| sir sanjei a întrebat:

Un preot aruncă în aer mafia sexuală din BOR: „Sunt foarte mulți. Dacă pică episcopul de Huși…"

Episcopul de Huși, filmat în timp ce întreținea relații sexuale cu un fost elev de la Seminarul Teologic Huşi, este în continuare în funcţie, deşi Partriarhia a confirmat că acesta se află în înregistrările apărute şi în presă. Un preot a făcut dezvăluiri incendiare despre mafia sexuală din BOR.

Sub protecția anonimatului, un preot a declarat într-o emisune TV că superiorii lui Corneliu Bârlădeanu ştiau despre înclinațiile sale sexuale și despre faptul că se culca deseori cu elevii săi.

Preotul mai spune că episcopul de Huși avea un plan bine pus la punct pentru a-și ademenii victimele și că, acum, mai marii bisericii încearcă să mușamalizeze cazul pentru că la rândul său Corneliu Bârlădeanu știe detalii compromițătoare despre ei.

„Lucra profesionist. Îi urmărea de când intrau la seminar, căuta să vadă care sunt din familii cu venituri mai mici. Aparent, spunea că el are probleme și că nu poate să-și care geanta. Căuta din anul I de seminar copii săraci și spunea că îi ajută și îi ia să stea la el în palatul episcopal, ca să nu mai plătească chiria și masa la cantină. Cu timpul, dezvolta această relație murdară", a declarat preotul.

„Se știa despre apucăturile lui Corneliu de când eram colegi la școală. Se lăuda cu relațiile pe care le are în lumea monahală. Se tergiversează ancheta, pentru că sunt foarte mulți. Va fi ca un joc de domino. Dacă pică Corneliu, vor pica și alții", a mai spus preotul, citat de StiripeSurse.

Mai aveti încredere în biserică? Mai aveti încredere în toate scursurile alea de la conducerea bisericii?

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii vad ca nu aplica ce spune Biblia. Asa poate isi dau seama ca nu sunt placuti lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Mai degraba oamenii pot constata ca Dumnezeu asta de care zici e doar o nascocire. Popii or fi ei ipocriti si mincinosi, dar prosti nu sunt, iar ei stiu foarte bine ca spiridusul e doar o umealta, un mijloc de manipulare.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Conform Bibliei, lumea e condusa de Satan. 1ioan5:19. Deci stie cum sa manipuleze prin oameni.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Biblia nu este demna de incredere. In rest este poezie religioasa.

| sir sanjei explică (pentru danay72):

Pai daca dumnezeu e atotputernic cum de il lasa pe satan sa se ocupe oameni aici pe pamant.
Sau tu daca ai o afacere ce poate fi profitabila, o sa il lasi pe fratetu al rau sa o conduca si sa o falimenteze?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

In urma analizari ei din punct de vedere istoric, arheologic, etc Biblia este o carte de incredere pentru mine.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Numai credinciosii au impresia asta. Toate punctele de vedere amintite de tine mai sus sunt in total acord ca Biblia nu are nici o legatura obiectiva cu realitatea din nici un punct de vedere.

| danay72 a răspuns (pentru sir sanjei):

In gradina Eden Satan a sustinut ca oamenii pot sa se conduca singuri, fara ajutorul lui Dumnezeu si sa fie fericiti. Daca i-ar fi distrus, celelalte creaturi spirituale ar fi putut spune ca Satan are dreptate. Dumnezeu a lasat sa treaca timp, ceea ce a facut ca sa se demonstreze ca omul fara ajutorul lui Dumnezeu nu e capabil sa se conduca. Dar, in curand Dumnezeu va pune capat suferintei. Psalmi37:9-11

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Istoria si arheologia, legatura cu realitatea.

| sir sanjei explică (pentru danay72):

O prostie mai mare nici ca ai putut sa spui.
Dumnezeu a stat deoparte ca alte creaturi sprituale, create tot de el, ar fi spus ca satana are dreptate?
Serios?

| ania a răspuns:

E o situație foarte tristă și regretabilă și mai mult dacă se știa de ea și era trecută cu vederea. Dar nu cred că trebuie judecați toți preoții după cei care căzut în aceste păcate.Eu am încredere în Biserica universală, formată din mulți credincioși, din multe confesiuni creștine, al cărei cap este Mântuitorul Hristos, singurul fără păcat.

