| Superior a întrebat:

Un mic Quiz :
1.De ce sunteti crestini, ati fost atei inainte?
2.De ce sunteti atei, ati fost crestini inainte?
3. Daca nu sunteti crestini, nici atei credeti intr-un creator?
4.(legatura cu intrebarea 3) credeti in IIsus si Dumnezeu, dar nu credeti Biblia?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,ca am fost botezat la 6 saptamani nu inseamna ca am fost crestin candva
2, sunt ateu pentru ca natura nu are nevoie de dumnnezeu, omul are nevoie de zeii mereu a avut nevoie
3, indiferent de ceea ce crezi adevarul tot va exista,nu exista dumnezeu,creator, poate ca traim intr-o stimulare virtuala, poate ca viata pe pamant a fost plantata de o civlizatie extra cine stie, dar si pe cine lea creat? natura a dovedit ca nu are nevoie de creatori sau interventi divine, totul a pornit de la ceva simplu hidrogen spre ceva complex
4, iisus are acelasi filozofie ca buddha, nu-mi doresc ca personajul din vt sa fi existat vreodata sa se fi comis crimele de acolo, in scimb iisus are o filozofie de viata foarte diferita fata de vechiul testament, pe bune citeste vechiul testament apoi noul testament e o extrem de mare diferenta, daca a existat personajul iisus posibil ca nu se visa fiul lui dumnezeu dar oamenii de atunci i-au dat o forma divina, omul a zeificat mereu profeti sau fiolozofi

| Drimmero a răspuns:

1. Cred in Dumnezeu si nu il contest,, ce se zice in Biblie si ce declara multi e carne de tun, nu imi schimba mie perceptia despre Dumnezeu. Nu am fost ateu niciodata si nu o sa fiu vreodata
2 ---
3. Evident ca dau crezare unui creator, care in combinatie cu natura au format totul in jurul nostru cu o ordine incredibila.
4.In Biblie se zic multe lucruri controversate, dar asta pentru ca Biblia este o puternica carte a filosofiei si nu este la indemana oricui,, poti sa o citesti superficial fara sa intri prea mult in radacini ca apoi sa judeci fiecare verset/paragraf tot superficial. Cred in Dumnezeu si in IIsus prin intermediul Bibliei, daca eu unul cred in Dumnezeu si multi altii si am parere subiectiva si pro asupra Lui, refuz orice incercare de propaganda a unor idei ateiste cu scopul de a schimba perceptia tuturor. Daca eu nu deranjez pe nimeni si nu bag pe gat lucruri ce tin de religie si de educatie,, atunci nici ei sa nu incerce asemenea lucruri, fiecare e liber sa creada ce vrea si ce nu vrea, asa ar fi cel mai cinstit!

| Superior explică (pentru Drimmero):

Pana acum am crezut ca esti ateu happy

| Drimmero a răspuns (pentru Superior):

Ce te-a facut sa crezi asta? Probabil faptul ca nu sunt fanatic religios?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ai citit vreodata biblia? ce propaganda ateista e pe aici?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Da-ti jos ochelarii de cal de pe ochi!

| T0T a răspuns:

Eu nu cred în nimic, nici măcar nu cred că nu există un creator.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

E doar un răspuns dat pe ce simt și gândesc acum. Peste o oră poate voi spune altceva. E bine să fim deschiși schimbării, zic eu.

| Mayhem666 a răspuns:

