| anonim_4396 a întrebat:

Un exercitiu de imaginatie.
Daca te-ai trezi intr-o dimineata si ti s-ar spune ca poti sa faci ce vrei. Ce ai face in legatura cu religiile, cu bisericile? Le-ai da oamenilor libertatea religioasa?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu aș face nimic. Oamenii au libertate însă sunt prea orbi ca să o observe.

34 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce raspunsuri categorice a eliminarii religiei sunt jos,, ei chiar nu vad cum coruptia nu este datorata de biserica intr-un stat, dar ei tot pe biserica casuna si tot religia vor s-o elimine doar pentru ca ei au alte conceptii asupra lumii, asupra stiintei si mai departe. Unii ar fi in stare sa ia liberul arbitru si sa nu mai simpatizeze nimeni nicio religie,, i/r/e/a/l asa ceva!

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"Ce raspunsuri categorice a eliminarii religiei sunt jos,, ei chiar nu vad cum coruptia nu este datorata de biserica intr-un stat, "

Chiar deloc n-are legatura, mai ales in Romania unde BOR-ul e corupt pana in maduva oaselor.
Referitor la intrebare, daca tot e vorba de alegere si te roade ca unii nu mai vor sa accepte religia, atunci de ce sa nu acceptam si fascismul, comunismu, etc. Pana la urma nici macar la victime nu se compara astea doua cu crestinismul si islamismul luate separat...E adevarat ca n-au o istorie a raului asa indelungata ca cea a religiilor, dar oricum, de ce sa nu le dam si lor o sansa sa ajunga religiile din urma, nu?

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Voi chiar nu vreti sa deschideti ochii deloc,, daca nu erau acele cruciade,, acum toata lumea se inchina la Allah si probabil eram toti vorbitori de turca, religia a fost oarecum un pretext cand au fost acele razboaie. O intrebare de logica pun : Daca pe tine te ataca cineva, il lasi sa te omoare fara ripostezi si sa schitezi vreun gest?
Cam asa si aici cu cruciadele ( acolo bati apropoul)

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

De ce nu mergi mai departe cu logica, daca nu era crestinismul nu exista nici islamismul, pana la urma aia au facut un copy-paste la care au mai adaugat cate ceva. Pana la urma islamismul exista doar din cauza crestinismului. Asa ca, ai si tu dreptate, toate crimele islamismului de fapt sunt generate tot de crestinism, ca fara crestinism nu exista nici islamismul...

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Sa zici mersi ca nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu,, pe cand aia te supun la chinuri doar daca zici pas religiei lor, si tot crestinismul e martir...

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"Sa zici mersi ca nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu"

N-a fost mereu asa, iar situatia de azi, in care nu mai sunt ars sau mai stiu eu ce ca nu-ti stimez spiridusul nu e meritul crestinilor, ba dimpotriva, daca ar fi fost dupa ei si acum tot la fel ati fi facut.
Chiar nu inteleg de ce va plangeti cand secole la rand asa ati procedat si voi. Acuma s-a trezit in voi crestinismul "cu fata umana"...hai sa fim seriosi...repet, pana la urma islamismul e o copie fidela a crestinismului.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Nu inteleg de ce bagi in aceeasi oala toti crestinii, ma vezi pe mine vreun fanatic? Te jignesc macar ca nu impartesesti aceeasi opinie ca a mea? Ma comport ca un om normal si educat... ma atinge pe mine undeva faptul ca exista si populatie care nu cred in divinitati? Pe vremuri, religia era mult mai apropiata de oameni, erau mult prea fanatici si nu acceptau nicio jignire asupra lui Dumnezeu ( crestinii),, pe cand islamistii fac asta si in secolul 21. Cunosc oameni care sunt atei infocati si ma inteleg cu ei de minune,, daca eram vreun incuiat, terminam orice prietenie cu ei, dar asta ce inseamna? Totul are o limita, nu ne jignim si cadem de comun acord de multe ori

| AC4S4 a răspuns:

