| anonim_4396 a întrebat:

Un pacat se poate ierta doar prin spovedanie sau si daca te rogi la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Nu asta e esenta. Ilustrez, eu te supar urat pe tine. Ce trebuie sa fac ca sa ma ierti? Trebuie sa iti arat ca-mi pare rau sincer. Asa, niste scuze formale „da, bine, scuze" sunt fara efect. Degeaba te spovedesti de 1000 de ori, si te rogi de 10.000, daca nu regreti cu adevarat ceea ce ai facut, si continui sa faci acea greseala, e fara sens. E satul si Dumnezeu de ritualuri facute numai ca sa fie facute.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Spovedania este o inventie a securitatii care lucreaza puternic prin angajatii statului, rugaciunea catre Dumnezeu si pocainta fata de pacate asigura iertarea acestora.

| danay72 a răspuns:

Daca te rogi lui Dumnezeu si nu mai practici acel pacat, te iarta.

| milan9 a răspuns:

Iertarea pe care o obtin de la un semen pe care l-am calomniat este un caz particular. Nici macar in fata lui scuzele tale nu te absolva in totalitate pentru un fapt consumat (poate chiar cu premeditare...).

| milan9 a răspuns:

Ce se intampla insa cu greselile pecare le facem in fata lui Dumnezeu? thinking Iata de ce a lasat Dumnezeu Fiul taina Spovedaniei, a adearetei Pocainte...

Biblia explica ce este spovedania...
IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| xerxes1 a răspuns (pentru milan9):

Iisus n-a inviat, linisteste-te.
Si nici n-a fost fiu de zeu.
Au copiat personajul din Mithraism ca tot era religia imperiului roman si au transformat un pui de evreu in ditamai zeul.

| xerxes1 a răspuns:

Spovedania este o gaselnita ingenioasa a bisericii crestina ca sa faca rost de informatii si sa castige putere.
Se spovedeste politistul, judecatorul, avocatul, senatorul si uite popa poate sa-i controleze subtil.
Po-ti sa-l refuzi pe preot cand iti cere o favoare cand stii ce i-ai povestit?
Si uite asa nu mai scapam de Mafia preoteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este nerelevant raspunsul premiat...

| CinevaAnonimă a răspuns:

Spovedania si pocainta sunt esentiale. Fara ele nu esti iertat.