| anonim_4396 a întrebat:

Un elev sau om superdotat ( de nota 10 pe linie ) este neparat aprobat de Dumnezeu daca isi concentreaza existenta mai mult sau doar la cunoastere, decat la dragoste si manifestarea ei?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un elev de nota 10 nu este un elev supradotat, ci doar un simplu elev silitor!
Iar aici, nu are nici in clin si nici in maneca credinta in Dumnezeu si regulile crestine, cu silinta lui la invatatura.
Dumnezue ii iubeste si-i accepta pe toti, indiferent ca sunt destepti, prosti, silitori sau puturosi.
Ce conteaza cu adevarat in religie, este dragostea ta catre Dumnezeu!

| Freya1 a răspuns:

Dumnezeu aproba pe toata lumea si pe cel care pune pe primul loc invatatul si pe cel care pun pe primul loc iubirea.Nu spune nimeni ca sa te iubeasca Dumnezeu trebuie sa traiesti in post, rugaciune si matani.El ne-a creat ne-a dat suflet, inima si creier pentru a lua decizi pentru a simti nu pentru a ne face marionete care sa facem cum vrea el.Isi iubeste creatiile fie ele super inteligente sau handicapate sau cum or fi.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Am scris "este neparat ". Sa zicem ca sunt Dumnezeu. "Eu am dat ratiune si capacitate la toti." Unii sunt superdotati DAR problema se pune in felul urmator: "Ei ma recunosc pe mine ca exist si ca merit recunoastere?" happy Asta inseamna dragoste fata de Dumnezeu. "Faptul ca dau la toti NU inseamna ca ii indragesc pe toti adica si pe cei care nu ma recunosc ca Dumnezeu care a creat totul." Am folosit logica prin transpunere in locul Lui Dumnezeu. E corecta logica transpunerii in locul Lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu a creat omul dupa "chipul si asemanarea" sau dupa caracterul Lui Dumnezeu sau dupa modul de gandire al Lui Dumnezeu. Doar Dumnezeu poate judeca pentru ca doar El poate vedea TOT. Daca omul ar putea vedea tot, atunci si omul ar putea judeca DAR pentru ca omul nu poate vedea tot din acest motiv omul nu poate judeca. laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca susti sus si tare religia si poti sa spui ca Dumnezeu nu iubeste pe toata lumea.Cu asta iti faci un pacat Dumnezeu iubeste orce om si vietate

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"nu pentru a ne face marionete care sa facem cum vrea el" - Dumnezeu nu ne da legi multe sau pentru orice lucru CI mai degraba niste principii generale prin care sa facem cum vrea El.

"Imi pare rau ca susti sus si tare religia si poti sa spui ca Dumnezeu nu iubeste pe toata lumea.Cu asta iti faci un pacat Dumnezeu iubeste orce om si vietate" - Dumnezeu iubeste pe toti DAR mai putin pe unii si mai mult ( aproba ) pe altii. Dumnezeu vrea sa iubeasca pe toti la fel de mult DAR nu toti IL respecta si IL recunosc si IL asculta si IL iubesc. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu toata lumea il iubeste si respecta dar asta nu inseamna ca ii iubeste mai putin Dumnezeu.Tu nu sti vorba aia intoarce si celalalt obraz? Crezi ca tocmai Dumnezeu ar incalcao? Nici un parinte nu face sau nu ar trebui sa faca discriminare intre copii lui daramite Dumnezeu

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Daca doresti sa înveti si ai rezultate foarte bune nu inseamna ca esti superdotat sau in alt fel. Dumnezeu doreste credinta din partea copiilor lui. Daca omul vrea sa se cultive sau sa aiba o viata frumoasa si activa, il va face pe acesta sa fie chiar o fiinta superioara si împlinită din toate punctele de vedere.

| Volsvagan70 a răspuns:

Daca ai 10 pe linie nu inseamna ca esti superdotat. Alea sunt doar niste cifre, nu pot estima adevarata desteptaciune a unui elev.
In opinia mea, Dumnezeu vrea ca sa cunoastem cat mai mult, dar sa fim si iubitori, sufletisti si intelegatori. Insa, credinta conteaza mai mult.

| Andre1977 a răspuns:

Daca este superdotat isi va da seama de pacaleala crestinismului deja de la gradinita.
Daca este in schimb mai putin dotat asa ca tine, va pune botul la toate cacaturile religioase.