Am realizat ca multi dintre cei care spun "Tine-ti religia pentru tine", daca ar fi la putere, ar fi mai dictatori decat cei care-au fost in comunism si ar impune doar modul lor de gandire pentru fiecare om.
M-as fi asteptat sincer sa primesc raspunsuri de genul "Biserica sa nu mai primeasca bani de la stat, sa functioneze pe banii propri", dar am primit raspunsuri pline de ura in general...
Asta este diferenta intre cel ce-L urmeaza pe Isus, si omul moral, obisnuit, fara vreo credinta. Daca unul din ei ar fi la putere: Primul ar tolera pe cei din jurul lui, al doilea ar baga in inchisoare pe cei care spun "eu cred in Dumnezeu".

O sa acord si funda, si va multumesc ca ati raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As elimina crestinismul si islamismul si iudaismul si tot ce tine de ele. Si bisericile, daramate, normal.
Pentru binele oamenilor nu le-as acorda libertatea la religiile astea 3.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca un grup de oameni nu ar avea nicio religie dar totusi ar avea o cladire facuta de ei unde se intalnesc cu scop religios, ce ai face?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca faci lucrul asta, cel mai probabil vei avea un ''sfarsit'' de dictator, daca ma intelegi happy.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Stai putin, ori nu au nicio religie ori se intalnesc in scop religios?
Tu zici o cladire unde se intalnesc oamenii cu scop religios, eu am zis ca nu le-as da libertatea la crestinism, islamism ai iudaism, "religia" nu inseamna doar cele enumerate, in plus, ai spus ca nu au nicio religie.
Si am zis ca as darama bisericile, tu nu ai specificat ca s-ar intalni intr-o biserica, ci intr-o cladire care poate insemna orice.
In concluzie, acei oameni de care zici tu n-au nicio legatura nici cu bisericile, nici cu cele 3 religii amintite, deci ce as avea cu ei?

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Eu n-as zice.
Imagineaza-ti cum ar arata lumea exact cum este acum, dar fara biserici (o multime de bani irositi plus teren ocupat degeaba) si fara crestinism si islamism (oameni spalati pe creier si unii dintre ei atat de idioti incat "a fura" si "a omorî" li se pare normal, plus alti "n" oameni care cotizeaza din greu la biserici prin donatii, lumanari etc.).
In rest ar fi aceeasi "libertate" care este si acum, nu-i asa ca lumea ar fi mai frumoasa?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin faptul ca nu au religie ma refer ca la recensamant ei s-ar declara fara religie pentru ca tu ai interzice cele 3 religii. Te poti declara si musulman si sa mergi la sinagoga la evrei.
Exista culte crestine in care oamenii isi construiesc ei biserici si se intalnesc acolo, nu toate sunt finantate de stat, doar cele ortodoxe si catolice. Aceasta biserica nu are structura unei biserici ortodoxe(mai complexa), este practic o cladire amenajata cu ce este nevoie pentru a se desfasura serviciul religios.

Ei au legatura cu crestinismul, chiar daca nu pretind bani de la stat.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

''Libertatea'' nu este buna ai exemplul Romaniei, iesirea de sub strictetea comunismului. Ai exemplul Siriei lui Gaddafi. https://vremuritulburi.com/......americane/

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ce este acum in Romania nu este libertate.
Daca ai iluzia ca poti sa alegi intre 3 4 partide politice care crezi tu ca este mai "onest" cand de fapt toate lucreaza in acelasi scop nu inseamna ca esti liber.
Cand traiesti intr-o societate guvernata de tot felul de legi si esti obligat sa le respecti asta nu inseamns ca esti liber.
Cand ai cateva drepturi pe care le poti exercita in caz ca ai fost ofensat si de multe ori nu ajungi nicaieri, ci doar cu o gaura in buzunar, nu inseamna ca esti liber.

