| Mayhem666 a întrebat:

Un parinte ii da voie copilului sau sa plece si sa se joace cu ceilalti copii. Dupa ce copilul se intoarce acasa, parintele il pedepseste pe copil pentru ca a fost si s-a jucat cu ceilalti. Pedeapsa nu e una usoara, ci una crunta si nemiloasa.

Asa si cu Dumnezeu. Te lasa sa alegi ce vrei sa faci, te lasa sa iti alegi destinul, iar apoi te pedepseste pentru ce ai facut. Si nu e o poedeapsa usoara, te trimite in iad unde arzi pentru eternitate.

Daca tot are de gand sa te pedepseasca pentru ce faci, de ce te mai lasa sa alegi? Se presupune ca e atotstiutor, deci stie dinainte ce vei alege, si chiar si asa nu te opreste, si te pedepseste dupa.
Nu e asta ipocrizie?

Se presupune ca Dumnezeu ne iubeste. Si nu e o iubire oarecare, ci una infinita. Mie nu mi se pare ca asta e iubire. Chiar deloc. Nu seamana asta in nici un fel cu iubirea.

De ce ne este oferita sansa de a alege daca oricum Dumnezeu stie ca vom alege gresit si apoi vom fi trimisi in iad pentru asta?
Doar nu se asteapta ca sa ni se schimbe soarta de a alege ce intentionam sa alegem si alegem calea buna, nu? Nu are cum, pentru ca asta ar insemna ca Dumnezeu as fi stiut si acest lucru.
Daca era sa ni se schimbe destinul, asta ar insemna ca adevaratul destin ar fi fost schimbat, ceea ce anuleaza totul. Inseamna ca destinul nostru nu era cel adevarat, ci cel schimbat ar fi fost singurul destin. Inseamna ca prima alegere nu ar fi fost cea finala din moment ce nu s-a mai intamplat pentru ca ne-am razgandit.

Voi ce credeti? Pun accent pe "voi ce credeti" deci inseamna ca vreau parerea voastra persoanala, nu citate din Biblie, ca vad ca multora le place sa dea citate din Biblie cand nu au raspuns la ceva.
Nu e asa de greu sa-ti folosesti creierul. Nu ai nevoie de o carte sa iti dicteze ce e moral si ce nu e.

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ceea ce numești tu destinul tău nu e destinul tău real. El trebuie din start schimbat. Una din definițiile păcatului e gresirea tintei, adică nu îți atingi adevăratul scop în viata.
Problema e ca noi credem ca știm ce e bine si ce e rau pentru noi. Și uneori credem ca e bine ceea ce ne poate face rău. Dar nu știm ce e mai bine (cineva spunea ca binele e adesea dușmanul lui cel mai bine) si ne urmam propria cale. Ani de zile m-am întrebat de ce Adam și Eva au mincat din pomul cunoștinței binelui și râului, de ce se numea pomul asa, dar acum știu : cand cunoști binele, fiind limitat, nu îl știi pe deplin, și asta înseamnă că deși crezi ca un lucru e bun, el îți poate face rău. Mai mult, știind ce e bine, ești independent, nu mai ai nevoie sa știi binele de la Dumnezeu, care știe exact ce e mai bine pentru tine. Independenta fata de Dumnezeu aduce moartea, nu faptul ca mincam zi de zi din pomul cunoștinței. Știind, credem ca ne putem descurca singuri, dar asta ne desparte de Cel ce e viata, și cum nu e viata adevarata in afara Lui, murim.

De unde știi ca alegem greșit? Eu am ales corect acum 30 de ani, și acea alegere a mea a deschis perpective nebănuite pentru mine. Și mulți alții au ales corect.
Totul începe cu recunoașterea ca ești pe o poziție gresita, ca nu ai cum sa stii ce e cel mai bine pentru tine, și ca de aceea nu poți sa îți trasezi propriul destin. Dacă crezi ca poți sa o faci, ca poți sa îți alegi destinul, deja ai făcut alegerea gresita. De exemplu, ai talent la pictura, incit, cu școala și multa munca, poți fi un Picasso, dar tu crezi ca poți sa te ocupi de moda, de creație vestimentara. Poate faci ceva asa, dar potențialul maxim îl obții abia atunci cand înțelegi ca poți fi un Picasso. Cum ajungi acolo? Cind crezi, descoperi de - a lungul vieții jaloane care îți indica calea ce o ai d urmat, știi ce alegeri ai de făcut. Totul e ca tot ce faci, sa cauți sa faci cu Dumnezeu. Asta e cheia. Mai tirziu descoperi cit de mult poti sa te departezi de destinul tău adevărat, pentru ca ti se revelează acest destin pas cu pas. Dar, deși e asa, noi tot pe calea noastră am vrea sa mergem. Și asta ne duce la iad, dacă ii dam curs. La urma urmei, facem ce vrem, alegerea ne aparține.

