| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Un videoclip foarte intersesant. Cine este Dumnezeu? https://www.youtube.com/watch?v=1hpi10cQkBQ&t=

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

0 „Voi* sunteţi martorii Mei – zice Domnul –, voi şi** Robul Meu pe care L-am ales, ca să ştiţi, ca să Mă credeţi şi să înţelegeţi că Eu sunt: înainte† de Mine n-a fost făcut niciun dumnezeu şi după Mine nu va fi,
* Isa 44:8; ** Isa 42:1; Isa 55:4; † Isa 41:4; Isa 44:6;
11 Eu, Eu sunt* Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mântuitor!

Dumnezeu nu exista deci nu este nimic,dar daca e sal caracterizam pe personajul dumnezeu din vechiul testament acest zeu este un zeu razboinic care are un singur popor cel evreu si care nu a reusit nimic bun sa faca cu el din contra a facut numa rau si a dat legi care sunt nebunesti date de un psihopat nebun,daca e sa il carcaterizam pe iisus care se vrea a fi un fel de mesia, un fel de miel trimis pe pamant avand ca scop crucificarea si asa zis iertarea pacatosilor, acest personaj promite multe, apara pe romani, platitiva taxele, fiti sclavi toata viata si sperati la viata de apoi, este un personaj care se vrea a fi crutat dar nu are de ales

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

"9. Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, aşa v-am iubit şi Eu pe voi; rămâneţi întru iubirea Mea.
10. Dacă păziţi poruncile Mele, veţi rămâne întru iubirea Mea după cum şi Eu am păzit poruncile Tatălui Meu şi rămân întru iubirea Lui.
11. Acestea vi le-am spus, ca bucuria Mea să fie în voi şi ca bucuria voastră să fie deplină.
12. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi.
14. Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc.
15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.
16. Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu.
17. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul.
18. Dacă vă urăşte pe voi lumea, să ştiţi că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteţi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăşte.
20. Aduceţi-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său. Dacă M-au prigonit pe Mine, şi pe voi vă vor prigoni; dacă au păzit cuvântul Meu, şi pe al vostru îl vor păzi.
21. Iar toate acestea le vor face vouă din cauza numelui Meu, fiindcă ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis.
22. De n-aş fi venit şi nu le-aş fi vorbit, păcat nu ar avea; dar acum n-au cuvânt de dezvinovăţire pentru păcatul lor.
23. Cel ce Mă urăşte pe Mine, urăşte şi pe Tatăl Meu.
24. De nu aş fi făcut între ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a făcut păcat nu ar avea; dar acum M-au şi văzut şi M-au urât şi pe Mine şi pe Tatăl Meu.
25. Dar (aceasta), ca să se împlinească cuvântul cel scris în Legea lor: "M-au urât pe nedrept".
26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.
27. Şi voi mărturisiţi, pentru că de la început sunteţi cu Mine."
Viata ta nu are sens, scop si speranta fara Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

In numele lui iahve nu-mi mai imi da versete ca nu le citeste nimeni, daca are sens, scop viata de ce stai pe TPU facand propaganda religioasa? ce este adevaul? ce este ala scop? sens? ai studiat tu alte religi baiete si stii ca secta ta este perfecta? de unde stii ca secta ta te trimite in rai? daca scopul vostru este divin de ce adunati averi pe pamant? ai tu vreo dovada ca exista viata de apoi? bogdane eu am facut studiu biblic nu ma convingi cu aiureli de astea, asta cu viata ta nu are scop, sens e lipsit de bun simt si moralitate sa spui asa ceva, ce isi pasa tie de ce fac eu sau ce facem noi atei? vorba lui iisus nu judeca ca vei fi judecat, decat sa faci propaganda religioasa aiurea pe TPU de ce nu esti la biserica? TPU reprezinta un ajutor care il dai cuiva nu propaganda religioasa

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

14. Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc.
15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.
16. Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu.
17. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul.
Amin.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Num copy paste si atat

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Nu ma intereseaza ce fac ateii, de ce te simti atacat? Nu judec, unde ai vazut ca am judecat?
"Vei vedea dupa moarte judecata adevarata a lui Dumnezeu, ai grija sa nu fie prea tarziu! Nu iti mai bate joc, nu rezolvi nimic prin asta. Dumnezeu sa te ierte si sa aiba grija de sufletul tau."
Scrie in Biblie ca daca nu credem in IIsus Hristos vom fi judecati. Ce rau fac daca mustru pe cineva?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Daca nu te intereseaza de ce faci propganda religioasa?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Care om dintre voi, având o sută de oi şi pierzând din ele una, nu lasă pe cele nouăzeci şi nouă în pustie şi se duce după cea pierdută, până ce o găseşte? 5. Şi găsind-o, o pune pe umerii săi, bucurându-se;. 6. Şi sosind acasă, cheamă prietenii şi vecinii, zicându-le: Bucuraţi-vă cu mine, că am găsit oaia cea pierdută.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Omule daca tu esti oaie noua nu ne pasa

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar pe Yahweh l-ai caracterizat bine pana in secolul 10 i.e.n., evrei erai politeisti 100%, Yahweh fiind zeu razboiului, printre alti zei mai erau:
Eli-zeul muntiilor
Ball - Zeul ploi
Ashera - Zeita fertilitati
Cu timpul politeismul evrei s-a transformat in henoteism, si in perioada lui Isaia s-a dus un o lupta de propagare politica a monoteismului si a cultului lui Yahweh, care a ramas singurul zeu venerat de evreii antici.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Isaia 43:10, 11:"... înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!"

Dumnezeu nu are creator sau parinti. Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit.

Răspuns utilizator avertizat