| anonim_4396 a întrebat:

Un lucru ma nelamureste pe mine si sper sa ma lamuriti...In strada oamenii nu ar iesi nici cum ca sa-si apere drepturile legale, dar cand vin moastele toti buluc.De ce? Ce au moastele asa de special?

14 răspunsuri:
| mihaelutzamy a răspuns:

Harul divin

| C0nstantin a răspuns:

Indoctrinarea spre prostie...

| RAY a răspuns:

De ce sa ceri de munca cand poti sa te rogi sasi cada din cer?

| Thunderstruck a răspuns (pentru mihaelutzamy):

Ce har divin sa aiba ma tata niste oase de oameni morti?

| Hombre a răspuns:

Simplu, iluzia e mai atragatoare decat realitatea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ele vin

| Făgăraş a răspuns:

Sfintele moaste sunt ramasite pamantesti pe care Dumnezeu le-a invrednicit sa nu putrezeasca. Bineinteles ca sfintele moaste au apartinut unor oameni cu viata aleasa, care au slujit lui Dumnezeu. Prin puterea lui Dumnezeu ele ne devin noua leac pentru suferintele sufletesti si trupesti. Inchinandu-le lor noi cinstim nu doar pe sfinti ci si pe Dumnezeu care I-a invrednicit de nestricaciune!

| costis a răspuns:

Sunt lucruri diferite si nu trebuie sa le pui alaturi. Totusi, daca ai intrebat, oamenii nu ies in strada pentru ca nu cred ca se poate schimba ceva in bine.

| Calininio a răspuns:

Moaste sunt doar bucati de om, pastrate aproximativ intacte pentru indoctrinarea maselor, dar care imi provoaca o scarba imensa de fiecare data. Mi se pare inuman sa tii carne umana in niste substante speciale, doar ca sa arati lumii ca cica "uite, e sfant, de aia nu putrezeste"
Iar despre oameni. oamenii nu ies in strada ca sa-si apere drepturile, dar ies la moaste datorita prostiei si indoctrinarii ( cele doua mergand mana in mana )

| relian a răspuns:

Se duc buluc pentru ca intotdeauna romanii sau cei mai multi au asteptat asa sa le cada de unde ceea ce ei au nevoie.Nu sau ingramadit sa zica sau sa gindeasca stai frate ca eu trebuie sa fac ceva pentru mine eu tgreb sa schimb ceva.Ei mereu se asteapta ca altcineva sa o faca pentru ei, asa ca probabil se gindesc ca si acele moaste o sa le aduca in casa fericire si prosperitate. Daca atit gindesc nu ai ce le face.Atita au atit pot duce.Nu este vorba de nimic divin.Sau m, ai stii poate ca la fel se asteapta ca ducinduse acolo sa le artunce Dzeu sau acel sfint ceva sticle de ulei si pungi de zahar si sai linisteasca.De aia se bulucesc ei acolo cu acest gind si nu cu altu.Asta e religia uite ce face din om.Si avind in vedere ca romanii au fost crestinati de timpuriu nu-i de mirare de ce gandesc asa.Au lasat zeul lor care il aveau, ca ala ii invata sa munceasca sa respecte si asa mai departe si au trecut la unul care le permite multe chestii si cel mai importanta chestie e ca daca te rogi gata deja esti iertat ajungi la bunica fata mare, si unde mai pui ca ti se mai indeplinesc si cine stie ce dorinte.A fost mai usor sa stam si sa ne rugam la cineva sa ne dea decit sa punem osu la munca.Cind comunistii au venit si toata lumea la munca vai ce rai mai erau.Ce bine era pe sant la umbra vara.Deci moastele alea nu au absolut nimic special, mai degraba cei care se bulucesc au ceva special sus la cap.

| mihaelutzamy a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu ma intreba pe mine, intreaba-i pe cei care stiu cu adevarat si afirma asta

| Fannica_Mocirau_1971 a răspuns:

Ce sa aqiba niste oase expuse de catre Clerici? fac bani pe prosteala oamenilor...IDOLATRIE RELIGIOASA asta e

| doctorandus a răspuns:

De la moaste poate-poate o iesi ceva daca o fi adevarat, ca de la politicieni clar nu iese, de-asta s-a lamurit lumea demult.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru drepturile tale trebuie să lupți, să mergi la moaște nu te costă nimic.
Pa, pa.