| Holiday a răspuns:

Hai sa fim seriosi, nu trebuie sa ai prea multa minte pentru a intelege ca se stia in organizatie de asta, ca mai sunt si altii la fel ca el sau chiar mai rau.
Eu de exemplu stiu popi care merg la prostituate. Am avut un amic care era la seminar, cand se imbata povestea ala tot ce dracu fac astia pe acolo. Am mai iesit la baute si cu el si alti colegi de-ai lui, am mers la "masaj" impreuna si la alte alea. Si asta e unu care tot asa are ceva relatii prin BOR, tac-su e tot popa, niste chestii. Acum e popa in Bucuresti. A dat darul cui trebuia, a obtinut postul. A povestit el cum sta treaba, si n-avea nici un interes sa spuna astea daca nu era asa, logic, nu?

| VelaJohnny a răspuns:

Nu ca ar fi singurele motive pentru care multi nu mai au incredere in religie.

| AlexeHellsing a răspuns:

Deci, închei întrebarea prin a ne spune că n-ar trebui să avem încredere în „toate scursurile alea de la conducerea bisericii" și totuși, cam tot ce ai mai sus vine din gura lor. Deci sursele tale sunt niște „scursuri" în care nu poți avea încredere și, prin aceasta, nu poți avea încredere în ceea ce afirmă. Până la urmă toți sunt așa... că doar Biserica este un grup de câțiva oameni, cu siguranță asta nu e generalizare. Deci, dacă sunt scursuri, să avem sau nu încredere în ei. Și dacă nu avem încredere în ei n-ar trebui să ascultăm ceea ce spun. Și dacă n-avem încredere în ceea ce spun nu înseamnă că pâra lor e falsă și afirmațile la fel? Și dacă n-au acuze nu înseamnă că nu sunt scursuri?

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Eu nu am zis sa nu ai incredere, eu am intrebat daca cineva mai poate avea incredere.
Si da, sunt scursuri, toti din conducerea bisericii.
Oricare calugar care si-a dedicat viata divinului si astepta sa il intalneasca, aduna averi si nu duce o viata modesta este o scursura!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Http://basilica.ro/......a-suceava/
Îl cunoști? E în conducerea Bisericii și, comform generalizării tale atât de generoase, acesta este o scursură.
Era o întrebare retorică, știu că nu-l cunoști, dar voiam să evidențiez că, deși nu cunoști persoana de mai sus, tot o numești scursură prin tehnica generalizării în masă.

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Mai vorbim peste peste o perioda si despre el.
Sunt convins ca atunci cand va da de bani, se va transforma usor usor in restul scursurilor!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

A dat de bani din 2004.
Cu voi chiar încep să cred că generalizarea este o molimă.

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

In articol apare ca in din 2006 a fost preot si de anul asta episcop vicar.
Cum am zis, mai vorbim peste cativa ani. E episcope doar de cateva zile si inca nu a apucat invata de la cei batrani toate smecheriile!

Sunt convins ca peste vreo 2 ani sau poate 3 il vedem in masina oficiala BOR, adica Mercedes!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Tu chiar nu intelegi ca ceea ce cosideri tu, sau eu, sau oricine altcineva despre persoanele pe care nu le cunoaștem personal sunt păreri și afirmații nule? Spre exemplu, eu îl știu personal pe Ps. Damaschin din 2012 și totuși tu, persoană care ai auzit de el acum câteva minute dintr-un articol consideri că-l poți defini pe viitor mai bine decât o fac eu. Mai poți de atâta generalizare?