In antichitate e existat o Epoca de Aur unde oamenii nu munceau ca sclavii pentru niste hartii care sa le asigure supravietuirea si nu existau legi pentru ca oamenii erau atat de "dotati intelectual" incat nu era nevoie sa le spuna nimeni sa nu fure si sa nu omoare pentru ca pe atunci n-aveau nici un motiv sa faca asta. Pe atunci religiile antice aveau un rol in educarea omului pentru ca-l invatau cum sa-si foloseasca creierul la maxim, nu o religie stupida care te invata cum sa te supui si unde a te ruga la o divinitate care nu se arata nimanui si nu da niciun semn cum ca ar exista este ceva normal.
Dar normal ca nu avem de unde sa stim toate astea ca doar de aia a existat inchizitie.

De prin perioada aparitiei crestinismului omenirea a luat-o rau la vale, uita-te si tu unde s-a ajuns, tari crestine precum Romania unde rata de infractionalitate este anormal de mare dar totusi tari predominant ateiste precum Suedia, Franta sau Olanda (poate nu neaparat ateiste, ci mai mult ne-crestine) unde lumea este mult mai educata.
Modernitatea asta stupida ne impinge pe toti la un ateism materialist unde nu suntem decat niste sclavi consumatori, observa si tu cum pasaportul si buletinul nostru care reprezinta identitatea noastra in societate sunt insemnate cu coduri de bare ca niste produse (CNP-ul este cam aceeasi chestie).
Libertatea este buna atunci cand omul este suficient de intreg la cap incat sa constientizeze ca nu este bine sa faca rau altuia pentru a-i fi lui bine pentru ca exista destule resurse incat sa o duca toti bine.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"In antichitate e existat o Epoca de Aur" - Cand? Unde?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As face puf si gata cu religia si bisericile. "Le-ai da oamenilor libertatea religioasa?" E ca si cum ai intreba " le dam oamenilor libertatea la prostie / boli grave? ". Cam asa vad eu religia. Bine, mai exista si hotia pe partea popilor cand vorbim de religie / biserica.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu alte cuvinte, daca cineva are o parere diferita de a ta, ii iei dreptul la parere?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