| ania a răspuns:

Suntem fiinte morale pentru ca ca am fost dotati de Creator cu un radar moral interior, constiinta noastra, care ne avertizeaza sa ne ferim de anumite lucruri si ne mustra daca o ignoram.
Dumnezeu e atotstiutor pentru ca e in afara timpului si spatiului si are simultan in fata lui trecutul ptezemtul si viitorul dar noi suntem responsabili de deciziile noastre altfel nici noi nu am avea dreptul sa tragem la raspundere criminalii, hotii etc ca sunt saracii roboti astfel programati.

| ania a răspuns:

Il asemeni pe Dumnezeu cu un parinte care il lasa pe copilul lui sa se joace cu alti copii si apoi il pedepseste ca si cum ai spune ca ne lasa sa ne bucuram de viata si apoi ne pedepseste.Eu sunt convinsa ca poruncile, principiule reflecta cum putem funtiona noi fiind cei mai fericiti si aprobati de propria constiinta care orucum daca ignoram poruncile Creatorului ne face viata iad, ne mustra continuu si ne transmite constant mesajul ca ceva fundamental in viata noastra merge intr- o directie gresita.
Raiul e locul prezentei manifeste a Creatorului unde orice pacat, nesupunere fata de poruncile Lui te exclude din prezenta Lui. Cand recunoastem autorotatea Lui peste creatie si peste viata noastra si ne cerem iertare pentru deciziile contrare principiilor Lui, sufletul nostru e inindat de dragostea Lui infinita si constiinta noastra jubileaza si nu mai trimite doar error contant.

| halogen001 a răspuns:

Fantezia religioasa e absurda si e scrisa doar pentru manipularea si inselarea naivilor creduli si nestiutori.

Un zeu atotputernic, atotstiutor, infinit in timp si spatiu nu pretuieste nimic legat de om, pentru ca omul are valoarea zero pentru el, deci si iubirea zeului din poveste nu poate fi decat egala cu zero.

In mod normal, mersul lucrurilor pare aleator din cauza ca nu putem cunoaste dinainte rezultatul, dar in realitate totul merge pe un drum unic. Ca putem alege ceva, e doar o impresie pentru ca exista in orice moment conditiile care determina chiar si acea alegerea care ni se pare ca e alegerea noastra, dar acea alegere e determinata in mod unic de toti factorii de care depinde acea alegere.
Omul nu va cunoaste niciodata toti factorii implicati in desfasurarea unui eveniment si poate face doar o aproximare, o modelare a realitatii si poate obtine predictii limitate in timp si in spatiu.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand e gresit sa zici ca Dumnezeu pedepseste. Nu Dumnezeu te trimite in iad, nu El te pesepseste.
Tu singur te trimiti in iad, tu singur te pedepsesti.

Raiul e deschis pentru oricine îl poate suporta. Cum adica "îl poate suporta"? Nu e raiul oare un loc al fericirii?

Ba da, pentru unii. Pentru altii raiul e o durere crunta, acea durere se numeste... iad.

Dar cum poate fi raiul frumos pentru unii si urat si dureros pentru altii?

Simplu. Experienta ta in lumea de apoi este data de felul in care te-ai construit pe pamant.
Daca te-ai construit din paie(pacate), ca paiele vei arde.
Daca te-ai construit din materiale nestricacioase care sunt virtutile te vei bucura de viata de apoi.

Totul depinde de tine. Un om care alege sa traiasca in intuneric va fi chinuit de lumina de afara.
Un om care traieste la lumina se va bucura de lumina.

Exact asa e cu iadul si raiul. Cum crezi ca vei rezista sa stai in lumina raiului cand ochii tai au stat in bezna? Te vor arde ochii, va fi imposibil sa stai in lumina.

