| AvalohAlyn a întrebat:

Unde credeti ca Il poti "gasi" mai mult si mai bine pe Dumnezeu?
In biserica? In Biblie? In rugaciune?
Si intrebarea cea mai importanta:L-ai cautat pe Dumnezeu vreodata? L-ai gasit?

17 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Mergi prima data la biserica si asculta cu atentie preotul, om cu pregatirea necesara pentru a face si pe cel ma isimplu om sa inteleaga.

| Irinel15123532 a răspuns:

In biblie.

| TristanTzara a răspuns:

Într-o ichioană cumpăratată de la parohia lu' tata.

| slayer09 a răspuns:

In tot ceea ce exista, in tot ceea ce este frumos, bun si plin de fericire si pace. Eu cel mai bine il gasesc in cuvintele parintelui Chifan Calistrat, parintele Pimen din muntele Athos de pe Youtube. L-am cautat atunci cand am avut nevoie de cineva care stiam ca nu este din lumea asta, pentru ca mai stiam ca oamenii nu puteau sa imi faca nimic in suferinta mea, si atunci L-am gasit. Si acum Il cunosc, Ii stiu bunatatea, rabdarea, iubirea, dreptatea fata de noi oamenii. Iar cel mai bine il poti cunoaste in natura, atunci cand te gandesti la fosnetul frunzelor, vezi frumusetea naturii, auzi cantecul pasarilor, si simti briza vantului. Tot ceea ce conteaza in a-L gasi, este sa Il cauti, si sa crezi, si Il vei "vedea" si tu. Dar ca sa Il gasesti iti trebuie multa rabdare, credinta si multa vointa. Pentru ca e un drum abrupt de munte, trebuie sa inaintezi usor, cu vointa, sa te mai odihnesti din cand in cand, si cand iti mai aluneca piciorul si te mai duci 1-2 metri in jos, cu vointa si rabdare sa o iei usor usor inapoi in sus si totul va fi bine.

Si ca un sfat practic, cel mai bine il simti atunci cand faci o fapta buna din inima.

| VictorJulien a răspuns:

Daca e Dumnezul promovat de crestinism nu-l voi cauta

| slayer09 a răspuns (pentru VictorJulien):

Atunci inseamna ca il cauti pe cel promovat de satanisti?

| VictorJulien a răspuns (pentru slayer09):

In general satanistii promoveaza libertatea, chestiile alea cu satanistii fac chestii dubioase probabil vine in mare parte de la crestini.Crestinii au adaugat si cavantului pagan care insemna om de la tara, taran conotatii negative, malefice. Poate exista si idioti care fac chestii de genul sacrificii de capre cand e luna plina sau ce cred ei ca-i bine dar sa nu uitam ce lucruri se petrec si in spatele altarelor bisericii crestine, podofilie, abuzul celor saraci in folosuri materiale si cine stie ce mai fac popii pe acolo.In fine pana acum eu nu am vazut satanisti in Romania implicati in podofilie sau jefuirea oamenilor creduli prin biserica.
PS nu-s satanist, voi spuneti asta de oricine are alte pareri, de parca satanistii n-ar fi tot oameni.

| slayer09 a răspuns (pentru VictorJulien):

Stai sa inteleg cuvantul de satanist. Vrei sa imi spui ca satanistii sunt oamenii liberi fara credinta in Dumnezeu, adica oamenii simplii de la tara? greu imi e sa cred, eu cred ca satanistii sunt acei oameni care fac ritualuri pentru satana, sunt acei oameni care idolatrizeaza raul. Adica opusul lui Dumnezeu, adica in principiu il urasc pe Dumnezeu. Si da, sunt acei oameni care o fac cu buna stiinta si cu inima rea ritualuri ale satanei, si sunt acei "copii" care se joaca cu ritualurile si nu prea stiu ce fac, pe aia nu ii poti numi satanisti, poate copii ai satanismului. Dar nu asta era scopul intrebarii. Si da, nu am pretins niciodata ca noi crestinii suntem sfinti si ne falim in sfintenie si ne mandrim ca suntem mai presus ca voi, nu, nu asta e scopul si viata de crestin. Toti suntem oameni, toti gresim, indiferent daca suntem oameni simplu, satanisti, crestini. Sunt unele suflete mai patimase altele mai nepatimase, altele care se pot abtine, altele nu. indiferent de haina pe care o poarta (preoti, avocati, ingineri..etc.) toti suntem supusi greselilor. Diferenta dintre un om fara Dumnezeu si un crestin adevarat, este ca un crestin stie cum sa faca fata problemelor, are intelepciunea si principiile sunt pe o baza solida, astfel incat viata lui e una foarte degajata, fara frica fara problemele care sunt in ziua de azi. Un crestin adevarat percepe viata altfel, mai frumoasa, mai interesanta, mai fericita. Dar cei ce nu au gustat din viata de crestin nu stiu, si nu cred ca exista si alta perspectiva. Din perspectiva Domnului, a iubirii.

| VictorJulien a răspuns (pentru slayer09):

Ok deci nu exista alta varianta in afara de crestinism, pardon alta varianta corecta. Uite de ce unii oameni nu pot fi de acord cu crestinismul sau cu orice alta religie a lumii, pentru ca va credeti superiori si doar voi stiti adevarul absolut.Sa spui ca doar crestinii sunt intelepti si au viata altfel, mai frumoasa etc e o ipocrizie absoluta, ce pacat de ceilalti oameni care nu sunt crestini.Doamne ajuta, amin.

| ElisaAna a răspuns:

In toate cele de mai sus, il poti gasi oriunde daca stii cum sa privesti. Eu prin rugaciuni l-am gasit si am simtit ca imi e alaturi

| Octavian199 a răspuns (pentru ElisaAna):

Cum asa?

| ElisaAna a răspuns (pentru Octavian199):

Pur si simplu simti ca e acolo langa tine si ii simti ajutorul in anumite situatii

| Octavian199 a răspuns (pentru ElisaAna):

Imaginatia ta

| ElisaAna a răspuns (pentru Octavian199):

Ce imaginatie? laughing ai pus o intrebare, ti-am raspuns. Acum incerci sa demontezi trairile mele sau orice idee legata de Dumnezeu

| Octavian199 a răspuns (pentru ElisaAna):

Mai ziceati ca doar musulmanii sunt teroristi =)) http://www.justitiarul.ro/......t-politic/

| ElisaAna a răspuns (pentru Octavian199):

Cand ziceam asta?

| BlackNotorious a răspuns:

Dumnezeu este peste tot,in aer,in pomi,chiar si in om este Dumnezeu,,Si a creat Dumnezeu omul dupa chipul si asemanarea sa"(facerea)
Dumnezeu se descopera celor alesi,celor care chiar merita cu adevarat, sfintilor, dreptilor, celor care au incercari-pentru intarirea spirituala, a nadejdei.
Cauta si vei gasi!