laughing Stiu ca ce am spus e ca o sabie cu 2 taisuri. In general as zice ca nu, fiecare are dreptul la ce vrea dar cand vine vorba de religie parca as vrea sa interzic prostia asta. Deja continua de mai bine de 2000 de ani.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci fiecare ar avea dreptul la libertate, cu exceptie la libertatea religioasa. Oamenii sunt diferiti si au un mod de gandire diferit, nu cred ca ar trebui sa le tai din drepturi sau sa le impui o alta religie, sau lipsa unei religii, sau ateismul pentru ca nu gandesc la tine. S-ar ajunge la dictatura si la persecutie, cum au fost persecutati protestantii de catolici cand ziceau ca nu trebuie si nu vor sa dea bani la biserica. Mai sunt si alte exemple.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Atunci as face altfel. NU as interzice de tot religia, ci doar in afara casei. La tine in casa poti sa te rogi la toate fetele de mucegai care au forma lui Isus sau la toate bucatile de lemn ( ma refer la cruce ) dar in afara casei nu ai dreptul sa prostesti pe altul. Si mai ales la copii. Dar astea sunt basme, nu o sa fie asa ceva vreodata. Pacat totusi ca " copiii sunt prostiti de mici cu religia, de la varsta de 3 4 ani li se baga pe gat asa ceva si nu e bine deloc. Ar trebuii dupa 18 ani, sa aiba ei dreptul sa aleaga daca vor sau nu religie.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin libertate religioasa ma refer sa ai voie sa mergi la biserica, sau un grup de oameni sa se poata intalni in scop religios. Pentru ca in casa ta ai libertate oricum (daca nu esti in Coreea de Nord). Daca doi oameni ar vorbi intre ei despre Isus pe strada, in autobuz, la magazin sau in orice alt loc public, i-ai pedepsi?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Cine stie. Posibil ca da. I-as pune sa scrie pe o tabla " Sunt un religios rau, sunt un religios rau " laughing.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca te deranjeaza la fel de mult coruptia dintre biserica-stat si faptul ca unii oameni gandesc diferit fata de tine.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Nu ma deranjeaza ca gandesc diferit de mine, doar ca ceea ce gandesc e stupid si gresit. Aia ma deranjeaza. Culmea, fosta mea prietena era mare religioasa si in 3 ani nu am avut nici macar o cearta, cu atat mai putin despre religie. Si multi amici de-ai mei sunt religiosi asa ca nu sunt " daca esti religios nu imi trece prin fata " cum par sau cum s-au invatat multi ca asa sunt ateii. Cat despre biserica, mai mare "mafie" nu am vazut laughing. De mic ma amuza cum trebuia sa las bani pentru orice ce sa isi bage popa in buzunar. Majoritatea care ii vedeam ca vin la biserica nu aveau bani de un amarat de Dacia dar popa mergea cu BMW rolling on the floor. Ce sa mai zic de nesimtirea care au facut-o la inmormantarea lu" bunicu. Cand au vazut ce masina conduce unchiul meu, prin "minune" s-a marit suma cu inca un milion de lei ( leu vechi ). Ce sa mai zic de fapul ca era o vorba cum ca nenea popa dadea painea care o aduceau babele pentru pesmet, la porcii lui. Ce pot sa zic, fa ce zice popa nu ce face popa. Asa e moda in secolul asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot asa si altii pot spune despre ceea ce gandesti tu ca este gresit. Totusi, nimeni nu iti ia libertatea pentru ca gandesti diferit.
Te cam contrazici, ai spus: "nu sunt " daca esti religios nu imi trece prin fata ". ", dar ai spus si ca ai interzice religia (deci si oamenii religiosi) in afara casei lor.

Si cultul Ortodox nu este singurul din Romania. Acolo da... oamenii sunt obisnuiti sa dea bani la popa, iar popa e obisnuit sa-i primeasca si sa mai ceara.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

"Tot asa si altii pot spune despre ceea ce gandesti tu ca este gresit." Inteleg, dar ce vorbim noi 2 aici sunt un fel de fantezii si nimic mai mult, asa ca imi pot da linistit cu presupusul. Nu o sa fie niciodata adevarat asa ceva.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici depinde de persoana... decizia fiecaruia cu privire la credinta. Ce m-a deranjat este ca tu chiar ai impune oamenilor modul tau de gandire, si nu i-ai lasa liberi.

| Iunix a răspuns:

Inițial m-aș gândii să dau foc tuturor bisericilor și să-l las pe Dumnezeu să le stingă. Dar, înainte de asta am o variantă mai bună. Aș împărții lumea în două ( în caz că aș avea puteri supranaturale ), două planete identice, pe una să stea credincioșii, indiferent de religie, iar pe alta să stea ateii. Și gata, vedem care o duce mai bine. Sau, varianta număru 3. Pe cei ce cred în prieteni imaginari îi trimit la psiholog.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Când un guvern se teme de cetăţeni, e democraţie. Când cetăţenii se tem de guvern, este dictatură."

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Aş înterzice islamul. Şi asa avem destule probleme. Apoi aş lua averea bisericii. Nu vreau să vad un preot cu vilă şi cu mercedes, un mitropolit cu conturile pline sau un călugăr care are chilia cât un apartament. Banii luați ar fi suficienți să renovăm spitalele, să facem şcoli, biblioteci.

| AC4S4 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

De ce ai interzice islamul? Nu toti musulmanii sunt teroristi, doar un mic procentaj din ei.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Citeşte Coranul. Aproape toate versetele îndeamnă la crimă.