Nu Dumnezeu te trimite in iad si te pedepseste ci tu insuti alegi intunericul. Si in intuneric vei continua sa stai daca acolo iti place sa stai.

| chuckmanson a răspuns (pentru CostinAlamariu):

„Nu Dumnezeu te trimite in iad si te pedepseste ci tu insuti alegi intunericul.„
Asta este exact ce toți abuzatorii le spun victimelor sale. Că e vina lor că sunt supuși/supuse la violență fizică și/sau verbală, că dacă s-ar comporta în x fel nu ar fi pățit asta etc totul într-o încercare de a obține un avantaj(financiar, putere, plăcere sadică etc) și de a își scuza acțiunile. Și asta e și singura metodă prin care religia a rezistat așa de mult în istorie, prin abuz psihologic, emoțional, fizic, de putere etc.
Și apropo, aș ărefera iadul oricand în locul raiului. La fel cum spunea Christopher Hitchens, raiul nu ar fi nimic altceva decat o Coree de Nord cerească. A fi forțat să venerezi un tiran o eternitate fără să ai nici măcar libertatea de a gândi ceva rău despre el, o dictatură în forma ei cea mai pură. De aia mi se pare amuzant că fanaticii creștini vorbesc mereu de iad, dar aproape niciodată de rai, pentru că dacă stai să te gândești bine, raiul nu este în niciun fel mai bun decât iadul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru chuckmanson):

Multumesc de raspuns happy

In a doua parte a raspunsului tău ai punctat extrem de bine ceea ce eu am și zis deja. Noi alegem singuri daca vrem sa mergem in iad sau rai, iar raiul e disponibil si deschis pentru oricine si-l doreste. Dupa cum mi-ai si demonstrat, exista oameni care ar prefera iadul in locul raiului. De asta o vorba foarte adevarata zice ca iadul e inchis pe dinauntru. Nimeni nu vrea sa scape de iad fiindca întunericul în care a trait persoana respectiva toata viata va fi mult mai comod decat lumina raiului.

In prima parte a raspunsului tau comparatia cu abuzatorii este slaba. O comparatie mult mai buna ar fi urmatoarea: viata exista pentru toata lumea. Unii oameni iubesc viata si au o atitudine general pozitiva asupra vietii si astfel viata pare frumoasa si fericita.
Alti oameni in schimb urasc viata, au o atitudine gresita, eronata, egocentrista si mereu frustrata asupra vietii si atunci e normal ca viata sa para un chin continu si de nesuportat.

Exact asa e cu Dumnezeu. El pur si simplu exista alaturi de tine, dandu-ti diverse lucruri bune. Dumnezeu iti da o lume de care sa te bucuri, oameni de care sa te bucuri, flori si plante, animale, un cer instelat noaptea si un cer superb la fiecare apus si rasarit. Dumnezeu iti da toate lucrurile astea gratis. Dar daca tu Îl urasti pe Dumnezeu si crezi ca Dumnezeu merita un "gand rau" (fiindca te-ai plans chiar tu ca de ce nu poti avea un gand rau fata de El, nu?) pentru tot ce ti-a dat atunci Dumnezeu te va lasa fara ele. Cine nu e recunoscator de darurile sale nu e nicio problema, aceste daruri se vor lua de la el si va ramane fara ele. Si sa ramai fara aceste daruri e iadul. Iadul e un loc intunecat, fara oameni, fara animale, fara plante, fara soare, fara cer si fara apa, fara lucrurile care te fac fericit/ă pe pamant. Fiindca toate lucrurile astea nu sunt ale tale, dragă anonim. Nu tu le-ai adus în existență. Te inteleg ca vrei sa ai "libertatea" de a gandi rau de Dumnezeu, dar nu pricep de ce? De ce ai vrea sa gandesti rau sau sa urasti pe Cineva care ti-a dat atat de multe lucruri bune, de Cineva care te iubeste atat de mult incat S-a dat pe Sine sa fie crucificat si torturat pentru tine? Daca imi explici s-ar putea sa ajungem la un consens si sa ma convingi. Chiar as vrea sa inteleg si eu asta.

| fllu07 a răspuns:

Păi ba da. Avem nevoie de o carte care să ne arate ce este moral si ce nu. Si nu orice carte. E cuvântul lui Dumnezeu. Stiu, tu nu crezi asta. Dar în era în care divorturile sunt extrem de multe, si din motive banale, iar cei care au la activ 3-4 căsătorii scriu cărți despre fericirea în familie, în era când relațiile sexuale sunt privite ca o joacă, si daca ai vreo 20-22 de ani si esti virgin/ă esti un ciudat, în era când mamele copile si adolescente sunt " pe toate gardurile" sa ma exprim mai plastic. în era în care homosexualitatea si lesbianismul sunt privite ca ceva tot mai normal, iar tu dacă nu le accepți ești considerat îngust, și îndoctrinat. în era în care se estimează că site'urile de pornografie înregistrează 49 de miliarde de vizualizări pe an, în era în care ne lovim de preoți pedofili, polițiști pedofili, adulți, care abuzează minori, în era când consumul de droguri este în creștere, violența de orice fel este în creștere, in era în care consumul excesiv de alcool este pe locul 2 în lume la cauze ale decesului (Dupa fumat) ce ar putea fi eliminate, si lista poate continua. În era asta chiar ai nevoie de cineva de încredere care să îți spună ce este moral. Si acel cineva este Iehova Dumnezeu. Un Dumnezeu care nu se schimbă, si ale cărui norme sunt infailibile.
P.S. Ma abțin să-ți dau citate din Biblie. Ceea ce am scris mai sus sunt constatările mele.

| Mayhem666 explică (pentru fllu07):

Sincer sa fiu, chiar nu inteleg de ce ai inclus homosexualitatea si lesbianismul in acea lista cu pedofili si altele, dar in fine. Nu stiu de ce ai spus "în era în care homosexualitatea si lesbianismul sunt privite ca ceva tot mai normal", de parca nu ar fi ceva normal.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Exact ce spuneam mai sus: homosexualitatea si lesbianismul sunt privite ca ceva tot mai normal. Fac parte din "noua moralitate si noua normalitate". În realitate însă sunt practici anormale, condamnate direct de Dumnezeu prin Biblie. Dar ce spune noua moralitate: trebuie să îi acceptăm, trebuie să fii deschis la minte, nu mai trăim în secolul XX sau mai în trecut. E ceva "normal".
Astfel sunt reclădite valorile morale pe o cale greșită. Si tu vii si spui, ca nu avem nevoie de o carte sa ne învețe ce e moral si ce nu e moral. Ba da. Avem.

| Mayhem666 explică (pentru fllu07):

Doar cu raspunsul asta m-ai convins ca aveam perfecta deptate cand am spus ca nu e nevoie de o carte.
Tu consideri asta ca pe ceva anormal. Tu spui ca e ceva modern? Nu vreau sa-ti distrug visele dar homosexualitatea se practica si in Roma antica si Grecia antica. Si era vazuta ca pe ceva normal si atunci. De cand cu crestinismul, a devenit ceva "anormal", pentru ca, crestinismul e cel care ii condamna pe homosexuali.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti slab informat. Homosexualitatea sa practicat cu mult înainte de Roma si Grecia antică. acesta a fost motivul pentru care au fost distruse Sodoma si Gomora, iar atunci a fost apogeul, deci la scară mai mică cu mult înainte de Sodoma și Gomora. Iar dacă e să amintim o idee despre cât de "normală" era homosexualitatea în Roma antică, ar fi trebuit să știi, sau fair sa recunoști, ca imperiul Roman a fost singurul care nu a fost cucerit ca celelalte imperii, si că, domnia lui sa sfârșit din cauza imoralității practicate. Si a orgiilor ultracunoscute. Adica sa risipit, a decăzut moral. Iar dacă un obicei e vechi, mii de ani, nu însemna că e si bun. Ce argument de grădiniță ai adus. se practica homosexualitatea si in roma si Grecia antică laughing laughing

| Mayhem666 explică (pentru fllu07):

Ideea e ca nu e asa cum ai spus tu, nu e ceva nou, eu acolo am vrut sa ajung. Ca se practica inainte de Roma antica, sau dupa nu e important, mai ales ca eu nu am spus ca de la Roma antica a pornit totul, am spus ca se practica in timpul Romei antice. Chestia e ca homosexualitatea e de cand lumea si a fost acceptata si inainte in diferite colturi ale lumii, deci nu e ceva ce se normalizeaza acum.
Mai ales ca e ceva normal oricum, nu trebuie sa fie aprobata normalizarea.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

