| anonim_4396 a întrebat:

Un fragment intalnit pe Facebook. M-am gandit ca se potriveste de minune sferei religioase si a contradictiilor ei happy

***In cele din urma, in acest sat linistit, s-au sfarsit cautarile sale. Intr-o coliba darapanata, langa foc statea Adevarul. El nu vazuse niciodata o femeie mai batrana si mai urata.
- Tu esti Adevarul?
Batrana cu fata sifonata dadu din cap solemn.
- Spune-mi, ce ar trebuie sa zic lumii intregi? Ce fel de mesaj sa le transmit?
Batrana scuipa in foc si zise:
- Spune-le ca sunt tanara si frumoasa!***

Cand eram mic, am invatat ca "minciuna are picioare scurte" sau ca "adevarul iese mereu la lumina"... Te-ai intrebat vreodata daca Adevarul se vrea scos la lumina?

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cândva Adevarul va fi scos la lumina!

| danay72 a răspuns:

Adevarul exista si daca studiem Biblia cu atentie il gasim.Ioan8:31,32

| Lizzu a răspuns:

Frumoasa povestire happy presupun ca batrana era Minciuna in persoana.

M-am intrebat mai demult daca minciuna chiar are picioare scurte.

In timp m-am convins ca oricat de mult ai vrea sa tii Adevarul in subsolul fiintei tale, el tot va razbate la suprafata cu o forta imensa si asta doar pentru ca Minciuna este doar de moment in timp ce Adevarul inseamna eternitate, el se cere afirmat, el suntem noi.

| reihiuke a răspuns:

Si unde-i legatura cu religia?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru reihiuke):

Suntem mai bine de 7 miliarde de oameni pe acest pamant, si avem tot atatea pareri despre sfera divina. Ne scoatem ochii intre noi, si ne batem cu pumnii in piept ca detinem Adevarul, iar el sta pe undeva ascuns, obosit si plictisit de galceava noastra.

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

My thoughts exactly.

| reihiuke a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Ca sa faci aceasta afirmatie ar trebui sa cunosti pe toti cei 7 miliarde de oameni.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru reihiuke):

Nu e nevoie sa-i cunosc, e suficient sa stiu ca fiecare este unic in felul lui, si vede diferit lucrurile. Era un fel de-a spune, nu tocmai o afirmatie. E o expresie extinsa ("suntem n si tot atatea pareri"). Chiar ai pretentia ca o discutie simpla de pe un forum sa aiba caracterul unei dezbateri stiintifice, bazate pe cifre exacte? Merci de trecere!

| reihiuke a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Daca admiti ca toti oamenii sunt pe acelasi nivel, atunci poti spune ca fiecare este unic si ai avea dreptate. Dar poate exista oameni care vad la fel lucrurile divine, sau cel putin o parte din ele. E ca atunci cand, desi fiecare e diferit, toata lumea afirma ca frunzele sunt verzi happy

| Danielcristian a răspuns:

Nu.