| NickRudolf a întrebat:

Un om, isi doreste sa se gandeasca numai la lucruri bune, sa fie fericit si bineinteles, sa faca numai lucruri bune dar daca nu cunoaste raul si stie doar binele, cum ar sti ca ceea ce face si gandeste e bine? Au pacatuit Adam si Eva ca nu lau ascultat pe D-zeu sau ca au mancat din marul cunoasterii a ce e bine si ce e rau?

5 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu.
Am intrebat si eu ceva de genul: http://www.tpu.ro/......e-fructul/

| Miauti a răspuns:

Cunoasterea aduce atat bine cat si rau.
Din punctul de vedere al lui Dumnezeu era rau deoarece aducea cunoasterea si moartea. Si odata ce poti avea cunostere poti chiar sa l intreci pe dumnezeu, prin alte modalitati.

| NickRudolf explică (pentru Miauti):

Da dar repet, fara sa stim ce e rau sau ce e bine, cum am fi putut sti ca ceea ce am fi putut face este bine din moment ce nu am fi stiut ce e rau?

| BlackSulphur a răspuns:

Ciudos dumnezeu asta, spera ca ei sa nu muste in acelasi timp in care stia ca vor musca! Seems legit.

| NickRudolf explică (pentru BlackSulphur):

La asta m-am gandit si eu, adica D-zeu e a totputernic, a tot vazator si a tot stiutor, stia ca o sa muste dar in acealasi timp le-a interzis sa nu o faca straight face laughing.