E normal din punctul tău de vedere, si al altor milioane probabil miliarde de oameni, nu si din punctul de vedere al lui Dumnezeu, cel care stabilește ceea ce este bine și rau. Mai mult, repet: faptul că un obicei este practicat de mult timp, sau de mulți oameni, nu insemna ca e bun.

| Mayhem666 explică (pentru fllu07):

Ce pacat ca Dumnezeu nu exista; p

| chuckmanson a răspuns (pentru fllu07):

Mi se pare amuzant cum voi creștinii fanatici sunteți așa de revoltați și dezgustați de chestii precum homosexualitatea, dar nu și de chestii precum pedofilia, violul, violența domestică, bullying-ul, abuzul de copii, abuzul de animale, minciuna, hoția, frauda, corupția, poluarea și de popi cu mercedesuri. Este cumva posibil că aceste obiceiuri sunt mult prea comune printre preoți și persoanele care se duc regulat la biserică pentru ca voi să le criticați în vreun fel?

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Asta rămâne de vazut.
Dar mi-a plăcut cum ti-ai jucat ultima carte pe subiectul asta: ai tot zis ca anormalul e normal, si in cele din urmă ai putut doar sa zici ca Dumnezeu nu exista.
Esti liber sa crezi ce vrei. Stii, se întâmplă exact ca la restaurant: esti liber sa comanzi ce vrei. Absolut ce vrei. Si esti servit. Dar la final vine nota de plată. Niciodata nu ai plecat de la restaurant fără să achiti ceea ce Ai comandat. Tot la fel si cu Iehova Dumnezeu, esti liber sa faci ce vrei, sa spui ce vrei, să îl contești, sa îl acuzi, sa îl blamezi. să-l defăimezi, să-l batjocorești. Dar la final va trebui să recunoști umilit ca ai mâncat alimentele care au crescut în pământul lui, ca ai băut apa lui, si ca ai respirat aerul pe care copacii lui îl produc. Apoi esti liber. Exact ca la restaurant.

| fllu07 a răspuns (pentru chuckmanson):

Mda. Te bagi si tu ca musca'n lapte. Să nu zic în altceva.
Stai ca m-am prins: mai aveai o roabă de balegă, si nu aveai în cine sa o arunci? Ce spui tu acolo: pedofilia, violul, violența de orice fel, bullyngul, abuzul de animale, hoția, frauda, corupția, poluarea, hoti cu mercedesuri, pardon, popi cu mercedesuri, toate dar și altele sunt condamnate clar de Dumnezeu prin Biblie. Iar adevăratul creștinism nu are treabă cu niciuna dintre aceste fapte. Chiar dacă îți displace, adevarul există. Si poate fi găsit ușor. Încă.

| chuckmanson a răspuns (pentru fllu07):

