| anonim_4396 a întrebat:

Un somelier sau oenolog are posibilitatea sa posteasca sau nu pentru ca trebuie sa deguste des vinul?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebarea dtale are o deficiență.
Se referă la confuzia care se face între cerințele unui post, și aspectele formale.
Dta nu știi în primul rând că un somelier nu bea vin, nu introduce vi în stomacul lui ci doar îl gustă și apoi se dispensează de el, nu îl inghite.
Al doilea aspect al postului este de restricție voluntară de la un comportament alimentar de exemplu, ca sacrificiu închinat unei comuniuni cu Dumnezeu. Renunți temporar la ceva plăcut pentru tine, pentru a reuși să faci o resetare a spiritului, a părții mai adânci a ființei tale. Dar acea evitare a excesului nu este însoțită de o schimbare de atitudine, postul nu are valoare.
Astfel întrebarea dtale poate avea și alte forme. Dacă ești degustător de ciocolată, dacă ești măcelar la abator, etc.
Nu în asta constă problema unui post.

| Panamax a răspuns:

Si cainele moare de drum lung.

| Mircea08 a răspuns:

Vinul este un produs 100% vegetal, asta daca te gandesti la ceea ce intelege majoritatea prin post. Dumnezeu spune :
"Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îşi smereşte sufletul său? Să-şi plece capul ca o trestie, să se culce pe sac şi în cenuşă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
Nu ştiţi voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeţi lanţurile nedreptăţii, dezlegaţi legăturile jugului, daţi drumul celor asupriţi şi sfărâmaţi jugul lor.
Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile şi tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
Atunci vei striga şi Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, ameninţarea cu mâna şi cuvântul de cârtire,
Dacă dai pâinea ta celui flămând şi tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric şi bezna ta va fi ca miezul zilei."
(Isaia – 58/5-10)

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Are posibilitatea sa posteasca oricine, idea care e, adica ce inseamna a face post, a te abtine de la anumite aspecte ale vietii cum ar fi placerile cam de orice fel. gen: poti sa tii post de la mancare si aici ma refer la toata mancarea nu cum fac uni nu manac carne, pateuri si nu beau cola. nu, e putin absurd nu cunosc exact dar parerea mea ar fi cam asa, decat sa ti post 7 zile in care nu mannaci aia dar mananci aia, practic nu fumez tigari fumez doar trabucuri, sau nu beau alcool dar bag 7 beri, mai bine tii post o zi intreaga la modul 12 ore de la orice fel de mancare si seara mananci o masa asa cum iti doresti, consider ca e mai de apreciat un post ca acesta decat nu fac aia dar fac aia, Iisus din cate stiu eu minimal asa, a tinut post 40 de zile si din cate scrie in scriptura n-ar fi baut si n-ar fi mancat nimic, din punct de vedere medical nu e tocmai imposibil dar nici nu e de bine, dupa 3 zile de post ca acesta incepi sa o iei razna, lingi copacii si mananci furnici, dar nu traim in acele vremuri traim in timpurile noastre, si nici nu sunt foarte religios, credinta imi este proprie cred atat cat am in suflet, daca ma intrebi despre biblie nu am o parere deplin multumita la modul consider ca e ceva scris de mult ingropat gasit de uni si dat mai departe ca si cum as ingropa acum un harddisk sau ma rog un cip cu anumite chestii scrise il vor gasi poate robotii peste 35000 de ani si toti robotii vor crede ca vai asta e biblia noastra, incep sa se faca biserici, is alte chesti ide genul asta roboticesc. faza care e, un degustator de vin, daca isi respecta religia si credinta, si considera ca trebuie sa tina post, o poate face in alte cirumstante se poate abtine de la alte placeri atat cat sa nu isi puna in dificultate viata personala, si daca vrea sa faca post total o poate face intr-o zi cand nu este la munca..deci da, are posibilitatea. zic eu.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Dumnezeu nu e un Dumnezeu RESTRICTIV, e un Dumnezeu PROTECTIV. e o frumoasa diferenta

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Este un Dumnezeu PERMISIV, ca dovadă, te lasă și pe tine să spui ce vrei tu despre el. fără să facă nimic. Este un Dumnezeu minunat.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru sadrian46):

Asa este...