| TrăieşteClipa a întrebat:

Un dumnezeu omniprezent pleaca 15 minute timp in care Adam si Eva fura fructe din pomul interzis.
Era intreadevar omniprezent?
Cand revine fiind si omniscient incepe sa-i strige prin gradina si sa-i intrebe unde sunt, de ce au mancat de ce s-au ascuns etc.
Fiind si omnipotent s-a lasat furat practic de doi copii.
Si noi trebuie sa platim la infinit pentru incompetenta lui?

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ideea e complet, dar complet alta. Poate cand o sa mai cresti (banuiesc ca ai o varsta destul de frageda daca interpretezi asa) o sa intelegi.

| TrăieşteClipa explică (pentru AFR81):

Ideea este doar asta.
Cum poate sa se indeparteze un dumnezeu omniprezent?
De ce avea nevoie sa strige dupa ei daca era omniscient?
De ce avea nevoie sa puna paza la gradina heruvimi su sabii de foc daca era omnipotent.
Sensurile cuvintelor omniprezent, omniscient, omnipotent le gasesti in DEX daca nu stii ce inseamna.

| ania a răspuns:

Dacă i-a lăsat să aleagă liber nu înseamnă că nu omnișcient, nici plecat nici incompetent. Și de plătit a plătit tot El prin sacrificul lui Iisus Hristos, noi doar trebuie să vrem să ne petrecem eternitatea împreună cu El, primind iertarea pe care ne-o oferă.

| TrăieşteClipa explică (pentru ania):

Eternitatea este un cuvant care nu exista in limba ebraica biblica.
a fost tradus gresit.
Jehova nu este etern.Probabil este mort acum.

| gratargratar a răspuns:

Dumnezeu nu a plecat 15 minute ci i-a lasat in voia lor "15 minute". Cum se intampla si in zilele noastre. Vine Cuvantul iar Cuvantul asteapta credinta. Foarte simplu.
Adam si Eva n-au avut credinta in porunca lui Dumnezeu. De ce? Pentru ca au crezut ca e ceva mai mult decat Dumnezeu. Altfel spus, n-au crezut ca Dumnezeu e Dumnezeul adevarat. De aici si politeismul ulterior.
Liber arbitru nu inseamna cunostiinta binelui si raului ci simpla putinta de a face orice doresti, oricand doresti.
Dumnezeu nu S-a lasat furat, ci "copii" s-au lasat furati.
Iar noi nu platim pentru incompetenta, ci platim pentru pacatele ce se transmit din mosi stramosi si pe care le inmultim. Ca daca Adam si-ar fi cerut iertare atunci cand l-a strigat Dumnezeu, nu ar mai fi cazut din Rai.

| TrăieşteClipa explică (pentru gratargratar):

Pai nici n-a fost dumnezeul adevarat.
Evreii au furat povestea de la sumerieni.Anunnaki au fot colonizatorii acestei planete si au modificat cativa neanderthalieni ca sa le faca treaba.
YHWH nu a creat nimic.A fost un anunnaki mai mic si mai complexat.
Asa cum tiganii isi lauda ciocanul, tot la fel evreii si-au laudat zeul.
Dar fiecare este liber sa creada ce vrea.
Monoteismul l-a inventat Akhenaton, evreii doar au furat ideea ca de obicei.

| dfeel a răspuns:

E vorba de liberul arbitru. Dumnezeu ingaduie toate dar nu inseamna ca le si aproba.
Asta ar fi un raspuns pe scurt. Detaliile sunt mult mai complexe.

| TrăieşteClipa explică (pentru dfeel):

Adam si Eva erau doi copii.
Cine i-a invatat sa vorbeasca, sa se comporte, etc.
Din moment ce nu stiau ce este binele si raul nu se poate vorbi de liber arbitru.

| TCosminn a răspuns:

O lectie teribil de teologie teribil de slaba. Ti-as raspunde (pe larg, bineinteles) dar nu imi permite timpul. Iti recomand ca, din cand in cand, sa mai iei si sa citesti ceea ce spun cei care cunosc subiectul. Iti recomand omiliile Sfantului Ioan Gura de Aur la facere. Cand vei intelege ceva sa ma anunti te rog, da? Pana atunci, incearca sa iti gandesti gandirea gandirii gandite, asta ca sa devii mai atent la ceea ce iti vine in gand, asa, ca de nicaieri.

| TrăieşteClipa explică (pentru TCosminn):

"O lectie teribil de teologie teribil de slaba. "
Teribila este exprimarea ta in limba romana.

| urseyul a răspuns:

Pai in acest basm se presupune ca dumnezeu, ia testat intentionat sa vada ce se intampla, nu e ca si cum el ar fi plecat pana in coltut celalat al raiului sa fumeze o tigara. Si daca tu consideri ca trebuie sa platesti, pentru ca din cauza marul acela ti s-a dat puterea sa evoluezi si sa fi constiint de cei injurul tau! Bineinteles ca din punctul meu de vedere aceste povestiri au fost create pentru a indobitoci lumea si ai transforma in oite unde doar unu e sefu, si stie ce este mai bine pentru restul!

| RigbyBarosanul a răspuns:

Asta e societatea

| Alex777777 a răspuns:

Da