"Dar în era în care divorturile sunt extrem de multe, si din motive banale, "
Asta se întâmplă pentru că dinamica căsniciilor s-a schimbat foarte mult în era modernă, în bine. Azi putem să ne căsătorim din iubire nu pentru putere și avere, cu cine vrem noi, nu cu cine vor părinții noștri, femeile nu mai sunt considerate proprietate etc. Sunt multe lucruri rele cu privire la divorț, de la efectul asupra copiilor la faptul că există un favoritism nesimțit împotriva bărbaților samd dar o ducem mult mai bine decât în alte ere, iar rata divorțului e în scădere atât în Romania cat și în multe alte țări. Dacă tu crezi că era mai bine în alte ere înseamnă că nu ai citit Ion :)):))
"iar cei care au la activ 3-4 căsătorii scriu cărți despre fericirea în familie"
Realizezi că ești liber să alegi ce citești nu? Drept pe care nu îl aveai înainte de 89
"în era când relațiile sexuale sunt privite ca o joacă, si daca ai vreo 20-22 de ani si esti virgin/ă esti un ciudat,"
Nu știu ce vrei să spui prin "joacă" și știu că probabil o să te fac să vomiți avand în vedere că pari putin prea "conservator" ca să nu spun altcumva, dar nu este nimic greșit cu sexul înainte de căsătorie, atâta vreme cat se folosește protecție și există consimțământ iar relația nu este abuzivă, nu este o problemă de morală. Iar la faza cu virginitatea, cartea ta sfântă spune că fetele care fac sex înainte de căsătorie trebuie omorâte iar cele violate trebuie să fie vândute și forțate să se căsătorească cu proprii violatori, deci prefer prima variantă.
"în era când mamele copile si adolescente sunt " pe toate gardurile" sa ma exprim mai plastic."
Dacă tu chiar crezi că asta este o problemă modernă sau din lipsă de religie ești fie ignorant fie tâmpit, fără supărare. Pe timpuri biblice, fetele se căsătoreau la vârste între 12 și 14 ani. Zeul tău le-a ordonat odată soldaților săi sălbatici să ia niște fete pre adolescente drept sclave sexuale numeri 31:17-18
Cat despre problema cu mamele adolescente din ziua de azi, dacă voi fanaticii creștini vreți să acuzați pe cineva de această problemă, ar trebui să vă uitați în oglindă! Voi sunteți cei care ați luptat și continuați să luptați împotriva educației sexuale cand sunteți simultan împotriva avortului. Educația cu abstinență nu funcționează, educația sexuală adevărată da, asta este un fapt nu e nimic de dezbătut, deci dacă nu mai vrei mame adolescente, ar trebui să începi să fii pro educație sexuală.
„în era în care homosexualitatea si lesbianismul sunt privite ca ceva tot mai normal, iar tu dacă nu le accepți ești considerat îngust, și îndoctrinat."
Tu chiar ești serios? Homofobia încă există în toate părțile lumii, extrem de multe persoane lgbt își țin identitatea și relațiile ascunse de frica de a nu fii desmoșteniți de familie sau hărțuiți, au șanse mult mai mari să fie victime ale unor infracțiuni motivate de ură, sunt în mod constant dezumanizați de societate, au șanse să își piardă job-urile din cauza asta, sunt comparați cu criminali precum pedofilii și zoofilii, li se spune că vor suferi o eternitate de tortură pentru cum s-au născut de către fanatici ca tine, au rate de sinucidere mult mai mari, li se spune că sunt bolnavi, sunt tratați drept cetățeni de clasă secundară în multe țări, fiind deprivați de drept la căsătorie, anumite tratamente medicale și multe altele, în unele locuri încă se mai practică terapia de conversie pe minori, plus că în unele țări este ilegal să fii gay și poți castrat, băgat în pușcărie sau omorât pentru asta. Faptul că lumea începe să îi accepte e un semn de progres și că lumea se îndreaptă spre direcția bună dar mai e mult lucru de făcut. faptul că există oameni toleranți care îți spun adevărul, că ești un bigot intolerant nu te face o victimă discriminată deci voi fanaticii ar trebui să vă maturizați.
„ în era în care se estimează că site'urile de pornografie înregistrează 49 de miliarde de vizualizări pe an„
Prietene pornografia a existat în toate culturile din cele mai vechi timpuri. Nu este o chestie modernă. Nu mă înțelege greșit sunt multe lucruri oribile despre industria p*rno, traficul de persoane, violul filmat, actrițele minore/actorii minori, revange p*rn, tratamentul rău al actoriilor pentru a își menține erecții și multe altele, dar pornografia în sine nu este imorală, există pornografie etică.
"în era în care ne lovim de preoți pedofili, polițiști pedofili, adulți, care abuzează minori"
Asta e chiar amuzant având în vedere cate instituții religioase au apărat și apără clerici pedofili, că pedofilii sunt printre cei mai religioși infractori și cu cat comit acte de pedofilie mai grave, cu atât tind să fie mai religioși, iar YHWH a spus clar ce crede despre pedofilie Numeri 31:17-18
"violența de orice fel este în creștere"
Această afirmație necesită citare
https://towardsdatascience.com/......f708f47fba
"adulți, care abuzează minori, în era când consumul de droguri este în creștere, in era în care consumul excesiv de alcool este pe locul 2 în lume la cauze ale decesului (Dupa fumat) ce ar putea fi eliminate"
Prietene dacă tu crezi că alcoolismul și consumul de droguri sunt o problemă modernă atunci nu știi prea multe despre Burebista :)):)):))
Oamenii au consumat tot felul de droguri(tutun, alcool, marijuana, cocaină, opioide, plante halucinogene etc) de când au fost descoperite. Nu sunt un fenomen modern. Soluțiile la problema țigărilor, alcoolului și drogurilor ilegale sunt terminarea războiului împotriva drogurilor, care a făcut mult mai mult rău decât, să se pună accentul pe lichidarea cartelurilor, crimei organizate și pedepsirea baronilor, traficanților, producătorilor și dealarilor nu a consumatorilor, care sunt victime ale mafiilor, să li se ofere copiilor și adolescenților(și adulților dar în special minorilor), o educație reală asupra substanțelor adictive, nu campanii mizere de genul ăsta https://www.youtube.com/watch?v=gAYBjRhxH6M și să investim mai mult în medicină pentru a ajuta persoanele care suferă de dependențe. Niște povești din folclorul evreiesc nu vor rezolva această problemă și nici celelalte probleme menționate de tine.

