| Antisistem11 a întrebat:

Unde apare in Biblie povestea povestea popeasca a lui Lucifer si a razvratirii lui? Nu am putut să găsesc decât un pasaj care clar se referea la împăratul Berlinului nicidecum la Lucifer.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt fantezi crestine, mai ales ca Dumnezeu se întâlnește cu satana si fac pariuri impreuna. Vezi cazul iov, e vb de un imparat

| minrest a răspuns:

Berlinul nu exista in antichitate; citeste Isaia, daca tot vorbesti; e vorba de imparatul Babilonului, si despre Babilon, personificat prin imparatul lui.

| CostinAlamariu a răspuns:

In multe locuri: Isaia, Ezechiel, Apocalipsa, etc.
Nu e o poveste "popeasca" si poti sa ne spui si noua ce saracia e aia "imparatul berlinului"? Ce berlin visezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cartea Genezei.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

„Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor! Tu ziceai în inima ta: ‘Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănopţii;

Dar ai fost aruncat în Locuinţa morţilor, în adâncimile mormântului! Cei ce te văd se uită ţintă miraţi la tine, te privesc cu luare aminte și zic: ‘Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul și zguduia împărăţiile, care prefăcea lumea în pustie, nimicea cetăţile și nu dădea drumul prinșilor săi de război?’"
‭‭Isaia‬ ‭14:12

| minrest a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

E vorba de imparatul Babilonului; citeste tot capitolul si vei vedea ca spune asta clar. Citeste ce ai scris tu insuti mai sus, ''acesta este omul'', e vorba despre un om, nu despre Satan.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru minrest):

Poți sa ma ajuți și sa explici unde mai anume?
Cum sa cadă un împărat din cer, și de ce e făcut "Luceafăr"?
Satan a vrut sa fie ca Dumnezeu, de asta a fost aruncat din cer, el fiind un înger al laudei și inchinarii al Domnului
Am auzit asta la biserică
Nu știu dacă tu știi lucrurile astea prietene, ce spun eu a fost zis și de anumiți oameni care "mănâncă" Biblia pe pâine

| RAY a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Iisus spune despre el ca este lucifer in apocalipsa

| RAY a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

De ce Dumnezeu se intalneste cu satana si fac pariuri?

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru RAY):

Nu există pariu între Dumnezeu și Satan
Ei nu is oameni? astea is aici pe pământ
In cazul lui Iov, Dumnezeu îngăduie sa i se întâmple asta lui, și mai apoi Dumnezeu îl binecuvântează cu mult mai mult
Nu știu cum înțelegi tu.

| RAY a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Cum nu este pariu daca asta ii spune hai sa vedem daca asta are credinta? Da fai orice dar nu il ucide

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru RAY):

Convenție prin care fiecare dintre persoanele care susțin lucruri contrare într-o dispută se obligă să ofere o compensație materială celui care se va dovedi că are dreptate; rămășag, prinsoare.
Asta e definiția pariului
Tu ești pe lângă

| RAY a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ia oferit ocazia lui satana sa faca ce vrea cu iov doar sa nu il ucida., satana e doar un ingeras care testează credinta omului atat, asta e treaba lui