| anonim_4396 a întrebat:

Un om s-a indragostit de o femeie.S-a casatorit cu ea.Au facut doi copii impreuna.La un moment dat omul zice ca nu mai vrea copii si se duce sa isi faca o operatie contraceptiva pentru totdeauna ca sa isi satisfaca dorintele sexuale.Este pacat ce a facut acest om in aceasta problema? Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Religios nu este un pacat (mai ales ca are si copii) si chiar daca nu avea copii.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ce parere ai de pacatul lui Onan? Imi poti explica si mie?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Onan nu a vrut sa duca samanta fratelui sau mai departe.El s-a protejat tot timpul. Dumnezeu a spus "Cresteti si inmutiti.va si stapaniti peste orice pasare si peste orice vietuitoare a pamantului.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, dar acea operatie tot la asa ceva s-ar referi, la onanie. Daca gresesc sa imi spui.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa erau legile din acele vremuri iar Onan a incalcat legea drept pentru care si-a primit pedeapsa. Ce alta explicatie vrei?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Bine.

| Celcestietot a răspuns:

Crezi că ceea ce a făcut Onan a fost bine? Gândește-te.

| LPCTSTR a răspuns:

Avand in vedere faptul ca vorbim de religie... complicata treaba.
1.Nu inteleg firul narativ, deci barbatul s-a insurat, a facut plozi, si dupa i s-a nazarit ca nu mai vrea plozi, deci i-a spus bye bye functiei reproducatoare a testiculelor sale.
Bun, ce nu inteleg : gogomanul s-a despartit de sotie? Daca nu mai vrea copii... de ce nu se opreste din a-i mai face?
cum adica sa satisfaca dorintele eterne? Sa faca sex... constant?
2. Din pacate nu sunt prea religios si nu pot decide soarta unui om asa cum fac persoanele religioase, insa dorinta de-a pacatui constant fara a-si lasa samanta in sau pe pacatoasele sale partenere consider ca nu pare prea ok pentru religie, parerea mea, deci acel om cu un curaj extrem de mare incat sa-si reduca la tacere functia reproducatoare pe viata (sau pana la urmatoarea operatie), chiar merita sa fie pus pe un tron in iad.

| mentholinks a răspuns:

Cel mai mare păcat. Este un păcat din cale afara de păcătos care întrece în păcatenie toate păcatele omenirii de la facerea lumii pana în prezent și pana la sfârșitul universului.

| Mircea08 a răspuns:

In ce consta acea operatie contraceptiva? Eu nu pot sa am o parere despre ceva ce nu cunosc

| Daniel323 a răspuns:

Nu cunoastem toate datele problemei. Daca este tatal lui Celcestietot sau Ray il inteleg perfect.

| AG777 a răspuns:

Lasa pacatele, daca femeia aia se va imbolnavi si nu va mai putea face sex, ce va face idiotul? o va parasi?