| CIaudiu a răspuns:

Eu cred ca daca exista ne va judeca ca oameni pentru faptele noastre, nu pentru credintele noaste. Pot sa fiu eu oricat de ateu dar daca am facut fapte bune, am ajutat alte persoane si n-am facut lucruri rele (rele considerate de logica umana, nu de cartea aia de povesti) nu are de ce sa ma bage in aceeasi "oala" cu criminali, psihopati, pedofili si alte scursuri ale societatii.

Tot ce spun oamenii sau biblia, dar mai mult oamenii, ca daca ai o credinta gresita = iad, daca esti ateu = iad, daca nu esti pocăit = iad, daca esti credincios dar nu practici intru-una voia lui prin rugaciuni si mers la biserica = iad, este ce-a mai mare aberatia care circula pe aceasta lume. Sunt zeci de mii de religii, zeci de mii de confesiuni, zeci de mii de secte. Toti spun ca sunt sigurele adevarate, ca au dovezi pentru asta, si ca celelalte sunt false iar oamenii din celelalte grupuri religioase vor sfarsii in iad. Cu un calcul mai complex decat cea a lui Einstein si al mai multor fizicieni care au determinat posibila existenta a gaurilor negre ne rezulta ca 90-99% din tot ce a trait si traieste pe Pamant va avea ca destinatie iadul pentru ca nu a facut alegerea corecta. Biblia inca ne prezita extrem de multe povesti cu crimele lui Dumnezeu. Ba esti nebun? Inseamna ca Dumnezeu e unul sadic, e cel mai mare criminal al lumii. Bunatatea aia de zeitate care era descrisa ca iubirea intruchipata este cel mai mare criminal din lume care condamna 99% din populatie intr-o moarte si neexistenta vesnica? WOOOOOOW!
Statutul de tampenie pare acum ceva bland pentru acesti oameni care sustin asa ceva. Cred ca o duc in nebunie cu acte in regula.

| chuckmanson a răspuns:

Dacă un părinte și-ar pedepsi copilul în mod "crunt și nemilos" pentru că a făcut ceva inocent și complet normal pentru un copil de vârsta sa, înseamnă că acel părinte e un sadic obsedat de a controla viețile altora și nu ar trebui să fie lăsat să aibă copii. La fel și cu zeii.
Dragi creștini, puteți spune că zeul vostru este atotiubitor cat vreți, nu există absolut nicio modalitate de a împăca această idee cu ideea iadului, absolut NICIUNA!

| Antisistem11 a răspuns:

Am senzatia ca tu stii deja răspunsul la întrebarea asta

| LoveSleep a răspuns (pentru Antisistem11):

Tu răspunzi asta la toți și speri ca la un moment dat sa fie unul care sa se gândească "ba, chiar îl știu, de ce am mai întrebat? ".

| Michael11 a răspuns:

Este foarte greu de raspuns la intrebarea ta. Incerc sa-ti raspund fara sa dau citate din Biblie. Da, intr-adevar, am fost creati cu o vointa libera. Dumnezeu este si Atotstiutor. El a stiut mai dinainte ca cei mai multi vor alege gresit si cu toate acestea El i-a creat si pe acestia. Adica El i-a lasat sa aleaga gresit si sa ajunga in iad. Iubirea infinita de care tu vorbesti si pe care tu nu o vezi este ca El le-a oferit si celor ce aleg raul, sansa de a ajunge in rai. Fiul lui Dumnezeu a murit si pentru. cei rai. El a murit nu doar pentru. cei ce aleg binele dar si pentru. cei ce aleg raul. Dumnezeu lasa oamenii sa-L injure, sa-L batjocoreasca sa-L huleasca, sa-L insulte, sa se razvrateasca impotriva Lui etc fara sa intervina, desi ar putea sa o faca. In plus le da viata pe acest pamant, le da sanatate, le da hrana etc. Si aceasta este iubirea infinita a lui Dumnezeu. Oamenii vor ajunge in iad pentru ca :