1. Nu.
3. Nu.
4. Nu cred in nimic din cele mentionte de tine.
Am lasat 2 la final, pentru ca am mai multe de spus, nu pentru ca nu stiu sa numar.
2. Am fost crestin inainte, si am devenit ateu, pentru ca nimic din ce scrie in biblie nu are logica, mai ales la partea cu crearea lumii, adica intai a aparut lumina si apoi soarele, cum vine asta? Nu cred in Dumnezeu, din mai multe motive, multe din ele fiind personale si tinand legatura de viata mea personala, pe care nu vreau sa le discut pe un site public. Am motivele mele sa nu cred, cum ar fi : Daca Dumezeu a crea lumea, el de unde vine? Pe el cine l-a creat? Nu putea sa existe dintotdeauna, pentru ca tot ce are un inceput are si un sfarsit, deci daca Dumnezeu exista, inseamna ca are un inceput, nu? Daca Dumnezeu e asa bun, de ce exista iad? Daca Dumnezeu e atotstiutor, de ce nu stia ce o sa se intample cu Adam si Eva? Si daca stia ce o sa se intample cu ei, de ce nu i-a oprit? Satan se zice ca este Lucifer, primul inger creat de Dumnezeu, daca Dumnezeu stia ca Lucifer o sa devina rau, de ce l-a mai creat? De cand sarpele care a pacalit-o pe Eva vorbeste? Eu stiam ca serpii nu vorbesc decat poate in basme. De cand fructele au intelepciune? Si multe astfel de intrebari. Exista multe intrebari pe care ni le pumen, pentru ca e si logic sa ni le punem, adica nu crezi orbeste tot ce ti se spune. Daca cineva iti spune ca a venit la el un sarpe vorbitor si i-a spus ca daca mananca din fructul intelepciunii o sa devina intelept si o sa stie ca intai a aparut lumina si apoi soarele, tu l-ai crede? Logic ca nu, ai spune probabil ca a scapat de la spitalul de nebuni. Un om nu ai crede daca iti spune asta, dar ai crede o carte scrisa si rescrisa de mii de ori acum cateva mii de ani.
Asta este absolut absurd.
Sper ca raspunsul meu ti-a satisfacut setea de cunoastere.
Acum daca inca ti-e sete, du-te si bea apa fermecata din fantana magica a lui Alba ca Zapada. Just Kidding laughing

| VelaJohnny a răspuns:

1. Am fost ateu. Am devenit crestin cand am primit raspunsuri satisfacatoare la intrebarile mele cu privire la crestinism, raspunsuri logice. Sigur am mai spus-o, in cazul meu nu a mers faza cu „a crede fara sa cercetezi". Am avut nevoie de argumente, si le-am primit.
4. Personal nu. Un musulman sau mormon ar putea spune ca da.

| T0T a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ai fost? Interesant. Oricum îți apreciez răspunsurile. Se vede că ești un om informat. Nu prea fac aprecieri de genul dar nah.

| Superior explică (pentru VelaJohnny):

Cam cat respecti scriptura, in procentaje? Crezi ca Dumnezeu e satisfacut de actiunile tale?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Superior):

Ma stradui sa respect ceea ce li se aplica crestinilor din Biblie, nu-s sfant, ci imperfect, as fi ipocrit sa spun ca respect 100%. Straduinta conteaza, si la fel si cu actiunile. Cat timp esti imperfect, mereu e loc de mai bine. Dar ai mereu constiinta impacata stiind ca ai dat ce ai avut mai bunwinking.

| Superior explică (pentru VelaJohnny):

Defineste staruinta, te rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce raspunsuri logice ai primit bre?
Cand spui biblie si crestinism, clar nu te referi la logica.
Dar na, fiecare cu ce-l doare.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Superior):

Spuneam „stăruința conteaza", adica eforturile depuse.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