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Ehe.
Pai daca stiam ca esti din sistem schimbam un pic abordarea.
Cati popi din conducerea bor se plimba cu Dacia Logan, si cati se plimba cu Mercedesuri sau alte masini luxoase?
De ce au nevoie acei calugari sa emane atat de multa opulenta?
Dar si asta e generaizare, nu?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Hai să-ți dau eu un exemplu de generalizare... total Off-Topic.
Am observat că cei ce se plâng de condițiile superioare de trai ale clerului sunt doar cei care au o condiție inferioară, cei egali lor păstrând o atitudine pasivă. Deasemenea, ei nu sunt singurii pasivi, ci lor li se alătură un numar foarte mare de persoane care de asemenea au o conditie mai inferioara, dar care totuși nu văd nimic greșit. Ai putea spune că persoanele care critică posibilitățile financiare ale clerului sunt geloși de fapt. Oricum, având în vedere că generalizăm acum, pot spune că toți, absolut toți cei care criticați B.O.R. sunteți indignați pentru faptul că ei duc un stil de viață mai bun decât voi cu o cantitate mai redusă de efort.
De ce au nevoie calugarii de „mercedesuri"? Ca să-i ducă din punctul A în punctul B. De ce „mercedesuri"? Foarte simplu, pentru că își permit. Au posibilitatea de a-și lua ceva de calitate și durabil și profită de ea întrucât sunt oameni cu aceleași drepturi ca și noi și sunt sigur că nici ție nu-ți comvine când ai pe cineva care-ți suflă în ceafă pentru că îți faci un upgrade la ceva anume, până la urmă fiind dreptul tău să profiți că ai posibilitatea financiară și fiind dreptul lui să tacă și să-și vadă de propria condiție. Eu nu înțeleg de ce clerul nu are dreptul la aceste lucruri, mai ales că nu este interzis nici de Legea etică, nici ce cea morală, nici de cea bisericească sau Dumnezeiască. Până la urmă, nu contează cât de mare a fost bugetul lui Iov, tot dreptul lui Dumnezeu a rămas. Problema este cantitatea de invidie, nu-i așa?

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Invidie, nu ma cunosti, dar poti considera ca sunt invidios. E dreptul tau.
De ce ma iau de ei pentru masini si opulenta.
Uite de asta: "Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie."
Marcu 10:21

Imi este ciuda ca sunt ipocriti, ca duminicile la slujbe le citesc enoriasilor din rahatul ala de carte si le vorbesc de umilinta si iubire, iar ei, sunt niste c.u.rve pe bani!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Nu prietene, nu-i dreptul meu tocmai pentru că nu te cunosc și nu este treaba mea să critic condiția ta. Cum am spus, a fost un exemplu de generalizare.
Marcu 10, 21 - Înțelege că nu toți sunt chemați la aceeași lucrare. În aceeași Scrptură sunt prezente multe persoane care au urmat creștinismului fără să vândă tot ce aveau.

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Marcu 10:25
"Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului, decât bogatului să intre în împărăţia lui Dumnezeu"

Un calugar trebuie sa moara cu un cearsaf in fata pu*ii si nimic mai mult!

Iubirea de argint sau avariţia este unul dintre păcatele care este observat tot mai des în lumea noastră. Fie că este vorba de oameni în poziţii cheie care primesc şpăgi sau fură din banul public, fie că discutăm despre conducători de instituţii care nu se abţin din a-şi cumpăra maşini sau haine scumpe.

Unul din cele 7 pacate capitale.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Frate, un om poate avea lucruri și fără să le iubească și dacă le are scumpe înseamnă că își permite să le aibă, iar dacă unul le iubește nu-i cazul să generalizezi spunănd că toți greșesc pentru că unul o face.

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Esti tendentios si nimic mai multsad Intr-o manastire in care sunt sa spunem 50 de calugari se intampla ca unul responsabil cu aprovizionarea sa aiba masina. E mare catastrofa, stiu. Sau, desigur mai sunt si manastiri unde mai marele, cocotat in functie de conducere (asa e cu functiile acestea de conducere, sunt vanate peste tot in institutii...), se intampla sa sufere de ambitie si iubire de slava desarta (lucru de care un calugar ar trebui prin definitie sa se debaraseze) si sa-si o masina mai altfel... Sunt regretabile cazurile.

Din fericire, de vreo 20 incoace nu vad prin ziare si la tv decat aceeasi supa reincalzita, aceleasi 4-5 masini scumpe fotografiate din toate pozitiile...

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Sunt destui cei care au masini pe care nu si le pot permite!
Sau de unde poate un episcop sa isi cumpere o masina de 70.000 de euro?
Streza de exemplu e mitropolit. Ai vazut ce masina si-a luat anul trecut?
Chiar avea nevoie de acea masina?