi, in momentul acela. Dupa ani de zile de la examinarea acestor evanghelii utilizand sablonul pe care il folosesc pentru a determina daca un martor ocular este de incredere, am ajuns la concluzia ca cele patru evanghelii din aceasta carte contin relatarile de incredere ale cuvintelor reale ale lui Iisus.
- Nu voi incerca sa-mi egalez cunostintele biblice cu tine. Dar nu este adevarat ca aceste relatari ale Evangheliei variaza foarte mult in ceea ce spun ei, ca exista numeroase discrepante intre aceste relatari?
- Absolut. Dar asta este exact la ceea ce ar trebui sa ne asteptam.
- Nu prea inteleg.
- Pai relatarile martorilor oculari difera intotdeauna usor in modul in care acestia isi amintesc povestea. Ei isi amintesc din perspective geografice diferite, istorisiri diferite, istorisiri diferite, chiar si in cazul in care acestia sunt situati in aceeasi camera. Cand am examinat Evangeliile, am incercat sa determin daca acestea au fost relatari exacte, de incredere, in ciuda oricaror diferente care ar putea exista intre relatari.
- Si ca un crestin adevarat, simti ca ai reusit?
- Cred ca m-ai inteles gresit. Cand am inceput acest studiu, am fost un ateu devotat. Am inceput examinarea evangheliei ca un sceptic confident, nu ca un credincios. Vezi tu, nu am fost crescut intr-un mediu crestin, desi eu cred ca am o vedere neobisnuit de mare pentru importanta probelor. Eu nu sunt crestin pentru ca am fost crescut in acest fel sau pentru ca am sperat ca mi-ar satisface o anumita nevoie sau sa realizez un scop. Sunt pur si simplu un crestin pentru ca este cu totul adevarat.
Cum comentati, are putin adevar?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Are mult adevar. In cartea "Marturii care cer un verdict", Josh McDowell, un profesor de istorie, prezinta cam la fel lucrurile, dar intr-un mod mult mai elaborat. Din punct de vedere juridic, daca iei in considerare marturiile celor care au fost primprejurul lui Isus, ai dovezi suficiente ca sa tragi o concluzie. Au fost judecatori care, dupa ce au investigat cu atentie cazul, au spus ca au avut alte cazuri de-a lungul carierei lor in care datele au fost mult mai putine si totusi au trebuit sa delibereze.
Si inca ceva: au existat si vor exista foarte multi atei care vor deveni credinciosi dupa ce vor fi verificat probele, dupa ce vor fi investigat cazul. Pentru ca cercetind atent, nu poti ajunge decat la o concluzie: moartea lui Isus, si invierea Sa, au fost fapte petrecute in istorie.

| doctorandus a răspuns (pentru cristi202):

Evangheliile nu au fost scrise de martori oculari, iar pe evanghelisti nu-i omora nimeni: autoritatile evreiesti erau prea departe de unde locuiau ei iar autoritatilor romane nu le pasa de povesti vanatoresti despre Mesia iudaic.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca tot mi-ai declarat raspunsul cistigator, hai sa pun si visina de pe tort. happy
A existat un ateu convins cindva, Lew Wallace, care deranjat de "propaganda" religioasa crestina, s-a hotarit sa cerceteze dovezile istorice de prima mina, pentru ca avea posibilitatea aceasta, pentru a distruge crestinismul odata pentru totdeauna. A vrut sa isi puna descoperirile intr-o carte, a scris primele patru capitole din postura de ateu. Insa, de-a lungul anilor, descoperirile ce le-a facut l-au determinat, ca si pe multi altii, sa devina un credincios adevarat. Cartea ce a inceput sa o scrie a devenit romanul "Ben Hur", o carte reprezentativa a literaturii crestine.

| RAY a răspuns:

Cazul este in Romania? numa niste redardati mintali ar solutiona asa un caz, invierea lui iisus nu este mentionata de nici un document istoric, invierea incalca legile naturi,biologia, chimia, fizica, noul testament nu a fost scris de catre martori oculari, un sceptic e si inteligent, rational

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Imposibil pentru om. "Cele ce sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă la Dumnezeu."
"„Calitățile nevăzute [ale lui Dumnezeu], da, puterea sa eternă și dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute." (Romani 1:20)"
"„Fără credință este imposibil să-i plăcem, fiindcă cel ce se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că el există și că devine răsplătitorul celor ce îl caută stăruitor." (Evrei 11:6)
"„Aceasta înseamnă viața veșnică: să asimileze cunoștință despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, și despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos." (Ioan 17:3)"
"„Apropiați-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi!" (Iacov 4:8)

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iar copy paste si atat, trist

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Tocmai afirmatia ta arata ca invierea e posibil sa fi existat. Tu ai mentiona in vreun document despre ea daca nu ai crede? Nu! De aceea nici nu a fost mentionata invierea in alte documente decat cele ale celor ce au crezut in ea, celor care au descoperit ca a avut loc, ca L-au vazut pe Isus inviat.
Chiar asa, noul testament nu a fost scris de catre martori oculari? Pe ce te bazezi cand spui asta? Trebuie sa ai o dovada ca nu e asa. Daca ai citi Evanghelia dupa Luca, ai vedea ca autorul plaseaza faptele clar intr-un anumit timp si loc. "În al cincisprezecelea an al domniei Cezarului Tiberiu, pe când Ponţiu Pilat era procuratorul Iudeii, Irod, tetrarh al Galileii, Filip, fratele său, tetrarh al Itureii şi al ţinutului Trahonitidei, iar Lisanias, tetrarh al Abilenei..." A si fost o chestie interesanta cu privire la timpul mentionat acolo. Parea a fi o neconcordanta cu privire la acel timp, unul din cei 5, nu mai stiu exact care din ei, se stia de catre istorici ca condusese mai devreme, deci ar fi fost o inadvertenta, insa mai tirziu, s-au gasit dovezi ca acel conducator condusese in doua perioade diferite de timp, iar cea de-a doua perioada coincide cu perioada in care Luca isi plaseaza evenimentele descrise. Deci pana la urma, istoria si arheologia, a ajuns sa dea dreptate Bibliei, marturiei lui Luca cu privire la acele evenimente, macar cu privire la locul si timpul cand s-au intimplat. De aceea nu poti spune ca noul testament nu a fost scris de catre martori oculari.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cristi eu cred ca ai baut sangele domnului inainte de a scrie acest raspuns

| Steregoi a răspuns:

Toata tema Bibliei este fara contradictii asa cum legile fizice din natura coexista in mod armonios fara conflicte. Acestea arata spre un singur creator si un singur atottiitor.