| anonim_4396 a întrebat:

Un exercitiu de imaginatie :
Sa ne imaginam ca toti oamenii de pe fata pamantului ar disparea pur si simplu (asa prin absurd) si peste ceva timp ar ajunge niste extraterestri pe planeta noastra (tot asa prin absurd) ce credeti ca vor spune extraterestrii despre blocurile si despre toate obiectele de pe fata pamantului ca au evoluat din nimic sau au avut niste creatori?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca a avut asezare o civilizatie inteligenta pe Pamant.

| 1973191019982018 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa este, acum inteleg caci tot o fiinta inteligenta a creat si aceasta planeta.

| Panamax a răspuns (pentru 1973191019982018):

Din seria doua pocaite faceau conversatie in statia de autobus incercand sa atraga atentia.

| 1973191019982018 a răspuns (pentru Panamax):

Iti respect comentariul si gandul. Si apropo asa este ai dreptate.

| Celcestietot a răspuns (pentru 1973191019982018):

Bineînțeles! Dumnezeu este cu mult superior oamenilor, inegalabil!

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exercitile de imaginatie sunt bune si incurajatoare DAR ar trebui sa urmam totusi modelul descris de Dumnezeu si sa nu aducem absurdul in viata noastra.
- Oamenii vor disparea de pe pamant, este un eveniment care va avea loc in curand raportat la istoria omenirii si nu este un joc de imaginatie ci va fi o realitate.
- Extraterestri sunt si este plin universul de ei DAR ei NU au nevoie sa vina pe Terra sa vada ce e pe aici, de 6000 de ani ei vad TOT ce se intampla pe aici ceva gen 3D dar cu mult mai evoluat.
- Nu vor avea nevoie sa-si dezvolte niste pareri deoarece vor DISCUTA fata catre fata cu cei ce vor fi salvati de pe pamant inaintea distrugerii lui.
- Extraterestri cunosc CREATORUL deoarece Acesta i-a facut si pe ei.
Daca citesti Biblia si o studiezi nu ai nevoie de "exercitii de imaginatie" mergi DIRECT la fapte si evenimente reale.

| ania a răspuns:

Ar începe să calculeze câte infinite de ani lumină au fost necesare pentru ca tot ce văd să apară din hazard.

| RAY a răspuns:

Si acei creatori care au creat acele blocuri au creat acele lucruri prin legile fizici nu supranatural, si acei asa zis creatori trebuiau si aiba un creator si tot asa pana la infinit dar daca voi asa intelegeto evolutia ce sa spun este amuzant, cine l-a creat pe dumnezeu? Cum a creat el totul din absolut nimic?

| T0T a răspuns:

Apariția a planatelor, naturii are o explicație. Blocurile ar avea și ele o explicație, așa cum am avea și noi o presupunere dacă am găsi construcții bine definite ce servesc un rol ca cel de adăpostire (și am găsit la strămoșii noștri de acum mii de ani) sau tehnologie extraterestră. Doar că explicațiile, dacă se aplică pentru ceva, nu înseamnă că se aplică automat și pentru altceva. Logica nu merge așa.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Extraterestrii aia nu vor fi imbecili, asa ca vor gasi o modalitate de a accesa bancile de date ramase in urma noastra si se vor prinde ce si cum.

| LoveSleep a răspuns:

Ne-ai zis-o.
Ca si noi cand am gasit lucruri facute acum mii de ani, de alti oameni, nu am zis ca le-au facut ei si le-am expus la muzee, ci am spus ca au evoluat din nimic.

E imposibil sa demonstrezi cum o bucata de pamant, a devenit un bloc cu 50 de etaje. Dar e posibil sa demonstrezi cum un om a evoluat din maimuță.

| Panamax a răspuns:

Ar spune:
Ti-am spus eu ca primatele astea care se inchinau la varul YHWH se vor autodistruge?
Ia te uita in ce rahat de case de ciment traiau.Ala chiar nu i-a invatat decat sa se lupte si sa se ucida intre ei?
Religia asta a prostit o planeta intreaga.

| Algo098 a răspuns:

Ar spune ca le-a facut Dz cel invizibil din cartea cu povesti.

| 1973191019982018 a răspuns (pentru Algo098):

De ai sti cat de mult te iubeste Dumnezeu ti-ar fi rusine sa mai gandesti rau despre credinta noastra.

| Algo098 a răspuns (pentru 1973191019982018):

Asa de mult ma iubeste si iubeste pe toata lumea si e asa de puternic ca sunt spitalele pline cu bolnavi si nu-i ajuta Dz cel atotputernic sa fie bine sanatosi ci ii lasa asa in spital desi e asa de puternic si e asa de iubitor pe hartie.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Si noi l-am iubit atat de mult pe Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu incat a rast rastignit pe cruce acum 2000 mii de ani in urma.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur Iisus e fiul lui Dz, ca noi astia restul nu suntem fii lui, numai Iisus e. Si de ce ar trebui sa-l iubim noi pe Dz si pe fiul lui, daca nu e in stare sa faca nimic pentru noi si sunt doar personaje inventate? Sa credem povestile scrise de niste primitivi, sa negam realitatea si sa traim in fantezie?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru 1973191019982018):

Sunt copii care mor de cancer de oase, malerie, este evident de clar ca nu exista un creator teist pozitiv in lume