| YellowAngel a întrebat:

Un om a facu o infractiune mai ales una grava, de exemplu furtul de cateva milioane de euro sau uciderea.
Avocatul il salveaza sa fie nevinovat. Exista vreun pacat din partea avocatului si a celor care nu au putu sa demonstreze vinovatia?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, avocatul minte deci pacatuieste. In sistemul Biblic erau judecatorul, acuzatul si martorii, nu exista avocatul.

| Sofer a răspuns:

Exista păcatul ca a scăpat un hoț de închisoare.

| xerxes1 a răspuns:

Nimic nu este intamplator si totul se plateste.
Cine fura va fi furat si cine ucide va fi ucis. Timpul este relativ.
Noi acum vedem doar rezultatele unor actiuni. Unele intamplari se vor repeta la nesfarsit pana cand vom intelege lectia.

| xerxes1 a răspuns:

Legea Karmei este universal valabila.
Ignorarea legii nu te protejeaza de efectele ei.
Pana si prapaditul de Satan sau amicul sau Yehova sunt supusi acestei legi.

| xerxes1 a răspuns:

Am inteles mai bine cum functioneaza Karma dupa ce am citit Bhagavad Gita.Gasesti pe Google ce este..Yehova nu prea are legatura cu crestinismul.Era plecat de mult de pe planeta cand a aparut religia asta.Si il doare undeva de actiunile facute in numele lui de niste ignoranti.A fost un simplu colonizator de profesie militar.
Si zeii hindusilor tot colonizatori au fost.Doar ca le-au dat mai multe informatii decat a dat Jehova evreilor.

| xerxes1 a răspuns:

Nu ai ce sa-mi demonstrezi.Esti inca mic din multe puncte de vedere.
O sa afli pe pielea ta ca nu tot ce zboara se mananca.

PS
Deism? Inseamna ca nu ai inteles nimic.Esti exact ca broasca aia din put care se multumeste cu bucatica ei de cer si o numeste realitate.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu. Există lipsa eticii. Este cam nasol să aperi un hoț/corupt/criminal dar până la urmă asta este treaba avocatului.
Pe de altă parte au fost și oameni care au ajuns pe nedrept în asemenea situații iar un avocat este necesar să facă dreptate.

Și păcatele nu există decât un mintea îndoctrinaților.

| NGheorghe a răspuns:

In teorie avocatura(apararea unei persoane) este o profesie pe care oricine o poate exercita... in realitate avocatura este o specializare intr-un limbaj (cel juridic) special conceput, in care cuvintele au alt sens, astfel incat sa nu fie intelesi. "Judecata" propriu zisa este o procedura de "tragere de timp" astfel incat cei implicati (acuzatorul si acuzatul) sa "scoata pentru plata procedurii" cat mai multi bani. Nu exista "avocatul il salveaza pe nevinovat" ci intotdeauna avocatii vor cauta sa ii salveze pe cei care platesc mai mult atfel vor murii de foame. exista si un cod, codul deontologic in care avocatii trebuie sa se respecte intre ei... de aici pana la cooperarea lor nu exista nici un pas. In State, avocatii, la terminarea studiilor sunt ingropati in datorii deoarece bancile accepta sa le dea "credit" pentru finantarea cursurilor. deci interesul acelor avocati va fi in primul rand acela de a-si plati datoriile in crestere. Buna dimineata! Nu mai visa ca exista vinovati si nevinovati ci doar "pradatori prinsi deveniti victimele legiuitorilor", pardon, a se citi "clienti" in loc de "victime".

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, avocatul pacatuieste, ascunzand pacatul si inseland pe toti, adica mintind. Desigur, daca face asta fara sa stie nu mai este vorba de asa pacate, dar tot o vina ii ramane in special fata de tara, deoarece nu si-a putut da seama cine este infractorul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Avocatul nu si-a dat seama cine e infractorul?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Ziceam si eu de toate cazurile posibile, de regula isi da seama.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai evident ca isi da seama. Il doare in cot ca apara un infractor atat timp cat isi ia banii.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Depinde de avocat.

| S8N a răspuns:

Teoretic vorbind avocatul tau a mintit in favoarea ta, deci da, si el pacatuieste, aparand pe cel nedrept. Restul oamenilor (in afara de tine) nu pacatuiesc.

| Qasim a răspuns:

"(...) Iar aceia care nu judecã dupã ceea ce a pogorât Allah, aceia sunt necredincioși." Quran 5:44 - De aceea vei vedea ca lega facuta de oameni are multe imperfectiuni si uneori este nedreapta cu unii, in timp ce legea divina este perfecta.

| anonima1111111111 a răspuns:

Bună happy
Moral, da, este un păcat și este și cinic în același timp pentru că nu este nici normal și nici moral ca un criminal cu sânge rece care a luat viața unui om să fie considerat nevinovat deși el a luat o viață pe care nu avea dreptul să o ia. Din păcate, lumea în care trăim a devenit din ce în ce mai falsă și trădătoare, iar banii de cele mai multe ori își spun cuvântul când vine vorba de achitarea unui ucigaș în instanță. Cu siguranță mai târziu, acei judecători și procurori care, pentru o valiză de bancnote au lăsat un ucigaș violator în libertate, vor plăti în vreun fel...