| anonim_4396 a întrebat:

Un preot catolic spune ca: "Iadul este inventia Bisericii pentru a ne controla"
Manipulare şi control, acestea sunt scopurile principale ale Bisericii, spune calm acest preot ale cărui declaraţii au făcut deja mare vâlvă.

Acest preot american îşi mărturiseşte credinţa în Dumnezeu şi în viaţa de după moarte, dar contestă conceptele fundamentale ale Bisericii.

"Iadul e invenţia Bisericii"
"Nu cred că Iadul există. Cred că există viaţă după moarte, dar nu cred că are nimic de-a face cu pedeapsa cruntă. Religia este, dintotdeauna, o chestiune de control al maselor, iar acesta este un lucru pe care puţini oameni îl înţeleg. [...] Aşa că, dacă există Raiul în care eşti răsplătit pentru bunătatea ta, iar Iadul e locul în care eşti pedepsit pentru răutate, atunci obţii un fel de control asupra populaţiei. Aşa că au inventat acest loc înfricoşător (care este Iadul, nr) şi care îngrozeşte, la propriu, o mulţime de creştini. Iar aceasta nu e decât parte a unei tehnici de control".
"Bisericile au nevoie de oameni imaturi pe care să îi poată controla"
Iar preotul continuă cu declaraţiile şocante: "Biserica nu vrea ca oamenii să se maturizeze, pentru că nu îi mai poate controla. De-asta credincioşilor li se tot spune "să se nască din nou". Când te naşti din nou, fie şi în credinţă, eşti tot un copil. Dar oamenii nu au nevoie să renască, oamenii trebuie să crească, să-şi accepte responsabilităţile. [...] Fiecare biserică susţine că deţine adevărul... Dumnezeu nu e creştin! Dumnezeu nu e evreu sau musulman sau budist. Toate acestea sunt sisteme create de om pentru a putea înţelege misterul Divinităţii. Nu cred că tradiţiile îl definesc pe Dumnezeu, cred că te ajută să găseşti calea spre El"

http://www.youtube.com/watch?v=tYPmGKzFYOw&feature=playe r_embedded
IAD-ul nu exista si nici RAI-ul pentru ca ele sunt doar niste metode de a speria pe oameni, iar acea viata dupa moarte, nu inseamna altceva decat REINCARNAREA, care dupa cum ar trebui sa se stie, a fost interzisa de catre biserica si considerat-o erezie transformand creatorul intr-unul negativ si inlocuindu-l cu zeii reptilieni... P. S imi Bag _I_ in Dumnezeu si in _I_ Satana 666 Suck's

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu ai specificat daca acel preot nu era satanist sau un preot decazut din drepturile bisericesti.Din moment ce afirmatiile lui sunt contrare Bibliei, ele nu au valoare.Biblia este ghidul de viata al crestinului, ea este Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Da-mi un verset in care scrie acest lucru.In Biblkia mea scrie sa ii iubesc si pe vrasmasii mei si pe cel care mi-a spart contul.Nu i-am facut nici macar o reclamatie.Ce spui de asta, stii ceva?

| EmaS a răspuns:

Da-mi un verset in care scrie acest lucru.In Biblia mea scrie sa ii iubesc si pe vrasmasii mei si pe cel care mi-a spart contul.Nu i-am facut nici macar o reclamatie.Ce spui de asta, stii ceva?

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

In Vechiul Testament era valabil,,ochi pentru ochi si dinte pentru dinte'', dar acum spune Biblia sa binecuvantam pe cei ce ne blastama sa facem bine celor ce ne prigonesc, sa iubim pe cei ce ne urasc.,,.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Si Vechiul Testament nu este tot cuvantul lui Dumnezeu? Cum de s-au schimbat radical lucrurile?

| Urzi23 a răspuns:

EleninNWO2040 intreaba:
,,,,, Acest preot american îşi mărturiseşte credinţa în Dumnezeu şi în viaţa de după moarte, dar contestă conceptele fundamentale ale Bisericii,,,,,,,.

Urzi23 in dialog :

Era bine daca specificai ce fel de Preot este, Ma minunez cum un preot neaga conceptele Sf Biserici din care face parte.
Apoi :
Existenta lui satan o gasim prin Vechiul Testament :
Uite cum fluiera a paguba satan pe la usa Domnului "N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?"
Daca Dumnezeu nu il proteja, sarea satan sa il casapeasca rolling on the floor pe bietul Iov
Apoi :
Ia uite ce apucaturi avea satan si unde era locul lui de munca ""am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos"
Apoi :
Uite cit de fericit era Iov dupa intilnirea binefacatoare cu satan : Iată că a venit nenorocirea; aşteptam lumina şi a venit întunericul "Am ajuns frate cu şacalii, am ajuns tovarăş cu struţii. Pielea s-a făcut pe mine neagră şi oasele mele sunt arse de friguri.
Apoi :
Atunci Satan a plecat dinaintea Domnului şi a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creştetul capului.
Apoi :
Uite ce trag si evreii cu satan "Atunci s-a sculat Satana împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea Israeliţilor
Apoi :
Mai mare umilinta pentru o creatura angelica ca satan caruia i s-a incredintat puteri enorme in comparatie cu cele ale lui Iov nu putea fi
Apoi
– Sa fie biruit prin credinta unui singur om care-i mai prejos decat ingerii. In aceasta eu vad intelepciunea nepatrunsa a lui Dumnezeu.

Apoi :
Cred ca ai retinut satan a fost biruit cu CREDINTA si FAPTE bune

| Vladuthz a răspuns:

Stai sa vezi ca acum nu-ti mai zice nimichee hee

| Varahil a răspuns:

Spune-i calmului"preot" ca Iadul e real,si exista si inainte sa apara crestinismul, cu atat mai mult catolicismul. Locul apare in traditia ebraica sub denumirea de Seol, locuinta mortilor. Restul afirmatiilor sunt la fel ca si primele.Nefondate.

| doctorul5 a răspuns:

Este un argument interesant.

| costis a răspuns:

Despre iad a vorbit si Iisus si s-a vorbit si inainte de Iisus. Deci inainte de biserica crestina. Nu e inventia bisericii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul e o inventie umana basmele din biblie, pesonajele totul popa ala are dreptate ca doar cu frica biserica catolica a tampit oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfanta Evanghelie dupa Luca cap.16, vers. 19 - 31
19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui. 22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.

| Bogdan_2206 a răspuns:

Eu sunt satana si te chem la mine fiule .