1) Asa au ales ei. Ei au ales in mod constient sa mearga in iad.
2) Au fost inselati de satana. Cand vor ajunge in iad, vor realiza ca au fost inselati de satana, dar va fi prea tarziu.
3) Nu au acceptat oferta pe care Dumnezeu le-a facut-o, adica au fost indiferenti sau au respins jertfa Fiului Sau. Sa fii indiferent sau sa respingi jertfa Fiului lui Dumnezeu, este considerata de Dumnezeu o insulta grozava. Si pentru. aceasta oamenii vor plati vesnic in iad.
4) Nu exista o a treia optiune. Daca nu alegi raiul, ai ales automat iadul.
5) Au pacatuit, iar Dumnezeu pedepseste aspru pacatul. Daca oamenii nu doresc ca pacatele lor sa fie iertate, atunci ceea ce ramane este ca ei sa plateasca vesnic pentru pacatele lor.

Spuneai ca nu ai nevoie de o carte sa iti dicteze ce e moral si ce nu e. De ce sunt obligati soferii sa respecte regulile de circulatie? Ca sa nu se produca nenorociri pe sosele. Semafoarele, indicatoarele, marcajele etc au fost puse pentru. a preveni accidentele. Soferii care calca regulile de circulatie sunt pedepsiti si este normal sa fie asa. Acea carte de care tu vorbesti contin avertizarile lui Dumnezeu pentru. ca oamenii sa nu ajunga in iad. Cei ce incalca regulile impuse de El vor suporta consecintele. Dar Dumnezeu vorbeste oamenilor nu doar prin acea carte ci si alte moduri : prin constiinta, prin alti oameni, prin vise, prin natura etc

| chuckmanson a răspuns (pentru Michael11):

„1) Asa au ales ei. Ei au ales in mod constient sa mearga in iad.„
Învinovățirea victimei este cea mai comună strategie a tuturor abuzatorilor pentru a își face victima să se simtă oribil și pentru a își justifica acțiunea. Zeul practică abuzul în forma sa cea mai pură aparent.

| Michael11 a răspuns (pentru chuckmanson):

Am cunoscut un om care il injura pe Dumnezeu si care a spus ca vrea sa mearga in iad. A spus ca daca ajunge in iad, vrea sa conduca armata satanei si de acolo sa inceapa lupta impotriva lui Dumnezeu. Se insela amarnic. Satana nu are o armata in iad iar cei care ajung acolo nu mai pot pleca de acolo niciodata. Chiar daca satana ar avea o armata in iad si ar dori sa inceapa lupta impotriva lui Dumnezeu, acea lupta ar fi pierduta. Dumnezeu are mai mare putere ca satana.

Iadul nu a fost creat de Dumnezeu pentru. oameni ci pentru. ca satana sa fie chinuit acolo. Daca oamenii doresc sa ajunga in iad impreuna cu satana si sa fie chinuiti acolo, atunci nimeni nu-i va impiedica. Nici macar Dumnezeu. Drumul e liber. Nu au cum sa rateze tinta.

| chuckmanson a răspuns (pentru Michael11):

Înseamnă că amândoi aveți nevoie de ajutor psihiatric urgent!

| Michael11 a răspuns (pentru chuckmanson):

Banuiesc ca esti medic daca ti-ai dat seama ca altii au nevoie de ajutor psihiatric urgent. Daca nu esti medic si inca unul specialist in domeniu, atunci nu prea poti sa-ti dai cu parerea. Sa inteleg ca toti cei care nu au aceeasi parere ca a ta sunt bolnavi psihic. Ma bucur ca tu ai mai ramas normal in Romania. Daca parintii, bunicii sau strabunicii tai, au avut aceleasi convingeri religioase ca ale mele inseamna ca si ei au fost bolnavi psihic. Daca este asa, atunci ma bucur ca din niste oameni bolnavi psihic a iesit cineva care se considera pe sine normal. Sa dea Dumnezeu sa fii normal.