| doctorandus a întrebat:

Un om care crede ca existenta lui Dumnezeu ar fi cunoastere obiectiva sufera de tulburari de gandire?

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ma indoiesc. Sincer nu am reusit sa inteleg de ce daca te rogi la inorogi esti cel mai probabil nebun dar daca te rogi la Dumnezeu este perfect ok. Si nici nu am avut rabarea sa citesc, am inteles ca exista o exceptie in DSM 5 pe motiv de context cultural. Pe scurt convingerea religioasa poate fi diagnostic doar daca are efecte negative evidente asupra vietii cotidiene.

| doctorandus explică (pentru Inferno):

"Când o persoană suferă de delir se numește nebunie. Când mulți oameni suferă de delir se numește religie." Robert M. Pirsig.

„eu văd întreaga credință ca pe o psihoză colectivă. De fapt este un delir, dar nu este considerat drept boală care ține de psihiatrie, deoarece atât de mulți oameni suferă de acesta. Zic asta oarecum în glumă, dar nu ar fi de mirare că se atribuie calități reale unei chestii care nu este întemeiată pe realitate? Dacă cineva ar prezenta astfel de simptome într-un alt domeniu, în calitate de terapeut aș nota pe fișa de observație un cod din DSM-IV: delir sever." Anna Enquist

| doctorandus explică (pentru Inferno):

Nu ma refeream la faptul ca persoana crede in Dumnezeu (si eu cred). Ma refeream la faptul ca el/ea ignora ca e o opinie subiectiva si o considera cunoastere obiectiva (stiinta).

Altfel spus, daca ar fi intrebat daca toti oamenii cred in Dumnezeu, ce ar raspunde?

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Da, la asta ma refeream si eu in raspuns.

| doctorandus explică (pentru Inferno):

Să o luăm așa: știți că în condiții normale apa fierbe la 100 de grade Celsius? Știți! De unde știți? De la școală, de la profesorul de fizică și din manualul de fizică. De unde știe profesorul și de ce e scris asta-n manual? Pentru că fizicienii l-au stabilit drept fapt. Prin urmare, orice om normal la cap știe că oamenii de știință stabilesc faptele.

Este Isus Dumnezeu? Majoritatea creștinilor sunt de părere că da, iar majoritatea evreilor, budiștilor și musulmanilor sunt de părere că nu. Astfel, dumnezeirea lui Isus este o credință subiectivă, nu un fapt obiectiv. Prin urmare, orice om normal la cap știe că dogmele și opiniile religioase nu sunt fapte obiective.

| RAY a răspuns:

E un mincinos

| doctorandus explică (pentru RAY):

Nu cred. Mincinosii au interesul sa nu spuna minciuni prea gogonate, ca sa nu se prinda lumea ca ei spun minicuni.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Astia sunt fanatici religiosi, pentru ei minciuna e o normalitate, blasfemeaza biblia la greu, ca cica nu a fost vin si must, dar ce iisus era prost nu stia ce face

| 6684464 a răspuns:

Sa crezi in ceva nu cred ca este o tulburare. Nu asa am ajuns noi ca oameni in varful piramidei?
Oricum, nu stii sigur pana nu faci o analiza corecta.

| doctorandus explică (pentru 6684464):

A fi de credinta crestina nu este o tulburare (nici nu am afirmat ca ar fi). Ma refeream la cei care nu-si pot da seama ca religia crestina este o credinta subiectiva.

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

Trebuie o analiza pentru a determina daca o persoana are o problema noetica sau nu.

| doctorandus explică (pentru 6684464):

Pai afirmand asa ceva ea dovedeste ca nu poate gandi intersubiectiv, ceea ce e un handicap mental grav. As intelege daca e vorba de un copil sub 12 ani, ala s-ar putea sa nu inteleaga termenul "obiectiv".

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este nici un handicap mental sa iti imaginezi si/sau sa crezi in ceva impreuna cu altii. Lucrul asta este in natura noastra si a facut sa devenim ce suntem astazi(fiintele din varful piramidei).

| doctorandus explică (pentru 6684464):

Inca o data: nu am afirmat ca a fi crestin ar fi handicap mental. Am afirmat ca a nu putea pricepe ca teologia crestina este o credinta subiectiva este un handicap mental grav. Diferenta dintre cele doua asertiuni e ca de la cer la pamant. Sau esti cumva inapt pentru a pricepe asta? Si eu am credinte filosofico-teologice, dar nu le proclam drept adevaruri obiective.

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am mentionat "crestin", m-am referit in general.
Inca o data: poate sa spuna cineva ca religia in care crede este subiectiva si ea sa fie obiectiva sau invers, nu este o dovada a problemei mintale, trebuie o analiza! In primul rand poate nici nu stie ce inseamna obiectiv si subiectiv dar o spune sa se bage in seama, cum mai fac unii religiosi si atei militanti.
Daca omul respectiv nu are capaciteatea sa inteleaga ceva inseamna ca are o problema mentala? Sunt oameni care nu pot intelege unele formule matematice, de exemplu; inseamna ca au un handicap mental grav?

| doctorandus explică (pentru 6684464):

Bun, sa nu ne legam de cuvinte (termeni). Oare omul respectiv va crede ca toti oamenii educati sunt crestini?

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ar fi un sofism? Nu toti crestinii stiu cum se numeste capitala Germaniei.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Cum adica sa sufere de tulburari de gandire oricine are dreptul sa credea în orice vrea doar pentru ca tu ești de exemplu ateu sau crezii alte lucruri asta înseamna ca ai tulburari de gandire?

| doctorandus explică (pentru AndreiMarin499):

Eu nu sunt ateu si nu era vorba ca omul respectiv crede in Dumnezeu.

Dupa cum am intrebat: daca ar fi intrebat daca toti oamenii cred in Dumnezeu, ce ar raspunde?