| Westfalia a întrebat:

Un mare om a spus :
,,Dat fiindcă Dumnezeu este absolut,nu poate să existe o putere opusă Lui,decat atunci cand omul isi creează legi false,legi rele"

Poate fi compatibil acest mod de gandire cu cei care sunt sugestionati a crede in demoni,diavoli,pedepse in cazane cu smoala, etc.etc.
Frica este cel mai bun,, instrument"de a controla omul!

18 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Și cît de mare era omul?
Era sănătos?

| Westfalia explică (pentru iurii75):

Tu,ce spui? Ai habar cine este?,, spune'' tu om,, sănătos''!
Cei ca tine intotdeauna vor condamna ceva ce NU CUNOSC!

| iurii75 a răspuns (pentru Westfalia):

"Cei ca tine intotdeauna vor condamna ceva ce NU CUNOSC!"- e valabil și pentru tine, am observat aceasta. În plus, ai adus opinia unui om, și ce vrei să demonstrezi cu aceasta? Să scriu și eu opinia cuiva și să afirm că e adevărul absolut?

| Westfalia explică (pentru iurii75):

Cine a afirmat vreodata că,cunoaste adevărul absolut?
Aaa,religia prin traditii,ritualuri,sarbatori si indobitociri a turmei cu moaște si alte scarbosenii DA! Ea (religia)indică,turmei că acesta-i adevărul absolut!
Eu niciodată nu am afirmat si nici cei care au deschis ușa cunoasterii nu au afirmat vreodata că au cunoscut adevărul absolut,din contra! Suntem pe acest fir de praf (numit Terra),ar fi o grandomanie iesită din comun, ca cineva să afirme ca stie adevarul absolut, sau Divinitatea reală!
Prin noile descoperiri, prin stiinta(fizica quantică)prin ratiune, prin realizarea faptului că exista ceva Divin dincolo de noi, atunci ni se deschide ușa către cunoastere! asta e altceva!
Ai inteles ceva? sau e prea greu pentru tine?

| iurii75 a răspuns (pentru Westfalia):

Și cum putem cunoaște acel Divin? Apropo, de ce pui accent anume pe fizica quantică?

| Westfalia explică (pentru iurii75):

De ce pun accent pe fizica quantică?
Uite, ii las pe cei in masura să,, vorbească''
http://www.trilulilu.ro/imagini-evenimente/mintea-universului
http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/materia
http://www.trilulilu.ro/......ta-suprema
http://www.trilulilu.ro/imagini-evenimente/originea-vietii
http://www.trilulilu.ro/imagini-evenimente/dc-dulcan
Cum o cladire necesita un constructor,creatia cere un Creator.
Universul nostru uimitor dezvaluie gloria unui Creator minunat. Există o inteligenţă a materiei. Orice manifestare din univers, începând de la macrocosmos şi până la microcosmos, are ca substrat o inteligenţă.
Aceste,,minuni''din univers ce ni se dezfasoara,releva multe despre Creator,inteligenta universului!
Prin aceasta creatie(universul) putem vedea puterea,intelepciunea,maiestatea Divinului! Divinul,,vorbeste''celor care vor sa-l asculte!
Raportand la nivelul primitiv si la nivelul actual,Divinitatea a fost vizualizata diferit,deoarece oamenii au fost si sunt aceeia care au distorsionat imaginea Divinitatii universale!
Iahwe declarat Divinitatea absoluta de catre triburile evreiesti,poate fi aceeasi,,entitate'' cu inteligenta universului,acel creator minunat, care tine in echilibru totul?
Cum se poate raporta descoperirile actuale in toate domeniile, la aceea,, entitate''
Iahwe, care indica ca prin lapidare să se facă,, dreptate''Divină?

| Inferno a răspuns:

Cu cat ambiguizezi mai mult un concept eronat cu atat pare mai veridic.
Conceptul de inteligenta universala nu este o evolutie a religiei ci o intoarcere la inceputuri. Totul a plecat de la aceasta idee, inteligenta suprema, dupa care, desigur, oamenii au incercat sa concretizeze tot mai tare subiectul pana cand s-a ajuns la cea ce s-a ajuns. S-a ajuns la rezultate diferite, mai multe religii. Iar acum oamenii cauta adevarul si ajung la niste idei de baza, cum ar fi cea de inteligenta suprema, si nu realizeaza ca realmente ei nu au facut decat sa echivoce anumite lucruri si sa se intoarca la notiunea de baza.
P.S.: Nu am raspuns la intrebare ci la ce ai opinat tu mai jos, despre inteligenta universala.