E usor a critica. Crestinatatea in general, sunt de acord cu tine, nu are „logica", si a adus o imagine negativa Bibliei si invataturilor Bibliei, prin practicile si invataturile religioase, care, suntem amandoi de acord aici probabil, se trag din alte invataturi si practici necrestine. Sunt sigur ca si tu confunzi invataturile multor religii ale crestinatatii cu cele ale Bibliei, adica si pe baza acelor invataturi ti-ai format o imagine asupra Bibliei. De ceva timp tot promovez studiul Bibliei pe site laughing. Siteurile care critica Biblia nu difera cu mult de siteuri religioase care critica ateismul sau alte inclinatii religioase. Nu-s o sursa buna de inspiratie, intru pe pagini de Facebook anti Biblie si crestinism uneori doar pentru a rade de postari si sa ma minunez de cate aprecieri strang. Prezinta informatia distorsonat si subiectiv. Spun asta pentru ca am impresia ca citesti de pe siteuri gen „crestinismulexpus", si daca am dreptate, sugerez sa nu te mai lasi influentat de unii si de altii, insusindu-ti punctul lor de vedere. Studiaza personal lucrurile, si, cum i-am zis si altui user, un judecator drept si intelept nu asculta doar acuzatiile, ci si apararile pe care le aduce cel acuzat. Daca ar asculta doar criticile si acuzatiile, ar judeca drept lucrurile?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot amintesti de logica, cum ti se pare initiativa aceasta cretina (din partea unei secte) de a disocia Biblia de crestinism? Tot pe aceeasi filiera naroada de gandire se incearca din partea respectivilor sa separe Biblia pana si de Hristos. Toate acestea doar pentru ca o secta sa-si promoveze "originalitatea" (pe care insasi Biblia arunca anatema)... thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu mi-am format prin învățăturile bibliei o părere despre ea, de fapt nu dau 2 bani pe învățăturile bibliei.
Ce ai vrea să învăț din biblie? Cum Isus promovează anarhia în familie?

51. Credeţi * că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă
spun: nu; ci** mai degrabă dezbinare.
*Mat. 10:34; Luc. 12:49. **Mica 7:6; Ioan 7:43; Ioan 9:16; Ioan 10:19
52. Căci*, de acum înainte, din cinci care vor fi într-o casă,
trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi, şi doi împotriva a trei.
*Mat. 10:35
53. Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului, şi fiul împotriva
tatălui; mama împotriva fiicei, şi fiica împotriva mamei;
soacra împotriva nurorii, şi nora împotriva soacrei."

Să învăț cum sărăcia este o virtute?

25. Mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea unui ac,
decât să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu!"
Hai să fim toți săraci atunci ca să ajungem în "rai" că doar așa scrie în biblie și să-i lăsăm pe deștepții care ne spală pe creier să aibă ei toate bogățiile lumii și să lucrăm noi pentru ei ca niște sclavi.
Cât despre învățăturile despre iubire și celelalte vrăjeli, cum ar fi rămas creștinul creștin dacă ele nu ar fi existat în biblie? Cum ar fi rămas creștinul creștin dacă nu scria în biblie că Yehova îi iubește pe toți?

Mi-am format o părere despre biblie prin mentalitatea comunistă pe care o promovează și prin nenumăratele contradicții care există în ea. Și simplul fapt că biblia se numește "cuvântul lui dumnezeu" și conține contradicții este o contradicție în sine. Un simplu exemplu, pe care îl știi și tu cu siguranță, este în Geneza, când yehova creează lumina de 2 ori.

Acum o să zici probabil "greșeli de traducere". Bre, greșești o dată, de 2 ori, dar nu de sute de ori. Și culmea că aceste greșeli de traducere se află în contradicție între ele, nu este ca și cum ar fi o greșeală a traducerii unui termen sau a unei propoziții.

Asta n-are legătură cu biblia, dar uită-te la video-ul ăsta, este destul de interesant.
https://www.youtube.com/watch?v=Rnkg-yCPryE&feature=youtu.be
Ar trebui să-ți dai seama de îmbinarea dintre comunism și creștinism după ce traduci versurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

O prostie. Indivizi care n-au ce face acasă.
Am auzit și eu de asta mai de mult. Secta asta care vrea să separe biblia de creștinism se aseamănă cu secta sataniștilor moderni care se numesc sataniști dar de fapt sunt o adunătură de atei care consideră că Satan nici nu există.

Răspuns utilizator avertizat