Răspuns utilizator avertizat
| Westfalia explică (pentru Inferno):

Intoarcerea la inceputuri,nu are absolut nici o legatura cu quantica!
Inceputurile, de care,, spui'' sunt cele in care oamenii credeau ca fac,, voia'' lui Dumnezeu stropind gloata cu sange de animale! biblia descrie acestea, destul de clar!

| Inferno a răspuns (pentru Westfalia):

Intoarcerea la inceputul conceptului de divin.

| Inferno a răspuns (pentru Westfalia):

Nici inteligenta universala nu are legatura cu fizica cuantica.

| Westfalia explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Da,in legătura cu paradoxurile-observi că, cu cat stiinta inaintează, se,, vede''clar că ceea ce cunostem noi incă nu este nici pe departe adevarul total! Și asta nu e din cauza diavolulului păros!
Este o naivitate, să crezi că cineva deține adevărul si că zeii (sau Dumnezeii) http://www.youtube.com/watch?v=M5oUIIXoJog descrisi de religii sunt adevarata forta si inteligenta a universului! Am fost si suntem sugestionati să credem aceste aberații,pentru că doar asa detin ei (sistemul religios+politic)controlul maselor,invocand,să credem,chiar daca este ilogic si neadevarat. Dacă nu crezi,vei fii pedepsit in focul iadului! O TAMPENIE grosolană,care nu mai,, ține''!
A inceput să scarțaie aceste aberatii, de aceea acesti popi se mai agață de politică, pentru a mai primii favoruri si,, atenții'' din partea plebei!

| Mikhtarian a răspuns:

Salut,nu sunt de acord.
Uite logica mea : Daca Dumnezeu nu ne dadea raul ( adica pacatele ) si Satan,atunci omul numai avea nevoie de Dumnezeu.
Unde apelezi cand simti ca esti in genunchi,si ai nevoie de un prieten care sa te asculte?
Fara rau, lumea aceasta n-ar mai fi pline de pacate, si fara de credinta, astfel in viata vesnica, n-am mai avea nevoie.
Frica este pentru cei care nu cred.

| Westfalia explică (pentru Mikhtarian):

Satanul păros si infricoșator este o inchipuire a celor care au inventat dogmele religioase.Nu are nici o legatura cu realitatea.
Daca ii vei spune unui copil că sub patuț este un crocodil care-l va manca dacă nu este cuminte,se va infricosa enorm,DAR dacă ii vei arata ca re fapt sub patuț nu este nimeni si nimic,atunci copilul acela va fi eliberat de frică!
Acesti mistici, au inventat acesti diavoli, demoni, draci, etc.etc. pentru a infricosa pe cei necunoscători, si ai tine legati ce conceptele lor greșite!
Divinitatea universului,inteligenta Divina a tot si a toate,nu poate avea niciodata contracandidat, deoarece este incredibil de imens si de puternic, incă nu avem puterea de a sti in totalitate cine si ce este cu adevarat Divinitatea universului! Acele povesti iudaice cu tufe vorbitoare, cu mosul din cer care sta pe un tron de foc, nu are absolut nici o legatura cu Divinitatea absoluta! este un zero barat aceste conceptii primitive in comparatie cu Divinitatea reală!

| Mikhtarian a răspuns (pentru Westfalia):

Bine,si cei cunoscatori, de ce cred atunci?
Sa-ti readuc aminte ca, nu omul l-a creat pe Dumnezeu, ci Dumnezeu Ne-a creat.

| Westfalia explică (pentru Mikhtarian):

Cei cunoscători,cred deoarece este logic să existe ceva deasupra tuturor lucrurilor cunoscute,totul in univers este mentinut intr-o continuua miscare si echilibru de o o inteligenta superioară,ar fi un haos total,ar disparea pana si legile fizicii cunoscute,noi nu am exista,dacă aceasta inteligentă si forta Divină nu ar exista!
Nu trebuie sa-mi readuci aminte nimic,deoarece este si normal ca am fost creeati de Divin,din energia infinita,suntem parte din univers.
Chestia gresita este că omenirea este sugestionata de sistemele religioase,ca Divinul este acelasi cu,,entitatea'' IAHWE,acest ilogic si primitiv,,Dumnezeu''al iudeilor! Foarte fals,deoarece Divinitatea,inteligenta superioara,niciodata nu s-ar injosii sa indice omenirii sa-si faca dreptate cu sabia sau cu piatra,sau sa rezolve problemele omenirii prin blesteme, amenintari, pruncucideri, violuri, etc.cum ne indică biblia! NICIODATA!
Planeta noastra este un fir de praf la nivel univers,ar fi o idiotenie de nedescris si o grandomanie,sa afirmam că pe acest fir de praf si-a concentrat,,existenta'' Divinitatea si s-a conformat si schimbat dupa om,de-a lungul mileniilor!
Acei scribi, trebuiau sa de-a niste raspunsuri despre existenta noastra si axistenta corpurilor ceresti, si au dat dupa cunostintele rudimentare si nefondate, pe care le aveau in aceea vreme. Pana si acele,, cunostinte'' au fost inspirate si chiar copiate de la alte culturi care au eixstat inaintea lor,!
Ar fi muuulte de spus...

| Inferno a răspuns (pentru Westfalia):

Sunt doar niste pareri subiective, fizica cuantica nu are legatura cu asta.